Geri Dön
TeknolojiWİFİ Şifre Değiştirme 2022: Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WİFİ Şifre Değiştirme 2022: Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WİFİ bilinen en kısa anlamıyla kablosuz internet bağlantısıdır. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazların uzaktan internete bağlanmasına olanak sağlar. Ancak WİFİ bağlantısı kurabilmek için modem şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Modem şifresi özeldir başkalarının dışardan bağlanmasını engeller. WİFİ şifresi ile modem ile birlikte gelir. Modem şifresini daha güvenli hale getirmek isteyenler için değiştirme imkanın vardır. Modem arayüzüne girerek işlemler kolayca şifre değiştirme işlemi yapılabilir. Modem şifresi nasıl değiştirilir? “WİFİ Şifre Değiştirme 2022” içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

WİFİ Şifre Değiştirme 2022: Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WİFİ şifresi ve modem şifresi aynı şeylerdir. Kablosuz internet bağlantısına imkan sağlayan WİFİ şifresi güvenlik açısından önemlidir. İnternet bağlantısını sağlan modeme giriş yapmak için WİFİ şifresini ihtiyaç duyulur. Yeni alınan modemle birlikte bu şifreler kişiye özel verilmektedir.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet bağlantısını daha güvenli hale getirmek isteyenler için şifre değiştirme imkanı bulunur. Bunun öncelikle modem arayüzüne girmek şarttır. Bunun yanı şıra kullanıcı adı ve şifre bilgisi mutlaka olmalıdır. Eğer söz konusu bilgiler bilinmiyorsa müşterisi olduğunuz internet sağlayıcısından bilgileri almanız gerekmektedir.

WİFİ Şifre Değiştirme 2022

Kablosuz ağ bağlantısının şifreli olması güvenlik açısından önemlidir. Başka kişilerin bağlanmasını engeller. Güçlü bir WİFİ şifresi olası kırma işlemine karşı güvenlilik sağlar. Modem şfireniz ne kadar güçlü olursa ağ bağlantısı o kadar güçlü olur. Bu yüzden modem şifresi belirlerken rakam, sayı, harf ve sembollerle desteklenmelidir.

  • Wifi bağlantınızın açık olduğundan emin olun
  • Herhangi bir cihazdan web tarayıcısını açın
  • İnternet tarayıcısının adres alanına  “192.168.1.1”  yazın
  • Sayfa açılmazsa “192.168.1.2”, “192.168.2.1” veya “192.168.2.2” olarak deneyin
  • Karşınıza çıkan sayfada modem ara yüzüne girmek için kullanıcı adı ve şifre istenir
  • Kablosuz ağı bağlantınızın adını ve şifresini bilmiyorsanız internet sağlayıcısından öğrenin
  • Giriş yaptıktan sonra menüden “Kablosuz Ağ Ayarları” seçeneğine tıklayın
  • Buradan “Ağ Şifreleme” bölümüne gidin
  • Ağ Şifreleme bölümünden wifi adını ve şifresini değiştirebilirsiniz.