Kazanmaya hazır mısınız?

Yarın sabah, bir milyon adayın yarışacağı çok önemli bir sınav var. Bu yüzden, siyasetçilerden ricamız, seçim çalışmalarını öğle sonrasına erteleyerek, olabildiğince sessiz kalmaları. Ha bu arada, güya TEOG kaldırılacak ve öğrenciler sınav stresi yaşamayacaktı.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere herkes öyle söyledi! Ama şu anda ortada öylesine belirsiz bir tablo var ki, TEOG’u bile arar hale geldik.

Veliler adeta burunlarından solurken, MEB kurmayları hâlâ hikâye anlatmaya devam ediyor.

Peki, bu sınavla, liselere giriş sistemi rayına oturacak ve iddia edildiği gibi herkes evine en yakın, istediği okula girebilecek mi? Evet demek mümkün değil. MEB’in bu konudaki öngörülerinin neredeyse hemen hepsi iflas etti. Ne söylediyse tam tersi çıktı!

Ne denildi, ne oldu?

- 200 bin civarında aday, sınava girer deniliyordu, bir milyon aday başvurdu.

- Herkes evine en yakın istediği okula girecek deniliyordu, listeler hâlâ açıklanamadı.

- “Kaliteli” okullar sınavla öğrenci alacak deniliyordu, 480 puanlı okullar açıkta kaldı, 300 puanlı okullar listeye alındı.

- Kalite yükselecek deniliyordu, Anadolu liseleri tabela okul haline geldi.

- Yabancı dil hazırlık sınıfları konulacak deniliyordu, olanlar da kaldırıldı.

- Sınav stresi yok edilecek deniliyordu daha da arttı.

- Dershaneye gerek kalmayacak, dershaneler kapatıldı denildi, ihtiyaç daha da arttı, her taraf adı farklı da olsa dershane oldu.

- Mesleki eğitime önem verilecek denildi, sınav odaklı liselerden geçilmiyor.

- Öğrenci ve velilerin yüzü gülecek deniliyordu tam tersi kaygıları daha da arttı. Çünkü önlerini göremiyorlar...

Ama her şeye rağmen, dünyanın sonu değil ve siz kendinize güvendiğiniz sürece hangi liseye girdiğinizin hiç önemi yok.

İyi lise yok, iyi öğrenci var ve iyi öğrenciyi, hiçbir şey yolundan alıkoyamaz. Zor da olsa, eninde sonunda hedefine ulaşıyor.

İşte bu yüzden, tercih ve kayıtları, sonraya bırakın ve sınava odaklanın, gerisi kendiliğinden gelecektir!..

Son uyarılar

LGS’ye artık sayılı saatler kaldı.Bugün sakın hasta olmayın. Ne erken yatın ne de geç! Sınavdan, en az yarım saat önce, okulda olmanızda yarar var.

Sınav esnasında isminizi yazmayı sakın unutmayın, paniğe kapılmayın ve tuvalete çıkacak kadar ne çok yiyin, ne de çok su için! Zamanı idareli kullanın ve eğer süreniz kalırsa, erken çıkma yerine, sorulara bir kez daha göz atın.

İki sınav arasındaki molada, uzaklara gitmeyin! Üç yanlışın bir doğruyu götürdüğünü sakın unutmayın!

Kaç net çıkaranın, ne kadar şansı olur, onu da sınavdan hemen sonra olmasa da pazar günü, Türkiye tablosunu gördükten sonra sizlerle paylaşırız. Emeğinizin karşılığını fazlasıyla almanız dileğiyle başarılar diliyoruz…