İlişkiler eskrim gibidir, iyi refleks sağlam sinir gerektiren strateji ister

Mutlu aşkın, uzun ilişkinin, bir yastıkta kocamanın ‘tek formülü yok’ ama yöntemleri var elbet diye bağlamıştık ya yazıyı geçen hafta... İşte o yöntemlerden birinde şimdi sıra.
Bu arada, Amerikan magazin dergisi Glamour‘ın ‘ilişki’ editörü Brenda Della Casa‘nın, ilişkilerin sonunu getiren sekiz alışkanlığı derlemesi de yazıya destek çıktı.
Casa‘nın derlemesine göre ilişkileri ‘enkaza çeviren alışkanlıklar’ şöyle:
1. Sevgilinizi olmasını istediğiniz gibi değil, olduğu gibi görün ve değiştirmeye çalışmayın.
2. Ruh halinizdeki tutarsızlıkları dizginlemeye çalışın ve kapris yapmayın.
3. Arkadaşlarınızla, ailenizle, sevgilinizin dedikodusunu yapmayın.
4. Her canınız sıkıldığında onu arayıp ağlamayın.
5. Ona annelik yapmayın. Erkekler kontrolcü annelerine yaptıkları gibi size de isyan edebilir.
6. Birbirinize yapışık gibi yaşamayın, kendi arkadaşlarınızla da vakit geçirin.
7. Kıskançlık yapmayın, telefonunu ve bilgisayarını karıştırmayın.
8. İlişki ilerledikçe kendinizi rahat hissedip çaba harcamayı bırakmayın.
Tüm bunlar gösteriyor ki, sağlıklı bir ilişki için en önemli şey stratejiniz. ‘Olur mu öyle şey’ demeyin. Etrafımdaki hemen hemen tüm başarılı evliliklerin iyi stratejiler üzerine kurulu olduğunu görüyorum. ‘Plansız, programsız, stratejiden falan anlamam ben’ diyenlerin evliliklerinin sonu ise genelde hüsran. Bir bakın evliliğinize... Belki de farkında olmadan bir strateji tutturdunuz gidiyorsunuz. Sözsüz, yazısız; bilinçaltınızda karşı tarafla yaptığınız bir anlaşma yok mu? Bozun bakalım o anlaşmayı? İşte bu yüzden tüm evlilikler, uzun ilişkiler bana strateji oyunu gibi geliyor. ‘Bu yanlıştır’ demiyorum... Doğru hem de çok doğru.
Hatta ben dengeli bir ilişkiyi eskrime benzetiyorum. Eskrim, hızlılık, iyi refleks ve sağlam sinir gerektiren, üstelik bizim ülkemizde de çok gelişmemiş, stratejik bir spor. Eskrimde, ne kadar sakin ve çevik olursanız o kadar başarılı olursunuz. Hatta eskrimde, sanılanın aksine ‘Ben kuvvetliyim, güçlüyüm, kılıcı sallar dağıtırım uleeaaan!’ mantığı sizi hiçbir yere ulaştırmaz. Hatta benzer bir harekette kontrolünüzü kaybetmiş olacağınızdan gardınız düşer, çok büyük açıklar verip, puanı rakibinize hediye edersiniz. Saatlerce düzgün gard alma ve parad çalışılan spor olan eskrimde yapılacak iki şey vardır, ya saldırır dokunarak sayı almaya çalışırsınız, ya rakibiniz saldırmıştır parad alarak kurtulmaya çalışırsınız. Eskrimi bir cümleyle özetlersek: Her atağı, mutlaka sayıya dönüştürecek kadar kararlı, eğer sayıya dönüşmezse bir an önce geri çekilecek kadar tedbirli olma durumudur. Eskrim bundan ibarettir... Unutmadan, eskrim kılıç kullanılıyormuş gibi yapılan bir spor... Kılıçların ucunda elektronik bir düzenek var ve vücudun belli bölgelerine kılıç ucu değdirmek yasak... Ayrıca koruyucu manyetik yelekleri ve maskeleri var.
Nasıl? Haksız mıyım? Başarılı ilişkiler, bir yastıkta kocamalardaki başarı da eskrim gibi, bunlardan ibaret değil mi?