Geri Dön
TeknolojiZhurong’un, Mars'tan gönderdiği videolar yayımlandı

Zhurong’un, Mars'tan gönderdiği videolar yayımlandı

Mars çalışmalarını artıran Çin, uzay aracını da Kızıl Gezegen'e indirmeyi başarmıştı. Buradan fotoğraflar paylaşan Zhurong'tan yeni videolar geldi. Çin, uzay aracı Zhurong'un Mars’a iniş yaptığı videoları yayımladı.

Zhurong’un, Mars'tan gönderdiği videolar yayımlandı

BBC’nin haberine göre, Çin Ulusal Uzay Yönetimi (CNSA), mayısta Mars’a iniş yapan uzay aracı Zhurong’un, iniş sırasında paraşüt sisteminin açılmasını ve iniş anını gösteren videolarını paylaştı.

CSNA açıklamasında, görüntülerin, robotun yere yerleştirdiği kablosuz bir kamera tarafından kaydedildiği belirtilerek "Yörünge aracı ve Mars gezgini iyi çalışır durumda, Mars'tan Çin Komünist Partisine (CCP) ve ana vatana güvenli bir şekilde rapor veriyor ve partinin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümüne yaklaşırken uzaklardan tebriklerini gönderiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Zhurong’un, Marstan gönderdiği videolar yayımlandı

Zhurong, 15 Mayıs'ta Mars'ın kuzeyindeki Utopia Planitia bölgesine başarılı şekilde iniş yapmıştı.

ABD ve Rusya'nın ardından Çin, Mars'a uzay aracı yollayan üçüncü ülke oldu.

Zhurong’un, Marstan gönderdiği videolar yayımlandı

Çin mitolojisinde ateş ve savaş tanrısı olan Zhurong'un adını taşıyan gezgin, Temmuz 2020'de yola çıkmış ve 7 ayda Mars'a ulaşmış, yörüngeye oturması ise 3 ayı bulmuştu. Öte yandan Çin, 1 Temmuz'da Komünist Partinin 100. yıldönümünü kutlayacak. 

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler