Kalkık kaşlara talep yükseliyor!

28 Kasım 2021

Tek ve çift yönlü dişlere sahip askıların kullanımı, yüzün sarkan cildini kaldırmak ve gerginleştirmek için kullanılan yarı invaziv bir yöntemdir. Bu yöntemle kaşlar, yanaklar, gıdı ve boyun başarılı bir şekilde tedavi edilir. Uygulama kolaylığı ve ardından gelişebilecek komplikasyonların azlığı veya iyileşme süresinin kısalığı; bu yöntemlerin kullanımlarını popüler hale getirmiştir. 

Yaşlandıkça yüz destek yapımız ve yağlarımız zayıflar. Bu değişiklikten en çok etkilenen bölgeler genellikle yanaklar, kaşlar ve göz çevresi, gıdı ve boyundur. Cilt yaşlandıkça ciltteki bağ dokusu incelir ve derideki elastik lifler bir tür bozulma geçirir. Böylece yüzümüz esnekliğinin bir kısmını kaybetmiş olur; sarkmaya ve kırışmaya başlar. 

Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri arasında askılar büyük talep görmektedir. Askı yöntemleri yüzünü gerdirmeyi isteyip de cerrahi işlemleri karşılayamayan ya da ameliyatın iyileşme sürecinden çekinen kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. İşlemlerde kullanılan askılar sayesinde hemen sonuç alınır ve iyileşme oldukça hızlıdır. Askıların üzerinde yer alan dikenler; gevşemiş yüz bölgesini kavramak, kaldırmak ve asmak için çalışır. Dikenler, sarkan dokuyu kaldıran bir destek yapısı oluşturur ve cilt dokusunu gerer. Deri altına konan askılar, ciltteki kolajen üretimini de teşvik eder. Böylece hem deri gerginleşip daha genç gözükür hem de cilt içten yenilenir.

Askıların kullanım alanlarının değişebilir. Daha kalkık bir dudak ya da burun isteyenler için de askılardan faydalanabiliyoruz. Dudak üzerinden girilen ve burna asılan dudak askısı, burun ve dudak arasındaki mesafeyi kısaltıyor. Kişi hem daha orantılı bir yüze hem de daha dolgun dudaklara ameliyatsız bir şekilde kavuşmuş oluyor. Bu işlemin sonunda burunda da bir kalkıklık gözlemleniyor. Aynı işlemi burun için de uygulayabiliyoruz. Kişi ameliyat olmadan daha kalkık bir burna dakikalar içinde kavuşabiliyor. İşlemin etkisi 1,5-2 yıl kadar sürüyor.

İşlem lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu nedenle hasta acıyı hissetmez. İşlem bittikten sonra hasta sonucu hemen görmektedir. Yüksek miktarda kilo kayıpları yaşayan kişiler, cildinde sarkma, kırışıklık görülen kişiler ya da daha gergin yüz hatlarına sahip olmak isteyen kişiler bu uygulamadan yararlanabilmektedir. Önemli olan uygulama tekniğidir. Bu tür askı uygulamalarında askının yönünün ve giriş yerinin doğru hesaplanarak yapılması gerektiğini, aksi takdirde verim alınamayacağını ya da istenilenden farklı bir sonuçla karşılaşılabilir.  

’İşlemden sonra yöntem dolgu gibi diğer uygulamalarla desteklenebilir. Kişinin ideal yüz görünümüne kavuşmak ve yüz orantısını korumak için birden fazla işlemden aynı anda yararlanabiliriz.

Yazının devamı...

Gençler tarafından en çok tercih edilen estetik uygulamalar

16 Kasım 2021

Çağımızın gelişmesi ile beraber teknoloji yaşamımızın her alanına dahil oldu. Sunduğu imkanlarla yalnızken bile sosyalleşme imkânı sağlayan teknoloji, ihtiyaç ve istek listemizde birtakım değişikliklere neden oldu. Sosyal medyanın dayattığı ‘’mükemmel’’ görünümün aslında gerçek olmadığını ve kişileri mutsuz ediyor, günümüz gençlerinin en çok tercih ettiği estetik uygulamalar şöyle;

Dolgun dudaklar, keskin bakışlar, aydınlık gözaltları, kusursuz bir cilt ve düzgün bir burun… Sosyal medyada kullanılan güzellik filtrelerinin ortak özellikleri bu noktalardan geçiyor. Tüm bu görünümü medikal estetik yöntemlerini kullanarak elde etmemiz mümkün. Ancak mükemmeli aramak gerçekçi bir bakış açısı değil. Filtrelerin gerçek olmadığını ve kendimiz ile mutlu olmayı bilmemiz gerek.

Kişinin ihtiyacına yönelik uygulamalar yapılmalı. Ben ihtiyaç duyulmayan bir işlemi hastalarıma uygulamıyorum. Bu onların istekleri olsa dahi, ben ihtiyaçlarını ön planda tutuyorum. Kişinin zaten dolgun dudakları varsa dudaklarını daha da dolgunlaştırıp yapay bir görünüm elde etmesini doğru bulmuyorum. Bu nedenle ‘fazla’ işlemleri hastalarıma uygulamıyorum.

Sosyal medyanın ve 'selfie' kültürünün etkisiyle gençlerin tercih ettiği en yaygın uygulamalar; dolgu ve botoks işlemleri. Bu işlemler hem kolay hem de başarılı sonuçlar vermekte. Dolgu işlemlerinde en çok dudak dolgusu, jawline ve burun dolgusu tercih edilirken; botoksta kişiyi daha diri ve canlı gösterecek; oluşabilecek kırışıklıkları önleyen Hollywood botoksu yöntemi tercih ediliyor.

Bunun yanı sıra gençler arasında oldukça yaygın son yılın medikal estetik trendlerinden bir diğeri de ‘Foxy Eyes’ denilen daha çekik gözler. Askı uygulamalarını kullanarak ameliyatsız bir şekilde hızlıca sonuç alabiliyoruz. İşlem oldukça kolay ve hızlı bir yöntemle yapılmaktadır.

Gençler artık estetik ve bakım konusunda daha bilinçli; sadece dolgu, botoks ya da askı gibi görünüm değiştiren uygulamaları tercih etmiyorlar. Bunun yanı sıra geleceklerine yatırım yaparak, oluşabilecek cilt sorunlarının ve kırışıklıkların önüne mezoterapi, kök hücre, GRP, PRP gibi tedavi yöntemlerinin önüne geçmeyi tercih ediyorlar.

Yazının devamı...

Gençlik aşısı nedir?

3 Kasım 2021

Gençlikle yaşlanma arasında en önemli farklılık ciltte bulunan kollajen ve elastin gibi materyallerde görülen azalmadır. Bu materyallerin kendileri gibi üretimlerine destek olan gerekli aminoasitler, peptit, vitaminler ve sıvılarda da aynı şekilde üretimde yavaşlama bozulma dolayısıyla gerileme olmaktadır. Kaldı ki sigara, stres, güneş'le yoğun temas, gebelik, çalışma alanında kimyasal veya cilt için zararlı olabilecek bozuk hava sahası gibi birçok faktörde bu durum için risk teşkil etmektedir. 20 li yaşlardan itibaren her hastaya uygulanabilen ve farklı formüllerle geliştirilmiş amacın cildin daha bebeksi parlak kırışıksız görünüme sahip olabilmesi için gerekli ana unsurların cilde verilmesidir. Bunlardan grp, hyaluronik asit, somon DNA'sı, çeşitli aminoasit ve vitaminler başlıca gençlik aşısı olarak andığımız tekli ya da çoklu uygulamalarını hastanın ihtiyacına göre belirlediğimiz tedavilerin bütünüdür.

GRP, kanlı maske veya vampir maskesi olarak prp işlemin bir üst teknolojisi olup, her yaş grubuna, kanla alakalı bazı hastalıkları olmayan(hemofili, pıhtılaşma problemleri, kanser,) kişinin kendisinden alınan 10 cc kanın santrifüj edilerek elde ettiğimiz plazmanın (prp) aktivatörler yardımıyla daha etkili halde tedavi sağlayan bir yöntemdir. Grp yi, sarkma kırışıklık olan bölgeler, akne izleri, cilt lekeleri, çatlak Tedavisi, saç dökülmesi gibi birçok nedenle tercih etmekteyiz. Cilde sürülen lokal anestezinin etkisiyle ağrısız bir işlemdir. Enjeksiyon içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığından alerjik reaksiyon riski oluşturmaz. Tedavinin sıklığı 3-6 seans arası düşünülüp kişinin ihtiyacına göre seans sıklığı ve sayısı belirlenir.

Hyalüronik asit, vücudun en önemli yapı taşlarından biridir ve kan damarlarından, iç organlara, cilt içinden eklemlere kadar hemen hemen her yerde bulunur. Hyalüronik asit bağ dokusunun ana yapı maddesidir. En fazla bebek cildinde bulunur. Canlı, nemi fazla, parlak ciltlere “bebek gibi cilt” dememiz bundandır. Hyalüronik asit cilde canlılığı, parlaklığı, nemi, tonusu, gerginliği veren hücre matriksini oluşturur. Ciltteki yaşlanma süreci, Hyalüronik asidin 25-30’lu yaşlardan itibaren azalması nedeniyle hız kazanır. Cilt Hyalüronik asidinin azalmasıyla canlılığını, parlaklığını, esnekliğini kaybetmeye başlar. Hyalüronik asit saf bir maddedir. Burada kimyasal ve sentetiği veya yabancı maddeyi karıştırmamakta fayda var. Dışarıdan verilecek saf hyalüronik asit, cildin savunma sistemini artırır ve yaşlanma sürecini geriletir. Aşının ilk uygulamasının ardından 15'inci ve 21'inci günlerde ikinci ve üçüncü dozların yapılır, 6 ay sonunda aşının tekrarlanması uygundur. 6 ay sonunda eskiye dönüş olmaz, sağlıklı görünüm devam eder, ancak etkisinin sürekliliği açısından tekrarlanmasında yarar vardır.

Yazının devamı...

PRP & GRP tedavileri

8 Ekim 2021

Vücudumuz kendini yenileme ve iyileştirme özelliğine sahiptir. PRP tedavisi, vücudumuzun kendini iyileştirme yeteneğine odaklanır ve bu süreci bölgesel olarak destekler. PRP tedavisi, cilt yenileneme prosedüründe önemli bir rol oynamaktadır. Uygulama yüz, boyun, göğüs, el üstleri, bacaklar ve saç derisi gibi cilt yenilenmesi gereken tüm bölgelerde kullanılır. Kırışıklıkları azaltmak, sarkan cildi toparlamak, derin kırışıklıklardan kurtulmak, akne izlerini azaltmak ve genel bir cilt iyileştirme sağlamak için sık sık tercih edilmektedir. Göz altı morluk ve kusurlarının tedavisinde de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Tam açılımı Platelet-Rich Plasma (PRP) olan bu tedavi yönteminde kendi kanınızdan elde edilen trombositler doğrudan yaralı veya problemli vücut dokunuza ‘mikro-needling’ yöntemi ile enjekte edilir. Trombositler tedavi edilen bölgeye uygulandıktan sonra bölgedeki hücrelerin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olur.

GRP tedavisi ise PRP tedavisine bir aktivatörün eklenmesiyle geliştirilen bir uygulamadır. GRP, saç ve cilt tedavilerinde PRP'den iki kat daha etkilidir. GRP tedavisinde; zengin kan plazması PRP tekniği ile ayrılarak somon DNA'sı ile birleştirilir. Elde edilen karışım mikroenjeksiyon yöntemi ile sorunlu bölgeye uygulanır. GRP ve PRP tedavileri, cilde elastikiyet ve parlaklık kazandırmak, saç dökülmesini durdurmak ve uzamasını hızlandırmak, kırışıklıkları onarmak, yaraları, çatlakları ve hasarlı cildi iyileştirmek, lazer sonrası cildin hızla kendini yenilemesine yardımcı olmak için tercih edilmektedir.

PRP ve GRP tedavi prosedürleri kişiden kişiye ve tedavi şekline göre değişmekle birlikte ortalama 1-6 seans arasında sürmektedir. Uygulama oldukça acısız ve kolaydır. PRP ve GRP uygulamaları sonrasında hastanın istirahat etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hasta günlük hayatına devam edebilir.

Yazının devamı...

Kök hücre yöntemi hakkında her şey

21 Eylül 2021

Kök hücre insanların kendi hücreleri kullanılarak, cerrahi operasyon uygulanmadan yapılan yüz gençleştirilmesi işlemi olan, kök hücre yöntemi % 100’e yakın başarı oranları ile uygulanmaktadır. Kollajen artışını belli yaştan sonra kaybettiğimiz için vücudumuzda yeterli hücre sayısı olmadığı durumlarda gevşeme ve sarkma başka yöntemlerle tedavi edilemediğinde yada destek gerektiğinde kök hücre tedavisinden faydalanırız.

Bir kez alınan biopsi ile laboratuvarda 5 yıla kadar doku örneği saklanılarak ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyulması halinde daha genç halinizde ki kök hücrenizden üretim sağlanabilmektedir. Bir diğer avantajı 5-6 yıl içerisinde enjeksiyonel gençlik aşı uygulamalarına duyulan ihtiyacı azaltmasıdır.

FDA tarafından onaylı olan bu yöntemde, Bir defaya mahsus kulak arkasındaki deriden çok küçük bir deri parçası biopsi ile alınarak ve tahliller için kan alınarak, laboratuvar ortamında hastanın kanser ve bulaşıcı rahatsızlıklar gibi tetkikleri yapılarak sağlıklı ve kaliteli hücrelerden yaklaşık 3-4 hafta içerisinde 35 milyon kök hücre üretilmektedir. Bu işlemi kişinin ihtiyacına göre tek seans ya da 1 er ay ara ile 3 seans şeklinde yaparak kişiye yaklaşık 100 milyon yeni kök hücre vererek 5 – 6 yaş cildinin gençleşmesi sağlanmaktadır. Hasta bu işlemler sonrası ertesi gün sosyal hayatına devam edebilir 1 seneye kadar yüzünde iyileşme ve gelişme görülmeye devam eder.

Bir kez alınan biopsi ile laboratuvarda 5 yıla kadar doku örneği saklanılarak ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyulması halinde daha genç halinizde ki kök hücrenizden üretim sağlanabilmektedir. Bir diğer avantajı 5-6 yıl içerisinde enjeksiyonel gençlik aşı uygulamalarına duyulan ihtiyacı azaltmasıdır.

Yazının devamı...