Geri Dön
VitrinGörme engelliler için özel menü

Görme engelliler için özel menü

Yemeksepeti, görme engelliler için yemek ve market siparişini kolaylaştırıyor. ‘Erişilebilirlik’ entegrasyonuyla uygulamayı sesli okuma özelliğiyle kullanmak mümkün. Geçen yıl hayata geçen bu özelliğin ziyaret sayısı yüzde 84, verilen sipariş sayısı ise yüzde 58 oranında arttı.

Görme engelliler için özel menü

 

Görme engelliler de artık sanaldan kolayca yemek siparişi verebilecek. Hızlı ticaret platformu Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların online yemek ve market siparişi ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmeleri için hayata geçirdiği ‘Erişilebilirlik’ entegrasyonunu geliştirmeye devam ediyor. ‘Erişilebilirlik’ entegrasyonunun ziyaret sayısı son bir yılda yüzde 84, verilen sipariş sayısı ise yüzde 58 oranında arttı.

Görme engelli bir Yemeksepeti çalışanı tarafından yönetilen bu projede yapılan geliştirmeler ve iyileştirmelerle görme engelli kullanıcıların özellikle pandemi dönemi kısıtlamalarında online alışveriş yapabilmeleri ve hayata katılmaları kolaylaştırılıyor.

Sesli okuma özelliği

Dünyada ve Türkiye’de henüz çok az uygulamada bulunan ‘Erişilebilirlik’ entegrasyonunda uygulamadaki akışı sesli okuma özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Voiceover, VoiceAssistant ve Google tarafından üretilmiş Talkback ile uyumlu bir şekilde geliştirilen sistemle, diledikleri restoranları ve yemekleri arayarak arama sonuçlarını sesli olarak dinleyebiliyor, ürün ekleme-çıkartma, ödeme ve sepeti onaylama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Kullanıcılar, ödeme sırasında özellikle pandemi döneminde çok yaygınlaşan temassız teslimat özelliğini seçebiliyor, restoranı yorumlama ve puanlama işlemlerini yapabiliyor. Akıllı telefonlarda yer alan ekran okuyucu yazılımların desteğiyle tüm içerikler görme engelli kullanıcılara aktarılıyor.

Nasıl kullanılıyor?

Geçen yıl hayata geçirilen bu projede kullanıcı deneyimini iyileştirmek yönünde önemli geliştirmeler sürüyor. Uygulamaya girdikten sonra adres doğrulaması, kayıt işlemleri, yeni eklenen restoranlara erişim artık daha kolay gerçekleştiriliyor. Ayrıca kullanıcılar restoran detayları konusunda ek bilgilere ulaşabiliyor ve restoranları tercihlerine göre sıralayabiliyor. Sistemde mevcut kategoriler içindeki menüler, kullanıcılara menü ismi ve içeriğiyle birlikte sesli olarak aktarılıyor. Yemeksepeti’ndeki kampanyaların detaylarına erişebilen görme engelli kullanıcılar, doğrudan ürünlere gidip seçim yapabiliyor ve kampanyalardan yararlanabiliyor.

Yeni gelişmeler takip ediliyor

Projenin geliştirilmesinde rol alan Yemeksepeti Ürün Uzman Yardımcısı Selçuk Uçar, “Yemeksepeti uygulamalarının benim gibi görme engelli kullanıcılarca erişilebilir bir biçimde kullanılabilmesi adına testler gerçekleştiriyorum. Erişilebilirlik için misyonumuz, tüm görme engellilerin Yemeksepeti’nin web ve mobil uygulamalarını erişilebilir bir şekilde kullanabilmesini ve uygulamalara kazandırmış olduğumuz erişilebilirliğin ‘sürdürülebilir’ ve ‘devamlı’ olabilmesini sağlamak. Teknolojideki son trendleri yakından takip ediyoruz ve erişilebilirlik alanındaki geliştirme ve iyileştirmeleri sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Bünyesinde birçok engelli çalışana istihdam sağlayan Yemeksepeti, bu ve benzeri projeler kapsamında daha fazla engelli çalışan istihdam ederek, onların hayata katılmaları konusunda da planlamalar yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler