Mayıs, haziran?

Turizmde umutlar yine haziran sonrasına kaldı.

Mayısta Ramazan, haziranda da sınavlar ve İstanbul seçimi nedeniyle, beklenen doluluk oranları yakalanamayacak gibi görünüyor.

Ramazanda tatili sevmiyoruz. Herkes evinde huzur içerisinde geçirmek istiyor. İlle de bir yere gidilecekse de baba yadigarı topraklar tercih ediliyor.

Peki 9 günlük bayram tatili hareketlilik getirmez mi?

Araya İstanbul seçimi girmese, büyük bir ivme kazandıracağı kesindi ama bilet fiyatları ve araya girecek olan liselere ve üniversiteye giriş sınavları nedeniyle tatiller bayram sonuna ertelenirse hiç şaşırtıcı olmaz.

İstanbul deyip geçmeyin, tatilcilerin çok önemli bir kısmı bu kentimizden!..

Gemi turları

Son günlerde gemi turlarına yönelik haberler çok revaçta. Dünyanın önemli duraklarından biri olacağımız söyleniyor. Haydi hayırlısı. Umarız, pek çok konu gibi bu da balon çıkmaz! Çünkü eskiden olan turlar bile artık yok.

Bırakın dünyanın en büyük gemilerini ve dünya turlarına ev sahipliği yapmayı, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde kendi gemimiz ve kendi turlarımız bile yok.

100 yıl önce Trabzon’dan kalkan gemiler Tuna üzerinden Paris’e kadar yolcu taşırmış. İzmir ve Ankara gemileri vardı, onlar da Ege ve Akdeniz turları yapardı.

Karaköy, Kuşadası , Çeşme ve daha pek çok yer yabancı gemilerin adeta durağı gibiydi. Sonra ne olduysa zınk diye kesildi.

Turların yeniden başlayacağına yönelik haberler sevindirici ama altının doldurulması ve ona göre hazırlıkların yapılması gerekiyor!..

Yoksa demeçlerle turizm patlamıyor!..

Ramazan mutfağı

Mayıs, haziran

Ramazan ayında ilk haftayı geride bıraktık. Ramazan’a özel iftar sofraları hazırlayan lokantalar tıklım tıklım. Lüks otellerdeki şaşalı iftarlar yerine özel menülü, hesaplı ve mideyi yormayan restoranlar tercih ediliyor.

Her yıl olduğu gibi Ramazan’da önemli iftar duraklarımızdan ilki yine Akdeniz Hatay mutfağı oldu. Aksaray’daki Akdeniz Hatay Sofrası, bu işi en iyi bilenlerden. Her Ramazan’da menüye yeni eklemeler yapıyor. Bu yıl da farklı şerbetler, farklı tatlar vardı. Sahibi Barış Bey, istisnasız her masa ve herkesle tek tek ilgileniyor ve en güzeli de ne biliyor musunuz? O kadar çok çalışanı var ki, her şey soğumadan anında geliyor. Ve sakın rezervasyon yaptırmadan gitmeyin ortada kalırsınız. Hayırlı iftarlar.

Mayıs, haziran

Çinli turistler

Görünen o ki bu yıl Çinli turistlerin akınına uğrayacağız.

Üç hafta önce Fethiye’deydim ve başta uçaklar olmak üzere kentin her tarafında Çinli turist kaynıyordu. Geçen hafta İzmir’e gittim orada da hiç alışık olmadığımız kadar Çinli turist vardı. Belli ki, Çin’de iyi bir tanıtım yapmışız ve gelen memnun dönüyor ki, arkası geliyor.

Dünyayı gezen Çinlilerin yüzde 1’i bile bize gelse fark yaratır.

Peki Asyalı diğer çekik gözlüler de geliyor mu? Evet demek zor! Örneğin bizi çok seven Güney Koreliler neden gelmez, bir türlü anlayabilmiş değilim. Umarım yeni Büyükelçi bu konuda öncü rol üstlenir...