Yaz gelmeden gezilecek yerler

Sanki bu yıl kış çok uzun sürdü. Gri, yağmurlu, sisli ve bir o kadar soğuk günler bir türlü sona ermedi. Güneş arada yüzünü gösteriyor ve bir anda kayboluyor. Görünen o ki baharı görmeden, sıcak yaz günleri başlayacak.

İşte bu yüzden, nisan ve mayıs için erken yaz programları yapmalısınız. Hele ki erken bilet alıp, erken rezervasyon yaparsanız, hem çok daha keyifli bir tatil geçirirsiniz hem de maliyeti yaz aylarının üçte birini geçmez. Peki, doğru rota nereler olmalı?

Akdeniz, Doğu ve Güney Doğu için nisan ve mayıs en güzel aylar. Haziran’dan sonra öylesine sıcak oluyor ki, deniz de geziler de eziyet haline gelebiliyor. Elini çabuk tutan hem bir an önce kış yorgunluğunu atar hem de yaza merhaba der...

Sağlık turizmi

Turizmin çeşitlendirilmesi gerektiğini hep söyler durur ama gereğini pek yerine getirmeyiz. Örneğin sağlık turizmini bir türlü ciddiye almadık. Alsak da tanıtımını kimin, nasıl yapacağını hiç düşünmedik.

AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın, dünyada 100 milyar doların üzerinde hacme sahip global bir pazar olan sağlık turizminin hem Ankara hem de Türkiye için altın bir fırsat olduğunu kaydetmiş. Aydın, o kadarla da yetinmeyip, sağlık turizminin ülke ekonomisinin can damarlarından biri olacağını belirterek şöyle konuşmuş:

“Avrupa, Asya, Orta Doğu, Kuzey ve Orta Afrika, Rusya ve BDT ülkelerine yakınlığı, gelişmiş sağlık sistemi ile Türkiye, sağlık turizminde 200 milyon kilometrekarelik bir alanda çekim merkezi. Yeni sağlık tesislerimizin hizmete girmesiyle önemli bir şans yakalayacaktır. 100 milyar dolarlık dünya sağlık turizmi pazarından hak ettiği payı alırsa, Türkiye’nin ne cari açık sorunu, ne dış kaynak sıkıntısı kalır.”

Peki bunu kim, nasıl ve ne zaman yapacak?..

Yaz gelmeden gezilecek yerler

Bu da Panda turizmi!

Panda turizmi de ne ki demeyin, önümüzdeki yıllarda milyonlarca kişi, sırf panda görmek için Danimarka’ya akın ederse hiç şaşırmayın.

Danimarka Kraliçesi Margrethe’ın Çin’i ziyareti sırasında, Devlet Başkanı Xi ile Kraliçe arasında iki pandanın geçici olarak Danimarka’ya verilmesine ilişkin anlaşma imzalanmıştı, şimdi gereği yerine getiriliyor. İki panda Mao Er ve Xing Er’in, nisanda Chengdu Panda yetiştirme merkezinden, yeni evlerine gönderilmeleri bekleniyor.

Kopenhag’daki hayvanat bahçesinde, Mao Er ve Xing Er için tanınmış mimarlar tarafından Yin-Yang sembolünden esinlenerek yeni bir barınak inşa edilmiş. Hayvanat Bahçesi Yöneticisi Jorgen Nielsen iki pandanın gelişini, kurumunun 160 yıllık tarihinin en büyük olayı olarak nitelemiş.

Kopenhag bahçesinin personeli, ikonik türe ilişkin bilgi edinmek için Chengdu’yu defalarca ziyaret etmiş. Yeni sakinlerinin yemek ihtiyaçını karşılamak için Zeeland Adası’nda bir bambu plantasyonu oluşturulmuş.

Turizm çeşitliliği, reklam, tanıtım dediğim işte biraz da bu.

Bizim elimizde de neler var ama kıymetini bir türlü anlayamadık!..

Yaz gelmeden gezilecek yerlerEskişehir’i görmek gerek

Ülkemizin her köşesi birbirinden güzel, birbirinden ilginç ve en önemlisi de birbirinden çok daha fazla görülmeye değer.

Eskişehir’e hep gidip gelirim, bu kez biraz daha farklı köşelerini gördüm.

Dörtte ikisi öğrenci ise dörtte biri de emekli. Geriye kalan da kent sakinleri.

Sokaklar cıvıl cıvıl, hemen her köşede ikinci, üçüncü baharını yaşayan emeklilerle ya da öğrenciliğin keyfini çıkartan gençlerle karşılaşabilirsiniz.

Tadacağınız yöresel çok şey olmasa da göreceğiniz, keyif alacağınız, fotoğraf çektireceğiniz çok yer var.

Bir hafta sonunu ayırmaya değer de artar...