Cumhurbaşkanı, sandığı değil YÖK’ü referans aldı. Gül’ün atadığı rektörleri veto etti!

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk rektör atamasında, sandığın sesine değil, YÖK’e kulak verdi.

Atamalarda en fazla dikkat çeken unsurlardan biri de Abdullah Gül döneminde atanan rektörlerden pek çoğunun, sandıktan birinci çıkmalarına rağmen, önce YÖK’ten, sonra da Cumhurbaşkanı’ndan veto yemeleri oldu.

Görev süreleri dolan 14 rektörün yerine yapılan atamalarda kadın adaylar yine unutuldu.

Adnan Menderes, Balıkesir, Celal Bayar, Gebze Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam ve Mustafa Kemal üniversitelerinde, mevcut rektörler seçimlerde en fazla oyu aldılar. Ancak sandığın bu iradesi ne YÖK nezdinde ne de Cumhurbaşkanlığı sarayında kabul gördü. Onların yerine, seçimlerde ikinci ya da üçüncü sırada yer alan adaylar atandı.

Bu isimler arasında ANAP dönemi bakanlarından Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli de bulunuyor...

Bazı üniversitelere ise dışarıdan ithal adaylar getirilerek seçimin kaderinin belirlendiği öne sürülüyor!..

Peki, dün farklı mıydı? Kesinlikle hayır. Sezer, Demirel ve Gül döneminde de fazlasıyla benzer uygulamaya şahit olduk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 koltuktan 13’üne, YÖK’ün birinci sırasında gösterdiği adayları atadı. Kars Kafkas Üniversitesi’nde ise seçimde en yüksek oyu almasına rağmen YÖK tarafından ikinci sıraya kaydırılan mevcut Rektör Sami Özcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ikinci kez bu göreve getirildi...

Seçim ve atananlar?

İşte seçim yapılan üniversiteler, YÖK tarafından belirlenen ilk üç, aldıkları oy sayıları ve rektörlüğe atanan isimler: Adnan Menderes Üniversitesi: Prof. Dr. Cavit Bircan (100), Prof. Dr. Mehmet Kamil Öcal (91), Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu (162) Balıkesir Üniversitesi: Prof. Dr. Kerim Özdemir (97), Prof. Dr. Mahir Alkan (137), Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper (123) Bülent Ecevit Üniversitesi: Mahmut Özer (271), Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş (181), Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya (15) Celal Bayar Üniversitesi: Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi (108), Prof. Dr. Ahmet Var (73), Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli (204) Gaziosmanpaşa Üniversitesi: Prof. Dr. Mustafa Şahin (205), Prof. Dr. Fatih Coşkun Ertaş (78), Prof. Dr. Mahfuz Elmastaş (77) Gebze Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Haluk Görgün (70), Prof. Dr. Orhan Şahin (84), Prof. Dr. İbrahim Soğukpınar (20) İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü: Prof. Dr. Mustafa Güden (73), Prof. Dr. Metin Tanoğlu (56), Prof. Dr. Mehmet Polat (29) Kafkas Üniversitesi: Prof. Dr. Cevdet Bozkuş (54), Prof. Dr. Sami Özcan (204), Prof. Dr. Mehmet Fatih Avşar (55) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi: Prof. Dr. Durmuş Deveci (55), Prof. Dr. İlhami Taner Kale (73), Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan (74) Kocaeli Üniversitesi: Prof. Dr. Sadettin Hülagü (291), Prof. Dr. Ali Demirci (263), Prof. Dr. Başar Çolak (211) Mersin Üniversitesi: Prof. Dr. Ahmet Çamsarı (80), Prof. Dr. Tuğba Yelken (125), Prof. Dr. Gürol Emekdaş (178) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi: Prof. Yalçın Karayağız (214), Prof. Dr. Sitare Turan Bakır (13), Prof. Dr. Meriç Bakiler (8) Mustafa Kemal Üniversitesi: Prof. Dr. Hasan Kaya (175), Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu (69), Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder (217) Sakarya Üniversitesi: Prof. Dr. Muzaffer Elmas (640), Prof. Dr. Muharrem Tosun (89), Prof. Dr. Remzi Altunışık (85)

Mimar Sinan seçimi

Rektörlük seçimlerinde en ilginç yarış Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleşti. Rektör Prof. Yalçın Karayağız, seçimde, tek başına adeta kendisiyle yarıştı. Böylesi durumlarda, iki farklı değerlendirme yapılıyor. İlki, mevcut rektör öylesine başarılı ki üniversite topyekun arkasında duruyor, ikincisi değerlendirme ise, rakiplerine yarışma hakkı tanımadıkları için böylesi bir tablo oluşuyor şeklinde. Peki, bu üniversitede durum ne? İnceleyip onu da yakında sizlerle paylaşacağız. Yalçın Hoca, çok başarılı da biz mi duymadık, yoksa farklı durumlar mı söz konusu yakında belli olur.

Özetin özeti: Rektörler, sonuçta atamayla belirlenecekse, ne olur artık seçim komedisine son verilsin!..