Gıdı probleminden kolay yöntemlerle kurtulmak mümkün mü?

6 Mart 2021

Karın bölgesi, sırt bölgesi, gıdı, diz çevresindeki yağlar, meme kenarları ya da bazı erkeklerde oluşan meme dokusu gibi birçok bölgedeki yağ dokusu; kilo verilmesine rağmen kaybolmayabilir. Bu bölgelere ek müdahalelerde bulunmak yağ dokusunda parçalanmalar yaratarak kişiyi kalıplaşmış yağ kütlelerinden kurtarır.

Mezolipoliz bölgedeki yağ kütlelerini parçalıyor
Sorunlu bölgedeki yağı parçalayan ve aynı zamanda cildi sıkılaştıran bir tedavi olan mezolipoliz en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Mezolipoliz tedavisindeki asıl amaç farklı kokteyl içerikler hazırlayarak bölgede parçalanan yağ oranını artırmak ve cildi canlandırarak sıkı ve dinç bir görüntüye kavuşturmaktır. Tedavi protokolü kişinin ihtiyacına göre farklılık göstereceğinden seans ve fiyat ayarlamaları da buna göre yapılmaktadır. Beden kitle indeksi yüksek olan kişilerde tedavi sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarıyla desteklenerek iç yağlanma sorunu da giderilmelidir. 12 yaşından itibaren her yaşa uygulanabilir.

Direkt yağ kütlesinin içerisine yağı parçalayacak şekilde etki eden mezolipoliz sayesinde bölgesel yağlanma problemi yaşayan hastalarında kalıcı ve sağlıklı sonuçlar elde ettiğini, üstelik bu yöntemin ayak bileğini inceltmekten, diz çevresindeki yağların giderilmesine kadar tüm bölgelerde işe yarar.

Yazının devamı...

Aloe veralı maskelerin faydaları nelerdir? Yüz ve saç için ev yapımı maske tarifleri

1 Mart 2021

Aloe vera, cilt rahatsızlıkları için belki de en yaygın kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. Bitkinin içerisindeki jel yapılı bileşenin doğru kullanıldığında birçok faydası var. Aloe vera jeli cilt tarafından kolayca emilir ve yağlı ciltler için idealdir. Bununla birlikte, kuru ciltler de aloe verayı kullanabilirler. Nem problemini gidermek için banyodan sonra uyguladığınız normal nemlendiricinizi aloe vera içeriği ile değiştirebilirsiniz. Farklı bileşenler ile desteklenerek güçlendirilmiş aloe veralı maskeler; egzama ile ilişkili kuru, kaşıntılı cildi hafifletmeye ve anti-enflamatuar etkileri nedeniyle akne formlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. 

Saç için aloe vera maskesi tarifi, uygulanışı, saçta yarattığı etki

Nemlendirici özellikleri ve besleyici vitaminleri nedeniyle aloe vera, cildimiz için olduğu kadar kuru saçlarımızı tedavi etmekte de oldukça iyidir. Yapılan araştırmalar, aloe veranın saç derisindeki kuruluğu tedavi edip, kepek gidermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Aloe vera saçı beslemeye ve güçlendirmeye yardımcı olabilecek C, E, B-12 vitaminleri içerir. Üstelik saç derisinde oluşan tahrişi ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olduğundan vazgeçilmez bir saç bakım bileşenidir. Aloe veralı içerikler yağlı saç, kırılgan, kuru veya hasar görmüş saçlar ve kıvırcık saçlar tarafından tercih edilebilir. 

Hem kolay hem de etkili bir saç maskesi yapmak için aloe vera ve hindistan cevizi yağını karıştırın. Hindistan cevizi yağı saçınıza güç ve parlaklık katacaktır. Banyo yapmadan 15 dakika önce karışımı saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın ve bekleyin. Bu işlemi haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz. 

-Yüz için aloe vera maskesi tarifi, uygulanışı

Malzemeler:

Yazının devamı...

Botoks hakkında merak edilen sorular ve cevaplar

16 Şubat 2021

Dünyada en çok tercih edilen uygulamalardan biri botoks. Peki botoks aslında nedir?
Botoks bakterinin içerisinde bulunan bir protein yapısından üretilen bir ilaçtır. Son yıllarda adını sıkça duymaya başlasak da botoksun kullanımı yıllar öncesine dayanır. Bu neden ile oldukça güvenlidir. Botoks kişide bağışıklık yapacak bir antikor oluşturmuyor. Dolayısıyla vücutta kalıcı bir etki de yaratmıyor. Sadece uygulama problemlerine, kişinin yapısına ya da sık yaptırmaya bağlı olacak şekilde ömrü ve süresi değişebiliyor. Botoks etkisini kaybettikten sonra kişi eski haline geri dönüyor.

Botoks hangi sorunlarımızın giderilmesinde bize yardımcı olabilir?
Göz çevresinde oluşan kaz ayakları, kaş ya da göz kapağı düşüklükleri, gülerken cilt üzerinde oluşan katlanmalar gibi birçok sorun botoks kullanılarak giderilebiliyor. Bunun yanı sıra estetik kaygıların dışın da sağlık için de botoksun kullanıldığı alanlar mevcut. Dişlerini fazla sıkan ve diş ve çene problemleri yaşayan hastalara da 'masseter botoksu' adı verilen yöntem ile botoks uygulanıp, diş sıkma etkisi azaltılabilir. Hatta doğuştan gelen nörolojik rahatsızlıklarda çocuklara bile botoks tedavileri uygulanabilir.

Botoks uygulamasında dikkat edilecek unsurlar nelerdir?
Botoks uygulamasının yapılacağı doz miktarı ve uygulanacak yerlerin belirlenmesi sorunların giderilmesinde büyük önem taşıyor. Yanlış dozda ve yanlış bölgeye yapılan botoks kişinin sorununu gidermek yerine daha da kötüleştirecektir. Yanlış uygulanan botoks kırışıklık ya da mimik problemlerine neden olabilir. Tedavi olayım, sorunlarımdan kurtulayım derken daha kötü bir hal alabilirsiniz. Gereğinden fazla uygulanan botoks, mimik hareketlerinizi sınırlayabilir. Kaşların üzerine atılan fazla botoks, kaşı kaldırmak yerine düşürerek sizi düşük bir göz kapağına maruz bırakabilir ya da yanlış uygulanan botoks yüzünüzü daha kırışık hale getirebilir. Bu neden ile işinin uzmanı, masterclass bir hekim tarafından doğru işlem görmeniz oldukça önemlidir.

Yazının devamı...

DNA ışıltısı nedir? DNA ışıltısı ile 10 yaş gençleşmek mümkün mü?

11 Şubat 2021

DNA ışıltısı son zamanların en popüler yaşlanma karşıtı uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Cildi gençleştirmek, sağlığını korumak ve iyileştirmek için yüksek konsantrasyonda doğal polinukleotitler içeren bu uygulamayı şu şekilde anlatabilirim:

DNA ışıltısı yöntemi ile kırışıklıklar ve nem kaybı giderilebilirken aynı zamanda cilde daha sıkı bir görüntü de katılır. DNA ışıltısı ile cilt hem daha sağlıklı hem de daha gergin bir hal alır. Cilt mikroskobik olarak daha genç bir hale gelir.

DNA ışıltısı, içerisinde yüksek miktarda doğal polinukleotitler içerir. Cildin içerisinde birçok farklı şekilde mineral, enzim, vitamin ve protein gibi farklı yapıtaşları bulunur. Dolayısıyla tek bir vitamini ya da enzimi kullanarak hasta cildine müdahale etmek bir matematik hatası yaratacaktır. DNA ışıltısı, birden fazla yapıtaşı içerdiği ve cildi en çok ihtiyaç duyduğu yönlerinde her boyutu ile destekleyebildiği için tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Böylece sadece bir sorunu değil, 3-4 sorunu aynı anda gideriyor ve hastayı daha az seansta daha belirgin sonuçlara kavuşturmuş oluyoruz.
DNA ışıltısı genellikle 40-45 yaşlarındaki hastalar için tercih edilen ve yoğun anti-aging yaratan bir yöntemdir. Uygulama hastanın ihtiyacına göre 3 seans olacak şekilde tercih edilebilir. Yine hastanın ihtiyacına göre uygulama için bir zaman algoritması çıkartılır ve bu süre zarfında hastaya DNA ışıltısı uygulanır.

DNA ışıltısı işlemi yılın her döneminde yapılabilir. İşlemden sonra sıcak duşa girmemek, yoğun güneşe maruz kalmamak, yoğun buhardan kaçınmak, 6 saat kadar yüze su değdirmemek ve alkol almamak gerekiyor.

Vücuttan daha kısa sürede daha güçlü bir verim almak ve işlemin etkisini daha iyi gözlemlemek için hastalar hyalüronik asit ve kolajen gibi takviyelere başlayabilirler.

Yazının devamı...

Akne ve sivilcelerden kurtulmak için yapmanız gerekenler

30 Ocak 2021

Hayatımızın bir bölümünde mutlaka sivilce ya da akne problemleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu problemlerin altında yaş aralıklarına, beslenme şeklimize veya kullandığımız cilt bakım ürünlerine kadar birçok neden yatıyor. Doğru tedavi yöntemleri ile akne ve sivilcelenmeden kurtulmak mümkün.

Çoğumuz akne ve sivilceler ile ilk olarak ergenlik döneminde karşılaşıyoruz. Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler cilt yapımızı da etkilediği için sivilcelenme yaşayabiliyoruz. Ergenlik döneminde yağ bezlerinin çalışması hızlanıyor. Yağ üretimini hızlandıran bezler, akne oluşumunun ilk evresini başlatıyor. Kişinin gözenekleri tıkanıp, sivilcelenme yaratıyor. Bunu cilt üzerindeki kir ve bakteri oranı da tetikliyor. Sivilce ve siyah nokta problemi birbiriyle paralel şekilde ilerliyor. Bu dönemde cilt üzerinde görülen artan yağ miktarı, yetersiz cilt bakımı ve gözenek tıkanıklıkları irinli sivilcelere ve ağrılı aknelere sebep oluyor.

Ergenlik döneminden sonra sivilce ve akne probleminin sıklıkla görüldüğü dönemler yoğun strese maruz kaldığımız zamanlar oluyor. Aşırı stres, tek başına akne oluşumunu tetikleyen bir faktör haline geliyor. Üstelik bu sivilceler sadece yüzde değil, tüm vücutta görülebiliyor.
Cilt tipine uygun olmayan, cildi aşırı yağlandıran ya da kurutan veya cildi tahriş eden kozmetik ürünler sivilce ve akne problemini şiddetlendiriyor. Bu neden ile kozmetik alışverişini yapmadan önce cildinizi tanımanız, kozmetik ürünlerinin içeriklerine dikkat etmeniz çok önemli. Halihazırda yağlı bir cildiniz bulunuyorsa, cildinizdeki yağ oranını artıracak ürünler tercih etmek sivilcelenme yaratacaktır. Doğru kozmetik ürününü seçtikten sonra, cilt temizliği yapmak da oldukça önemli. Cildinizi temizlemeden nemlendirici ya da serum uygulamak ürünlerden fayda almanızı engelleyeceği gibi cilt yapısını bozacağı için sivilcelenmeye de neden olacaktır.

Yazının devamı...

Göz çevresinde oluşan problemlere bu yöntemlerle son verin

29 Ocak 2021

Gözaltı torbası olan kişilerin %90'ında elmacık problemi de görülür. Elmacık bölgesinde yaşanan yağ kaybı ve zayıflama göz altı derisinin aşağıya doğru inmesine sebep olur. Alt dokudaki yağ ve sıvı yapıların artışı da torbalanma problemine neden olur. Torbanın yanında birçok insanda kırışıklık, gözaltı çökmesi ve morluklar da görülebiliyor. Dolayısıyla bunların hepsini çözmek istiyorsak, seanslara yaydığımız dolgu ve mezoterapi tedaviler ile kombin edilerek tedavi edilebilir. Bu şekildeki multiple tedavi yöntemlerinden ilk seansta bile %60'a yakın faydalar görmeye başlarız. Ancak sonucun oturması ve daha çok verimlilik almak açısından torba mezoterapilerini kişiye göre 2,3,4 seans kadar devam ettirebiliriz.


Mezoterapiler yüzde gördüğümüz değişik patolojiler, değişik tanılar için farklı doğal ve biyolojik etkenlerin sorun görülen bölgeye uygulanmasıdır. Mezoterapiler cilt altına uygulanır. Burada önemli olan tanıya yönelik hangi etken maddenin kaç seansta uygulanacağına karar vermektir. Bu ideal tedavi ölçütünü yakalamak bir hekim sanatıdır. Bu neden ile hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Cildin bir hafızası vardır. İşlem uygulanan yeri geri döndürmek için çaba sarf etmeye çalışacaktır. Bu nedenle biz bu problemlerin kodlarını tamamen değiştirerek bir sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Örneğin gözaltı torbası görülen bir hastada kolajen ya da vitamin eksikliği varsa bu tedavilerin de doğru yapılıp, eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra yaşam tarzlarını ve tempolarını da inceliyoruz. Örneğin masa başı işlerde çalışan ve bilgisayar ışınlarına maruz kalan ya da geceleri uyumayan kişilerde de torbalanma problemi görülebiliyor. Böyle durumlarda da ekstra bakım ya da alışkanlık değişimi öneriyoruz.

Gözaltı ışık dolgusu da göz çevresinde oluşan problemleri gidermek amacı ile sıkça başvurduğumuz bir yöntemdir. Gözaltında oluşan morlukları yok etmek, çukurları gidermek amacı ile kullanılır. Kalıcılıkları farklılık gösterse de ortalama 12-15 ay arasında kalıcılık gösterir.

Yazının devamı...

Ameliyatsız meme ve popo dolgunlaştırmak mümkün!

5 Ocak 2021

Meme ve popo estetiği son yıllarda en çok tercih edilen estetik yöntemler arasında yer alıyor. Hem estetik cerrahi hem de medikal estetik bu konuda birçok yöntem ve imkan sunuyor.

Meme dolgusu, popo dolgusu ve vücut dolgusu ile istenilen vücut oranlarını yakalamak mümkün.

Poponun büyümesi, 'lift' bir görüntü yakalayarak daha kalkık durması ve memelerin büyümesi ya da daha dik bir görüntü elde etmesi için birçok farklı yöntem var. Popo büyütmek için bir ameliyat yaptırarak kalçanıza silikon koydurabilirsiniz ya da yağ enjeksiyonu ile büyütebilirsiniz. Ben hastalarımın liposuction yaptırmaya ihtiyacı varsa mutlaka yağ enjeksiyonu yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Eğer ameliyatlı yöntemleri tercih etmiyorsanız, medikal estetik yöntemlerinden yararlanabiliyoruz.

Popoya enjekte edilecek dolgular aynı zamanda bir yağ kıvamında olduğu için istenilen şekil ve boyut elde edilebiliyor. Popoda kullanılan dolgular genellikle 400gr ve 600gr arasında değişiyor. Poponuzda bir büyüme ya da şekillenme görmek istiyor ancak boyutunun ne olacağına dair bir öngörü sahibi değilseniz seçiminizi popo dolgularından yana kullanabilirsiniz. Birçok hasta çatlak ve selülitlerden de bu tür dolgular sayesinde kurtulabilir.

Meme için de estetik cerrahi yöntemleri ile büyütülmesi ve dikleştirilmesi gibi seçenekler bulunur. Meme boyutu büyükse, sarkıksa ve dikleştirilmesi gerekiyorsa o hasta kesinlikle cerrahi yöntemlere başvurmalıdır. Ancak kilo alıp verme sonrasında ya da emzirme sonrasında sönen memelerde dolgu işlemlerini kullanabiliyoruz.

Yazının devamı...

Ameliyatsız burun estetiği nedir? Ameliyatsız burun estetiği nasıl yapılır?

30 Kasım 2020

Burun estetiği birçok kişi tarafından zahmetli ve ağrılı bir süreç olarak değerlendirilebilir. Burnunun görüntüsünden memnun olmayan ve estetik cerrahiden çekinen birçok kişi için medikal yani ameliyatsız estetik birçok farklı çözüm sunuyor.

Burun estetiği hem ameliyatlı hem de ameliyatsız uygulanabilen bir yöntem. Ameliyatsız burun estetiği de bize bu alanda birçok kolaylık sağlıyor.

Burun doğuştan asimetrik ya da deviye olabilir. Bunun yanı sıra çarpma, travma gibi dış etkenler de burnun görüntüsünü bozabilir. Burnun kemerli olması, üst kısmının çökük olması, önden, yandan ve aşağıdan bakıldığında oluşan asimetrik durumlar, gülerken ve konuşurken aşağı düşen burun ucu kişileri rahatsız edebilir.

Aynanın karşısına geçin ve kendinizi bir süre inceleyin. Gülerken, konuşurken ya da mimik yaparken burnunuzun hareketlerini takip edin. Bu hareketleri yaparken burnunuzda rahatsız olduğunuz bir mimik problemi ya da asimetri oluşuyor mu? Bunu ilk önce kendiniz gözlemleyin.

Botoks

Botoks, mimik problemi yaşayanlar için tercih ettiğim ilk yöntemdir. Konuşurken düşen burun, gülerken burun deliklerini genişleten yan kaslar ya da burnunuzu hareket ettirdiğinizde burun üstünde oluşan çizgiler için botoksun sihirli gücünden yararlanabiliyoruz. Bu bölgelere uygulanan botoks hem görüntüyü iyileştirirken hem de ideal gülüş tasarımına kavuşmanızı sağlayacaktır.

Dolgu

Bir diğer tedavi yöntemi ise buruna uyguladığımız dolgulardır. Dolguların burnumuzu kalınlaştırdığı genel bir yanılgıdır. Burnumuza uygulanan dolgular, burun yapısını kalınlaştırmaz. Burun tasarımı yaparken, kullanılan dolgular sayesinde burnu istediğimiz kadar yükseltebiliriz. Dolgular ile yükseltilen burun önden daha ince gözükecektir. Tasarımı yaparken danışanın isteğine bağlı olarak yukardan aşağı daha düz gelen bir burun ya da ‘Prenses Burnu’ denilen şekilde ucu daha kalkık bir burun elde edilebilir.

Yazının devamı...