Sizin için en doğru lise hangisi?

LGS sonuçları açıklandı. Kafalar daha da karmakarışık hale geldi.

Hemen herkes “Hangi lise?” sorusuna cevap arıyor.

İstediği liseye girebilecek öğrenci sayısı üç beş bini geçmez. Diğerleri ise çaresiz.

Hayalleri ile puanlarının yettiği okullar çok farklı.

İşte bu noktada, girilebilecek en iyi liseyi seçmek en doğru olanı.

En çok merak edilen konulardan biri de tercih sıralamasında hangi kriterin önemli olduğu?

Puan mı, yüzdelik dilim mi, sıralama mı yoksa çok daha farklı etkenler mi?..

Kimi puan diyor kimi de yüzdelik dilim ya da sıralama. Hepsi de önemli ama en önemlisi istek sırasıdır.

Sıralama yaparken her türlü ayrıntı çok önemli. Ne kadar çok bilgi olursa, o kadar sağlıklı bir sıralama söz konusu olur.

Sıralama yaparken tüm detaylar tartışılır ama istek sırası hiç gündeme gelmez.

Oysa en önemli olan odur.

Örneğin, puanı düşük diye, en çok istediğimiz bölümü bir alt sıraya itmek doğru bir seçenek değildir!

İsteğe göre bir sıralama yaptıktan sonra Türkiye ve il sıralamaları ile tercihlerde en yakın tahmin mümkün. Bu yüzden il ve Türkiye sıralamaları mutlaka açıklanmalıdır. Hem de son üç yıla ait veriler açıklanmalı ki yıllara göre değişim de görülebilmelidir.

Hangi lise?

Bir milyondan fazla öğrenci, bu sınavda elde ettikleri puana göre, fen ve Anadolu liselerine ya da özel Türk ve yabancı okullardan birine girmek için yarışacak. Üniversite yerine, bir an önce hayata atılmayı düşünenler ise şanslarını meslek liselerinde deneyecekler.

Peki, doğru lise hangisi? Başarılı ve mutlu bir gelecek için hangi liseye öncelik verilmeli? Gelin bu cevabı hep birlikte arayalım:

Fen liseleri

Fen liseleri üniversiteye girişte en başarılı okullar. Tıp ve mühendisliği düşünenler için en doğru adres. Sınav başarıları yüksek ancak sosyal bilimlere ve sosyal hayata biraz uzaklar. Ama yine de ille de üniversite diyenler için ilk sırada düşünülmesi gereken okullar.

Anadolu liseleri

Yabancı dille eğitim yapıyor diye tercih ediliyor ama neredeyse yüzde 99’unda yabancı dille eğitime son verildi. Yüzde 70’ten fazlasının da iyi bir yabancı dil eğitimi verdiği söylenemez. Pek çoğu tabela okul haline geldi. Eski ve köklü olanları tercih etmekte yarar var.

Kolejler

Sayıları her geçen gün artıyor ama çok azı dışında kontenjanlarını dolduran yok gibi. Ücretleri çok yüksek ve veliler ödedikleri paranın karşılığını aldığına inanmıyor. Bu yüzden de sektör çok sıkıntılı. Başarı oranları okuldan okula değişiyor. Çok başarılı olanlar da var. O kadar para boşa mı gitti dedirtenler de var.

Yabancı kolejler

Yabancı dil konusunda
en iddialı olan onlar. Üniversite başarısı, okuldan okula değişiyor ve çok yüksek değil. Pek çoğunun hedefinde zaten yabancı üniversiteler var. Çok fazla öğrenci almıyorlar. Parası ve yurt dışı hedefi olanlar için düşünülmesi gereken alternatiflerin başında geliyor.

Klasik liseler

Tümüyle kapandılar, tarihe karıştılar oysa önemli bir boşluğu dolduruyorlardı. Diğer okullara giremeyen ya da yakın okul arayanlar için önemli bir alternatifti. Alternatifi açık liseler oldu!

Meslek liseleri

Kimilerine göre amele okulu, kimilerine göre de amele koleji ama hâlâ ilgi odağı. Özellikle de Anadolu meslek liseleri. Bir an önce hayata atılmak ve bir mesleğim olsun diyenler için cazibe merkezi. Katsayı krizinin çözülmesinden sonra üniversite yolu da açıldı. Ama ona rağmen başarı öğrencilerin öncelikleri arasında bulunmuyor.

İmam hatip liseleri

İslami kolej olarak hâlâ tercih nedeni. Sayıları giderek artıyor. Katsayı nedeniyle azalan talep, artma eğilimi gösterse de üniversite başarılarının sorgulanır olması, iddialı öğrencilere diğer okulları da düşündürüyor.

Özetin özeti: Çok iyi araştırmadan, çocuğunuzun onayını almadan, mezuniyet sonrasını sorgulamadan asla okul seçmeyin!..