Art Basel Miami nasıl geçti?

Geçen yıl 50. yılını kutlayan ancak pandemi nedeniyle sadece çevrimiçi yapılan Art Basel Miami, bu yıl 30 Kasım-4 Aralık tarihlerinde Miami Convention Center’da gerçekleşti ve uzun zamandır en büyük ilgi gören ve en çok ses getiren sanat fuarı oldu.

ABD’de pandemi sonrası düzenlenen ilk uluslararası sanat fuarı olma özelliğini taşıyan fuarın bu yıl en öne çıkan bölümü NFT’ydi.

“Humans+Machines: NFTs and the Ever-Evolving World of Art” başlıklı sergi, kripto para Tezos sponsorluğunda yapıldı.

Sergide ziyaretçiler kendi yapay zekâ portrelerini ve NFT’lerini yarattı.

NFT’lerin rekorlar kırdığı 2021’in ilk 6 ayında sanat galericileri satışlarında ciddi düşüş olduğunu açıklasa da büyük galericiler bu durumun hızla toparlandığını savunuyor ve galeriler fuardaki satışlardan memnun.

36 ülkeden 253 uluslararası galerinin katıldığı Art Basel Miami’yi bu yıl tam 60 bin kişi ziyaret etti.

Art Basel Miami nasıl geçti

Tam 44 galeri ise bu yıl Art Basel Miami’ye ilk defa katıldı.

Tabii bunda Art Basel yönetiminin katılım kriterlerini pandemi nedeniyle yumuşatması da etkiliydi.

Art Basel Miami’nin resmi basın bülteninde ise katılan uluslararası koleksiyonerler ve kurumlar arasında Türkiye’den sadece Füsun Eczacıbaşı’nın kurduğu SAHA İstanbul dikkat çekiyordu.

Bu yıl Miami’de birçok marka ve sanatçı iş birliği öne çıktı.

Es Devlin’in Chanel için tasarladığı orman gibi.

Pace Gallery ve Steve Jobs’un eşi Laurene Powell Jobs’un kurduğu Emerson Collective’in ortak projesi Superblue ve Teamlabs sergisi bol bol konuşuldu.

Şimdiye kadar satılan en pahalı NFT’ye imza atan Beeple’ın Bass Museum’da yaptığı konuşma, Facebook’un yaratıcılarından Winklevoss kardeşlerin satın aldığı NFT platformu Nifty Gateway’in özel daveti ve White Cube Galeri’nin Soho Beach House’da yaptığı parti de konuşulanlar arasındaydı.

Miami sanat haftasında Refik Anadol’un Machine Hallucinations – Coral Dreams başlıklı eseri Faena Miami Beach’te sergilendi.

Ardan Özmenoğlu’nun eserleri ise Art Miami’de Fremin Gallery New York’un standında sergilendi.

Art Basel Miami ile eş zamanda başka uydu fuarlar da vardı: Design Miami, Untitled, Art Miami ve CONTEXT, Scope Miami Beach gibi.

Volta Art Fair ve The Aqua Art Fair ise bu yıl yapılmadı, 2022’de gerçekleşmeleri planlanıyor.

Afrika sanatlarını destekleyen Prizm fuarı ise bu yıl sadece çevrimiçi yapıldı.

Art Basel’in 2022 programı da belli: Art Basel Hong Kong Mart 2022’de ve İsviçre’deki Art Basel ise Haziran 2022’de gerçekleşecek.