Kendine demokrat Amerika, oy sayımı bitmeyen ABD seçimleri -2

Bülent Akarcalı

Kıyaslama

Bu saydıklarıma kıyasla sizde neler oldu sayın Başkan?

15 Temmuz gecesi yapılanların yüzde biri sizin çok büyük bir olaymış gibi göstermeye çalıştığınız baskın esnasında gerçekleşti mi?

Ve siz ABD, 15 Temmuz’a kıyasla sivrisinek sokması dahi sayılamayacak, üç beş tabanca ve tüfek ile bir avuç hippi kılıklı Amerikalının Kongre binasını basmalarını bugün böylesine yüceltirken, ülkeniz Türkiye için ne yaptı?

Kocaman bir hiç.

Türk halkına başsağlığı bile dilemediniz.

Katilleri, darbecileri kınamadığınız gibi onlara kucak açtınız, ABD'ye sığınma hakkını verdiniz.

6 Ocak 2021 olayları için Trump’ı baş suçlu ilan ederken, 15 Temmuz’un baş suçlusunu ve katillerini hayasızca, utanmadan korudunuz ve korumaya devam ettiniz ve ediyorsunuz.

Siz, "Bu kutsal mekan ve demokrasimiz, insanların iradesi saldırı altındaydı" derken, bizde kutsal mekan ABD menşeili savaş uçakları tarafından bombalanıyordu.

Siz, "Anayasamız en önemli tehditlerin biriyle karşı karşıyaydı" derken biz de yok ediliyordu.

Siz, "6 Ocak’ta birçok utanç verici olay gerçekleşti" derken bizde katliam gerçekleşiyordu.

Siz, "Polislerin hayatı tehlikeydi" derken bizde onlarcası şehit oluyordu.

Siz, "O gün milletin başkenti kuşatma altındaydı" derken, bizde Başkent'in sivil ve askeri tesisleri, Meclis'iyle birlikte vicdansızca, acımasızca, haince savaş uçakları ve helikopterlerle bombalanıyordu.

Siz üç beş tabanca ve tüfekle gelen tümü sivil halk için: "Ortada silahlı bir ayaklanma vardı" derken bizde, tam teçhizatlı askeri güçler uçakları, helikopterleri, tanklarıyla halkın üzerine geliyordu.

Başkanı olduğunuz ABD’nin ilgili tüm kurumları 15 Temmuz’da neler olacağını bal gibi biliyordunuz. Baş suçlu yıllardır himayeniz altında ABD’de yaşıyordu.

Siz ABD olarak en yakın müttefikiniz Almanya’yı bile dinleyen bir ülke olarak burnunuzun dibinde her gün binlerce telefon görüşmesi yapan, mailler, mesajlar gönderen bir yapılaşmayı dinlememiş olduğunuzu ve böyle bir darbe girişiminden bilginiz olmadığını iddia edemezsiniz. Tersi gülünç olur. Hatta başta Ankara Büyükelçili'ğiniz, CIA vs. gibi yerleri küçük düşürmüş olursunuz. Kökü ülkenizde olan bir örgütün Türkiye’de ne yaptığını bilmeyen bir Amerika’nın var olduğuna Kim Jong-un bile inanmaz!

6 Ocak baskınının bir no’lu suçlusu Trump diyorsunuz da 15 Temmuz suçlusunun kim olduğunu söyleyecek kadar cesaretiniz yok mu?

Darbeleri tetikleyen, darbecileri koruyan bir ülkenin Başkanı olarak, bir de kalkmış Uluslararası Demokrasi Zirvesi düzenliyorsunuz.

Herhalde, böyle bir zirvede 15 Temmuz’u hatırlayıp, utancınızdan Tayyip Bey'in yüzüne bakamayacağınızı bilecek kadar sağduyulu olduğunuz için kendisine davet göndermediniz.

Sizi ciddiye almak mümkün mü sayın Başkan?

Bu arada, hoş geldiniz sayın yeni ABD Büyükelçisi Jeff Flake.

.......................................

Kongre saldırısıyla ilgili olarak şu ana kadar 725 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin çoğu; "Kongre binasına izinsiz girmek", "düzensiz davranış", "Kongre'nin faaliyetlerini engellemekle" suçlandı.

Trump'ın, Amerikan tarihinde ilk kez "gücün barışçıl bir şekilde devredilmesini engellemeye çalıştığını" söyledi ve bunun silahlı bir saldırı olduğunu vurguladı.

Amerikalıların bunun bir daha asla gerçekleşmeyeceğinden emin olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi, ileri gidebilmek için "gerçekle yüzleşilmesi" gerektiğini söyledi.

'Amerika'nın ruhu için'

Biden, selefini ve onun Cumhuriyetçi Parti'deki destekçilerini "Amerikan demokrasisinin boğazına hançer vurmakla" suçladı.

"Amerika'nın ruhu için bir savaş içindeyiz" diyen Biden konuşmasında Donald Trump'ın adını hiç anmadı. Trump'tan "eski Başkan" diye bahsetti.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da saldırıyı kapsamlı şekilde soruşturuyor.

Neden Trump suçlanıyor?

Saldırıdan bir süre önce Beyaz Saray dışındaki bir mitingde Donald Trump, protestoculardan Kongre'ye doğru "barışçıl" bir yürüyüş yapmalarını istemişti. Ancak Trump aynı zamanda kaybettiği seçimlerde hile yapıldığına dair asılsız iddialarını tekrarlamış, destekçilerinden "mücadele etmelerini" talep etmişti.

Burada ülkesinin

6 Ocak'taki ayaklanmanın neden olduğu zararın boyutunu anlaması gerektiğini söyleyen Biden meselenin, kendisi ve Trump arasındaki herhangi bir "çağdaş siyasi savaşın çok ötesinde" olduğunu dile getirdi:

"İyileşmek için yaranın boyutunu anlamanız gerekir. Bu ciddi bir şey. Büyük ulusların yaptığı da tam olarak budur: Gerçekle yüzleşirler."

-BİTTİ-