Hem kiracının, hem ev sahibinin yanında olacağız

“Geçici de olsa yaşanan bu krizde vatandaşı çaresiz bırakmayacağız”

“Hazine arazileri peşkeş çekilecekse evi olmayana, alt gelir grubuna peşkeş çekilecek”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum  1-7 Haziran arasında kutlanacak Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri tanıtımı için medya kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ile bir araya geldi. Bu yıl ki temanın “Sıfır Atık” olacağını belirten Kurum,  5 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin ilk ‘sıfır atık’ ilçesi Kızılcahamam’dan atacağı ilk adımla; ‘81 ilde 81 milyar adım çevre yürüyüşü’nün başlayacağını, tüm şehirlerde saat 14.30’da eş zamanlı olarak milyonlarca vatandaşın doğa için, çevre için yürüyeceğini belirtti. Kurum, fahiş kira atışlarına karşı alınacak önlemler ile ev sahibi olmayanlar için konut ve arsa üretimine ilişkin özetle şunları söyledi:

Hem kiracının, hem ev sahibinin yanında olacağız

KANUNA UYGUN YÜRÜMÜYOR: Kiralarda Borçlar Kanunu’na aykırı artışlar için vatandaşlarımız mahkemelere başvurabilir. Mahkemelerimiz de bunun dışında karar alamaz, çünkü burada kanun var. Kanun dışı artışları vatandaşlarımız bize bildirebilir. Kanun kirada güncellemeyi 5 yılda bir tarif etmiş. Gelinen sürece baktığımızda bu kanuna uygun şekilde yürümüyor. Burada gereken kanuni müeyyideyi uygulayacağız. Bu noktada ev sahibi vatandaşlarımız mutlu edecek, kiracılarımızı da destekleyeceğimiz bir uygulama için 4 bakanlığımız çalışıyoruz. Bir hafta 10 gün içinde TBMM’ye sunacağız.  

CUMHURBAŞKANI AĞUSTOS’TA AÇIKLAYACAK: Cumhurbaşkanımız ağustos ayında evi olmayan vatandaşlarımızın ev sahibi olmasının  ayrıntılarını açıklayacak. Hem kiracının, hem ev sahibinin yanında olacağız. Geçici de olsa yaşanan bu krizde vatandaşı çaresiz bırakmayacağız.

AİDAT ÖDER GİBİ: 81 ilde vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu, konut fiyat artışının daha fazla görüldüğü illerde bu projeyi gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımız aidat öder gibi düşük taksitlerle ev sahibi olabilecekler. Bu projeye istihdamı artırmak amacıyla küçük ve orta ölçekli sanayicimize destek olacak bir projeyi de ekliyoruz. Küçük ve orta ölçekli sanayi sitelerini yaparak, sosyal konut uygulamasında olduğu gibi düşük peşinatlarla, düşük taksitlerle vatandaşlarımızın bu işletmelerimize sahip olmalarının önünü açmış olacağız.

HAZİNE ARAZİLERİNİN SATIŞI: Konut fiyatlarının düşürülmesi amacıyla, Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehir çeperlerindeki Hazine mülkiyetindeki arazileri altyapıları ile hazırlayıp, ev sahibi olmayanların ev sahibi olması için hazırlayacağız. Arazilerin uzun vadede, uygun bedellerde, evi olmayan vatandaşlar tarafından alınmasını sağlayacağız.

NOTER HUZURUNDA KURA: Konutlarda 5 yıl konutlar devredilemiyor. Arazilerde de aynı anlayışla hareket edilecek. İhtiyaç olan şehirlere yapacağız. Şartlara uyanlar başvuracaklar. Başvurucu sayısı belirlediğimizden fazlaysa noter huzurunda kura çekilecek. Rezev alan ilanıyla, resim harç ve KDV’de muafiyetler söz konusu olacak.

PEŞKEŞ ÇEKİLECEK İDDİASI: Vatandaşın aklını çelmeye çalışıyorlar. Bunun neresinde hazine arazisinin peşkeş çekilmesi, değerinin altında, alt gelir grubunun altındaki kesim dışına satılması var. Neresinde alt gelir grubunda ev sahibi olmayan dışında birilerine peşkeş çekilmesi var? Birileri vatandaşsa, evi olmayan, alt gelir grubu olan vatandaşımızsa, evet biz alt gelir grubu vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmeleri için hazine arazilerini vatandaşımıza peşkeş çekiyoruz. 6’lı masa gündem peşinde….

HİÇBİR ÇÖP GELMİYOR: Atıklar Çevre Kanunu çerçevesinde geliyor. Çevreye zarar verecek hiçbir atık gelemez. Çöpe atılmak için demir gelmiyor. Yıllar önceki görüntüyü çevirip çevirip veriyorlar.  Dönüşüm oranlarının artmasıyla kotayı düşüreceğiz. AB üretimde geri dönüşümü üretimde zorunlu hale getirmiş. Hiçbir çöp gelmiyor.