Rus gelin sayısı 105 bini geçti

Rusya ile sosyal, kültürel, turistik ve ticari ilişkiler yeniden canlanıyor. Rusya’da halen ülke genelinde 100 bini aşkın, başkent Moskova’da da 40 bine yakın Türk vatandaşı yaşıyor. Vizelerin yeniden kalkmasıyla bu sayının katlanması bekleniyor

Rusya’nın başkenti Moskova tarihi ve turistik yerleriyle gezilip görülmesi gereken şehirlerden biri.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti nedeniyle geçen hafta sonu Moskova’daydım.

2015’teki uçak krizi öncesi vizesiz girdiğimiz Rusya’ya bu defa 3 günlük vizeyle giriş yaptım. Basın özel vizesiyle girmemize rağmen pasaport kontrolünde yine bir sürü soruyla karşılaşarak kabul edildik ülkeye.

Rus ve Türk halkları birbirini yakından tanıyor. Bunu havaalanından itibaren hissediyorsunuz. Tatilini geçmiş yıllarda Türkiye’de geçiren Rus sayısının az olmadığını, turistik şehirlerimizi tanımalarından anlıyoruz.

Türk firmalarının Rusya’nın bir çok şehrinde aldığı işler nedeniyle Türk işçiler de çok gelmiş ülkeye.

Bu nedenle iki ülke halkları arasında evlilikler de artmış. Rusya’da yabancılarla evlilikte Türkler ilk 3’e giriyormuş. Edindiğim bilgilere göre, Rus gelin sayısı 100 bini geçmiş. Büyükelçilik yetkilileri net sayı çıkaramamakla birlikte bu sayının 105 bini geçtiğini ifade ediyor.

Moskova’da 30-40 bin arası Türk yaşıyormuş. Rusya’nın genelinde ise Türklerin sayısı 100 binin üstünde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türk firmalarına uygulanan iş vizesi yasağının kaldırılacağını açıklamasının ardından bu sayının önümüzdeki günlerde artacağı dile getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova ziyareti iki ülke arasında ilişkilerde yeni bir dönem başlattı. İki liderin sıcak mesajları önümüzdeki günlerde hem iki ülke halkına hem de iş adamlarına olumlu yansıyacak.

Özellikle Putin’in Türkiye’deki tatilini unutamadığını belirterek Rus halkını Türkiye’de tatilini geçirmeye çağırması ekonomik olarak da Türkiye’ye olumlu katkı sağlayacak.

2019’ta Türkiye’de ve Rusya’da karşılıklı kültür ve turizm yılı ilan edilmesi de önemli bu süreçte.

8 Mart tatili

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Rusya’da tatil olarak kutlandığını öğreniyorum. Hafta içi olmasına rağmen Kızıl Meydan başta olmak üzere Moskova’nın turistik bir çok yeri çok kalabalık.

Sokakta kadınlar ağırlıklı, ellerinde çiçekleriyle. Kafelere gittiğiniz zaman da kadınların otururken çiçeklerini koymaları için özel bölüm ayrıldığını, buralara demet demet çiçekler yerleştirildiğini görüyorsunuz.

Rengarenk Kızıl Meydan

Moskova’da “Kızıl Meydan” denince aklımıza komünizm, Lenin, tarihi konuşmalar ve idamlar, Kızıl Ordu’nun geçiş fotoğrafları geliyor. Stalin’in ve Castro’nun tarihi konuşmalarına tanıklık eden Kızıl Meydan her zaman kalabalık ve rengârenk.

Meydana gelince bir tarafında renk cümbüşü olarak karşınıza çıkan Aziz Vasil Katedrali, bir tarafında Kremlin’in duvarı ve Lenin’in Mozolesi, bir tarafında da Milli Tarih Müzesi’ni görüyorsunuz.

Lenin’in mozolesinin tam karşısındaki ışıl ışıl renklendirilmiş tarihi bina bir alışveriş merkezi.

Metrosu ayrı dünya

13 milyonluk şehir olan Moskova’da en dikkat çeken yerlerden biri de metrolar.

Düzenli bir ağa sahip olan Moskova’daki her metro durağı tarihi ve farklı süslemeleriyle gelen turistlerin her zaman ilgisini çekiyor. Moskova’da metro duraklarına inmek için dik bir yürüyen merdiven yolculuğu yapmak gerekiyor.

Moskova geniş caddeleriyle de ünlü.

Bir yöne 5-6 araç şeridinin olduğu caddelerde karşıdan karşıya geçmek için yer altı tünellerini kullanmanız gerekiyor.

Yer altı tünelleri de alışveriş dükkânları ve müzik aletleri çalanlar nedeniyle farklı bir dünya.

Moskova’da taksiler çok pahalı.

Aynı yere farklı ücretlerin alınması da Moskova’da olağan uygulama.

Taksi bulmanın zor olduğu Moskova sokaklarında bulduğunuz taksinin istediği ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin ardından yeni bir süreç başlıyor Türk-Rus ilişkileri açısından.

Bu ziyaretin meyvelerini de önümüzdeki günlerde hissedeceğiz.

Rus gelin sayısı 105 bini geçti