Emine Erdoğan: Akıl dışı, ahlak dışı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi’nde dün önemli bir ödül töreni vardı. Dünya Bankası Türkiye Temsilciliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a “İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü” verdi.

Emine Erdoğan törende üniversitelerdeki iklim elçisi gençlerle de bir araya geldi. Onlardan çevreyi koruma ve iklim değişikliğine yönelik daha çok çalışma sözü aldı.

Törende Emine Erdoğan ile özel sohbet etme imkanı da buldum. İlk sözü “iklim değişikliği krizini hep birlikte aşabiliriz. Yalnız yapamayız. Herkes gelecek için destek vermeli. Gençlerin buna inanması çok önemli” oldu. Emine Erdoğan medyaya da desteği için teşekkür etti.

Emine Erdoğan’a dünkü ödül, çevre ve iklim ile ilgili 4. uluslararası ödül olmuş. Emine Erdoğan yaptıklarını ödül için yapmadığını belirterek, “Daha çok işimiz var. Ama hep birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum” diyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde kurulan çevre ajansının sahibi olması iddialarıyla ilgili olarak da Emine Erdoğan, “Ne diyebilirim ki... Etik dışı, ahlak dışı, akıl dışı buluyorum bu iddiaları. Devletimizin bir kurumu” vurgusu yapıyor.

Çevre ve sıfır atık konularındaki çalışmaları ortadayken ve uluslararası 4 ödül alırken, bu tür iddiaların art niyetli
olarak gündeme getirilmesini yanlış buluyorum bir çevreci olarak.

Çevre ve iklim konularına destek vermek herkesin görevi ve herkes elini taşın altına koymalı.

Emine Erdoğan: Akıl dışı, ahlak dışı

Küresel olarak kritik eşik

Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi’nin bahçesinde yapılan ödül töreninde Emine Erdoğan’ın iklim değişikliğine yönelik altı çizilecek mesajlarında bazıları şöyle:

* İklim değişikliği, artık yalnızca bir çevre sorunu değil; ülkelerin kalkınmasını ve refahını derinden etkileyen, küresel bir krizdir. İnsanlık için, büyük bir gelecek kaygısıdır.

* İklim değişikliği ile mücadelede, küresel olarak, kritik bir eşikteyiz. Türkiye olarak, bu krize, dünyanın ortak evimiz olması şuuruyla yaklaşıyoruz.

* İklim değişikliğiyle mücadele çok boyutlu ve çok yönlü bir alan. Bu yolda koyduğumuz hedeflere ulaşmak için; ulaştırma, ticaret, sanayi, tarım ve sağlık gibi birçok sektörde, dönüşüm gerekiyor.

* Ülkelerin kalkınma ve refah seviyeleri, iklim değişikliği ile ilgili atacakları adımlarla, doğrudan ilişkili bir hal aldı. Kısa, orta ve uzun vadeli kalkınma politikalarının, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında, hazırlanmasının, hayati bir önemi var.

* Bu büyük dönüşümde, herkesin sorumlulukları var. Sadece hükümetlere, ya da, sektörlere bağlı olmayan, yeşil dönüşüme sunulan her katkıyı, takdire şayan buluyorum.

* Yeşil dönüşüm için yapılan yatırımlar, kalkınmayı da, beraberinde getiriyor.

* İklim değişikliğiyle mücadelede, adil yük paylaşımı, kimsenin geride bırakılmaması ve tüm ülkelerin, mücadeleye aktif katkı sağlaması, son derece önemli.

Dünya Bankası’ndan övgü

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame ise yaptığı konuşmada Emine Erdoğan’a büyük övgüler yağdırdı. Kouame’nin dikkat çeken cümlelerinden bazıları şöyle:

* İklim konusundaki liderliğiniz, Türk halkının gelecek nesilleri için tohumlar ekiyor ve tüm dünyaya da örnek oluyor.

* Bizzat siz, çığır açan Sıfır Atık girişimini desteklediniz ve daha geniş bir döngüsel ekonomi geçişinin önünü açtınız. İklim Değişikliğine odaklanan yeni bir ekonomik model ortaya çıkıyor.

* Sıfır Atık girişimi bir kez daha övgüyü hak ediyor ve kapsamı genişletilebilecek bir model teşkil ediyor.

* Kasım 2019’da İstanbul’da ev sahipliğini yaptığınız Sıfır Atık Zirvesi’ne davet edilmekten onur duydum ve İklim Değişikliği gündemine kendinizi ne kadar adadığınızı ilk elden görebildim. Zirvede ev sahipliği yaptığınız akşam yemeği sırasında, doğa sevginizi ve kesinlikle çöpe gitmesi gerekmeyen her şeyi yeniden kullanma noktasında uzun zamandır devam eden uygulamalarınızı anlattığınız kişisel hikâyeleri hatırlıyorum. Siz gerçek bir İklim Şampiyonusunuz...