Hpv virüsü nedir? Hpv tedavisi fiyatları neye göre belirlenir?

Hpv virüsü cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Tüm dünyada cinsel yönden aktif kadınların %50 sinden fazlası yaşamları sırasında HPV virüsü ile infekte olurlar. %90’ ı kendiliğinden gerilerken, %10’luk hasta grubunda rahim ağzı kanseri yada öncü lezyonları gelişebilir. Bu gelişim hemen olmayıp hastanın bağışıklık durumuna göre 5-15 yıl arasında gelişebilir.

Hpv virüsü ve rahim ağzı kanseri ilişkisi nasıldır?

Rahim ağzı kanseri tüm dünya kadınları arasında meme ve rahim içi kanserinden sonra görülen en sık 3. kanser türüdür. Hpv virüsü rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamında en önemli nedendir. Amerika'da bugüne kadar 20 milyon Hpv vakası tanımlanmış olup bu sayıya her yıl bir milyon yeni hasta eklenmektedir. 250.000 kadın her yıl rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Human Papilloma Virüsler (HPV) sık görülen, belirti vermeyen ve oldukça bulaşıcı virüslerdir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre yaklaşık her 10 kişiden 1’inde Hpv virüsü vardır. Bir kadının 50 yaşına kadar Hpv enfeksiyonuna yakalanma riski %80’dir. Hpv, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %100’ünden, anüs kanserlerin %80-%90’ından, vajen kanserlerin %60’ından ve penis kanseri olgularının %30-%40’ından sorumludur. Bu veriler göz önüne alındığında, Hpv’nin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ortaya çıkar. Bugüne kadar enfeksiyona neden olan 120'den fazla Hpv tipi tanımlanmıştır. Bu tiplerden özellikle 16 ve 18 serviks kanseri gelişimi açısından en riskli Hpv tipleridir. Kadınlarda vaginal sürüntü örneklerinden Hpv DNA testi ile Hpv varlığı kolaylıkla saptanabilmektedir.

Hpv virüsü nasıl bulaşır?

Hpv virüsü özellikle çok sayıda cinsel eşi olan (veya öncesinde olmuş olan) bireyler ve bu bireylerin eşlerinde yaygındır. Ortak kullanılan havuzlardan, havlulardan yada klozetlerden de bulaşabileceği söylenmekle beraber henüz kesin olarak ispatlanamamıştır. Hpv enfeksiyonları son derece bulaşıcı olduğu için bulaşmayı önlemede özellikle tek eşlilik önem taşımaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her iki eşinde tek eşli olması gerektiğidir. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması riski azaltır.

 Hpv virüsü tedavisi nasıl yapılır?

Genital siğil gelişenlerde değişik ilaçlarla tedavi uygulanabilir. Yakma yada dondurma yöntemleri tercih edilebilir. Çok yaygın olanlarda cerrahi eksizyon gerekebilir. Rahim ağzının kanser öncüsü lezyonlarında daha çok rahim koruyucu tedaviler ön planda iken, rahim ağzı kanseri gelişenlerde kanser cerrahisi uygulanması gerekmektedir.

Hpv tedavisi fiyatları Nasıldır?

Hpv tedavisi fiyatları siğil sayısına göre değişir. Siğil ne kadar çoksa ve ne kadar büyükse maliyeti o kadar artar. Uygulanacak yöntemde hpv tedavi fiyatlarında etkilidir. Siğil dondurma ve siğil yakma fiyatları lazerle siğil tedavisine göre daha uygundur.

Hpv virüsünün neden olduğu en önemli rahatsızlıklardan birisi siğillerdir. Genital siğil tedavisi pek çok hastanede yapıldığı gibi muayenehanelerde de yapılmaktadır. Siğil tedavi merkezleri ve doktorları tarafından öncelikle ön değerlendirmeniz yapılmaktadır. Değerlendirme sonucuna göre ilaç yada yakma veya dondurma tedavileri önerilmektedir. Hpv tedavisi yada siğil tedavisi yapan hastanelerde yada özel kliniklerde Hpv testinizin yapılması gerekecektir. Hpv doktor tavsiyesinde, siğil tedavisinde en başarılı doktorlar sizin rahatlıkla ulaşabileceğiniz, iletişim kurabileceğiniz ve işlemlerinizi gecikmeden yaptırabileceğiniz doktorlardır. Hpv ve siğil tedavinizi geciktirmeden yaptırınız.

 

Doç. Dr. Aydın Köşüş

Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

İnternet sitesi: https://www.jinekologankara.com/

Twitter: https://twitter.com/surgeonskopi

Facebook: https://www.facebook.com/jinekologankara/

Instagram: https://www.instagram.com/doc.dr.aydinkosus/?hl=tr