Milletvekillerine test

Milletvekillerine test

Abbas GÜÇLÜ

ÜNİVERSİTE giriş sınavlarında eski mezunları mağdur edici farklı katsayı uygulaması, yarın Danıştay'da ele alınıyor. Yani, YÖK ve ÖSYM'nin hatasını düzeltebilmek için sadece ve sadece 24 saati kaldı.
Profesörler Çiller, Erbakan, YÖK ve ÖSYM'dekiler gibi hep incitici kararlar almıyor. İçlerinde sağduyulu olanlar da var. İşte bunlardan biri de Anadolu Üniversitesi İstatistik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ersoy Canküyer. Hoca, "30 yıldır istatistik bilimi ile uğraşıyorum. Bu arada eğitimde ölçme ve değerlendirme konularıyla da hep ilgilendim. Bilgimi, tecrübemi, mantığımı yokluyorum ve bir türlü ÖSYM'nin bu farklı katsayı uygulaması ile ne yapmak istediğini anlayamıyorum" diyor.
Canküyer, eski mezunlara az, yeni mezunlara çok puan verilmesi gibi harika(!) mantıkla bakın nasıl ince ince alay ediyor:
"Benim gibi, Yüksek Seçim Kurulu da bu adil(!) tekniği maalesef atlamış. Nasıl olur da seçime, ikinci, üçüncü kez giren milletvekilinin oy sayısı ile ilk kez aday olanın oyları aynı değerde ve ağırlıkta sayılır. Tekrar aday olanların oylarından düşersiniz yüzde 20 - 40 kadarını, Meclis'e girmenin koşullarını herkes için eşitlemiş ve adaleti de sağlamış olursunuz..."
Prof. Canküyer, üşenmemiş bir de anket formu hazırlamış. Kendisi ulaşamadığı için bizden aracı olmamızı rica ediyor. Evet sevgili milletvekilleri bu anket sizler için:
SORU 1: Genel seçimlere ikinci, üçüncü kez katılan milletvekili adaylarının, seçimde aldıkları oylardan yüzde 20 - 40 arasındaki kısmının, ilk kez Meclis'e girenlere adalet sağlamak gerekçesiyle iptal edilmesini akla, hakkaniyete ve pratiğe uygun buluyor musunuz?
A)Evet B)Hayır
(Cevabınız "hayır" ise diğer iki soruya geçmeyin. Anket bitmiştir. Teşekkür ederiz. Yok eğer, cevabınız "evet" ise, aşağıdaki iki soruyu da cevaplamanızı rica ederiz.)
SORU 2: ÖSS ve ÖYS'ye ikinci, üçüncü kez giren öğrencilerin sınavlarda aldıkları puanlardan yüzde 20 - 40 arasındaki kısmının, ilk kez sınava girenlere adalet sağlamak gerekçesiyle iptal edilmesini akla, hakkaniyete ve pratiğe uygun buluyor musunuz?
A)Evet B)Hayır
SORU 3: Adalet sağlamak gerekçesiyle adaleti katleden ve şu anda SORU 2'deki haliyle uygulamaya konulmuş olan ÖSYM değerlendirmesinin iptali için, endişe ve keder içerisindeki yüz binlerce mağdur adına etkin bir girişimde bulunmayı görev kabul eder misiniz?
A)Evet B)Hayır
Söz konusu mantık, sadece milletvekilleri için tehlike oluşturmuyor. Böylesi çok değerli(!) uzmanlarımız olduğu sürece, seçimin olduğu her yerde, her an, herkesin karşısına çıkabilir. Bu yüzden herkes üzerine düşeni yapmalıdır.
Bu arada, dün başlayan ve 30 Aralık akşamına kadar devam edecek ÖSYS başvurularından, sadece üç yıl ÖSS'yi kazanamayanlar değil, daha önce bu fırsatı kaçıran herkesin yararlanabileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Yazara EmailA.Guclu@milliyet.com.tr