YKS öncesi son dakika önerileri

Üniversiteye giriş sınavları hafta sonu gerçekleşecek.

Adaylar gibi ailelerde de heyecan dorukta.

YKS’de 2.6 milyon aday yarışacak ve ülke genelinde müthiş bir hareketlilik yaşanacak. Bu yüzden, ne olur zorunlu olmadıkça evden çıkmayın, özellikle sınav saatlerinde, adayların dikkatini dağıtacak her türlü hareketten uzak durun.

Pandemi her ne kadar kontrol altına alınsa da dikkatli olmakta yarar var.

Gençler, Kovid-19’a karşı dirençliler ama yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Eminiz ki bu konuda her türlü ayrıntı, enine boyuna düşünülmüş ve gerekli önlemler alınmıştır.

Ulaşım ve barınma konusunda, normal dönemlerde de sıkıntılar olabiliyordu, şimdi de olacaktır.

Seyrekleştirilmiş ulaşım için gerekiyorsa ek seferler konulmalıdır. Yerel yönetimler, ulaşım ve barınma konusunda adaylara destek hizmetler verirlerse, eminiz ki bu iyilikleri ömür boyu unutulmayacaktır.

Hızır servis

YKS’ye başvurmalarına rağmen sınava girmeyen on binlerce aday oluyor.

Hemen hepsinin gerekçesi farklı ama bir kısmı ekonomik sıkıntılar nedeniyle sınava giremiyor.

Özellikle de taşradaki adaylar.

Nasıl ki KPSS harcını yatıramayan adaylar için destek sağlandıysa, zor durumdaki üniversite adaylarına da ulaşım, barınma ve yemek konusunda benzeri bir destek verilebilir ve çok da iyi olur. Ama incitmeden!

Bu işi asıl ÖSYM üstlenmeli ama emin olun akıllarının ucundan bile geçmiyordur!..

Son birkaç gün içerisinde yaşanacak en büyük risk, hastalık ve moral motivasyon düşüklüğüdür. Her iki konuda da ne olur dikkatli olun, sınava keyifle girin, elinizden geleni yapın, sonrasını sonra düşünürsünüz.

Aşırı heyecan konusunda da sakın panik olmayın. O kadar heyecan tüm adaylarda olacaktır ve hiç olmamasından daha iyidir!..

Sınav kaybettiren hatalar

Sınav ve gelecek kaygısının yarattığı baskı ve heyecan bazen öyle boyutlara çıkıyor ki en iyi bildiğimiz konuları bile hatırlayamıyor, en olmadık hatalar yapabiliyoruz.

Bu yüzden, sınavlarda soğukkanlılığı asla yitirmemek ve olabildiğince rahat olmak gerekiyor…

Özgüven çok önemli ama peş peşe üç beş zor soru geldiğinde, yerle bir olabiliyor. Siz siz olun, hiçbir koşulda kendinize olan güveninizi kaybetmeyin. Sınavın ortasında “Bu iş burada bitti” deyip pes etmeyin.

Sizin için zor olan sorular, diğer adaylar için de zordur ve bu bir başarı sınavı değil sıralama sınavıdır. Yani, yaptıklarınız yapamadıklarınızdan daha önemlidir!..

Her soruyu sonuna kadar mutlaka okuyun ve sınav tuzaklarına düşmeyin! Örneğin çok doğru gibi gözüken ama en doğrusu alt seçeneklerde olan sorulara karşı hep dikkatli olun. Tıpkı olumsuzluk eki içeren sorulara karşı olduğu gibi.

Çok kolay ve çok zor sorular her sınavda mutlaka vardır.

Zor sorularla didişip çok zaman kaybetmeyin, kolay sorular için de “Bu kadar da kolayı olmaz” diye öküzün altında buzağı arayıp, boş bırakmayın ya da kafanızı karıştırmayın!

Dikkat, YKS ve benzeri sınavların olmazsa olmazıdır: Hem soruları okurken, hem de işlem yaparken ve doğruları cevap kartına geçirirken çok ama çok dikkatli olun. Arada bir kitapçıktaki soru numarası ile ve cevap kartındaki numarayı karşılaştırın ve kaydırma olasılığını sıfıra indirin.

Tercih süreci

YKS sonrası tercih süreci başlayacak ve asıl önemli olan o.

Yapacağınız her tercih size farklı bir dünyanın kapılarını açacak.

Alacağınız puan elbette önemli ama çok daha önemlisi, seçeceğiniz meslektir.

Üniversite çok şeydir ama her şey değildir.

Bugünün teknolojik dünyasında, eksik bilgilerinizi sanal ortamda tamamlayarak, o giremedim diye çok üzüldüğünüz üniversitelerden mezun olanlarla aranızdaki makası rahatlıkla kapatabilirsiniz.

Yeter ki ne istediğinizi, alacağınız o bilgileri nerede ve nasıl değerlendireceğinizi bilin. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Güçlü, zengin ya da ünlü olmak için elbette diplomaya ihtiyaç yok. Her yaşta da olabilirsiniz ama üniversite her yaşta okunmaz! Okunsa da aynı heyecan yaşanmaz.

Hazır önünüzde bu fırsat varken, en iyi şekilde değerlendirin, sonrasını sonra düşünün.

Fazladan alacağınız her puan sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Sakın unutmayın! Üniversite sınavı sadece bilgi sınavı değildir. Sabrınızı, dikkatinizi ve heyecanınızı da ölçecektir. Soğukkanlılığınızı asla kaybetmeyin!..

Özetin özeti: Sınavlar, üniversiteler, meslekler elbette önemli ama çok daha önemlisi sizsiniz. Hedefiniz ve heyecanınız varsa, bugün olmasa da yarın kazanan mutlaka siz olursunuz...