Geri Dön
VitrinCumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: Yatırımlar arttı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: Yatırımlar arttı

Merkez Bankası'nın ödemeler dengesine ilişkin istatistikleri açıklamasının ardından, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu yaptığı açıklamada, "Ülkemize doğrudan yatırım girişlerinin hızla artış göstererek pandemi öncesindeki seviyelere yaklaştığını söyleyebiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: Yatırımlar arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ödemeler dengesine ilişkin istatistikleri açıklamasının ardından, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, şunları kaydetti:

“2021 yılının ilk dokuz ayında ülkemize gelen toplam uluslararası doğrudan yatırım (UDY) miktarı 9 milyar 828 milyon dolar olarak gerçekleşerek yıllık bazda yüzde 89 artış gösterdi. Son 12 aylık kümülatif UDY girişlerinin ise 12,1 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Böylece pandemi sonrası süreçte ülkemize doğrudan yatırım girişlerinin hızla artış göstererek pandemi öncesindeki seviyelere yaklaştığını söyleyebiliriz.

İlk 3 çeyreklik dönemde yatırım alan sektörler arasında toptan ve perakende ticaret, imalat sanayi, bilgi ve iletişim teknolojileri, finansal hizmetler ve lojistik-depolama faaliyetleri ilk 5’te yer alıyor. Yatırımların kaynağı ülkeler olarak ise ilk 10’da Birleşik Krallık, ABD, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Luxemburg, Güney Kore, Almanya, Japonya ve Katar yer aldı. Bu bağlamda sektörel dağılımın ve kaynak ülke çeşitliliğinin geniş olduğunu görebiliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak misyonumuz istihdam oluşturan, teknolojik dönüşüme katkı sağlayan ve cari dengeyi destekleyici uluslararası doğrudan yatırımları ülkemize kazandırmak. Ülkemiz, birçok farklı sektörde faaliyet gösteren küresel şirketlerin ilgi odağı durumunda. Son dönemde; bilgi teknolojileri, otomotiv ve mobilite, enerji, kimya, makine, yaşam bilimleri ve finansal hizmetler gibi alanlarda yatırım açıklamaları oldu. Bir diğer dikkat çeken alan ise başta girişim sermayesi fonları olmak üzere finansal yatırımcıların ülkemize artan ilgileri oldu. Geçtiğimiz yıllarda startup olarak da ifade edilen teknoloji girişimlerine erken aşamada yapılan yatırımlar yıllık ortalama 100-150 milyon dolar arasında seyrederken, bu yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 411 milyon dolara ulaştı. Bu yatırımların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini öngörüyoruz.”

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi