Turizmde Almanya rüzgârı

OKTAY PİRİM - Türk turizminin bir dönem en önemli pazarı olan Almanya pandemi sonrası yeniden eski günlerine dönmek ve Türkiye’de yer almak için güçlü sinyaller vermeye başladı.

Bu amaçla Avrupa’nın en büyük seyahat acentesi Alman kökenli RTK bünyesinde 400 seyahat acentesi üç gün süreyle Antalya’ya geldi hem geziler düzenlendi hem de bir konferans ve gala gecesi yapıldı.

Yılda 4 milyar Euro ciroluk bir büyüklüğü olan Sunexpress, Nirvana Cosmopolitan ve FTI’nin sponsorluğunda bir araya gelen acenteler  “Geriye dönüyoruz” mesajları verdi.

RTK’nın CEO’su Thomas Bösl, ”Seyahat acenteleriyle gurur duyun, pandemi sırasında nasıl çaba gösterdik ve salgın ile nasıl başa çıktık, bundan gurur duymalıyız” dedi.

Antalya Lara’da düzenlenen ve 400 katılımcının yer aldığı konferansta RTK’nın patronu Türk turizminin Avrupa pazarlarında, özellikle Almanya’da çok önemli ilerleme kaydedeceğine inandığını ve RTK olarak Türkiye satışlarını destekleyeceklerini söyledi

Pandemi’nin seyahat acentelerinde teknik donanımı da arttırdığını, bu nedenle çevrimiçi satışların artık geleneksel ve vazgeçilmez hale geldiğine vurgu yapan Bösl, “Dikkatli olmalıyız, önümüzdeki yıllarda sektörün dışından henüz bilmediğiniz gruplar pazara rakip olarak girecekler, buna hazır olmalıyız “ dedi.

Bösl, geleceğin en önemli konularından birinin vasıflı eleman sıkıntısı olacağına ilişkin kaygılarını file getirdi ve “Bu, nesillerin değişmesiyle önümüzdeki on yıl içinde daha da kötüleşebilir, Gençleri seyahat acentesi konusunda heyecanlandırmamız lazım” diye konuştu.

Sürdürebilirlik şart

Bösl, “Bazı insanlar artık bu sürdürebilirlik sözünü duymazlıktan gelse de sürdürülebilirlik konusunun sektör tarafından şekillendirilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyor, aksi takdirde, hepimiz Berlin ve Brüksel’den “Hoşlanmayacağımız” düzenlemeler ile karşı karşıya gelebiliriz “diyerek acenteleri uyardı.

Kaleiçi’ni gezen acenteler için Nirvana otelde bir gala gecesi de düzenlendi. Gecede Anadolu Ateşi sahne alırken, iki önemli turizmciye de ödül verildi. Thamas Bosl, yaptığı konuşmada, “Bu gece iki turizmciye RTK Alman seyahat acenteleri onur ödülü vermek istiyoruz“ diyerek İspanyol turizmci İgnacio Moll ve Türk turizmci Hüseyin Baraner’i sahneye davet etti. Bösl Baraner hakkında “Yıllardır Almanya’da Türkiye’nin satışlarının artması için çaba gösteriyor; Alman seyahat acenteleri ve Türk otelciler arasında sağlam bir köprü oldu . Kriz anında hep acenteler ile beraber oldu Türkiye Almanya arasındaki turizm ilişkilerine destek oldu” dedi.

Baraner yaptığı teşekkür konuşmasında destinasyonların korunmasının önemini dile getirdi ve ayrıca tüm paydaşların kazançlarının eşit derecede önemsenmesine ve destinasyonlarda her şeyin turizmciler tarafından alkışlanmaması gerektiğine vurgu yaptı. Baraner, Türkiye’yi çok sevdiğini ve Alman ve Türk dinamikleri bir araya getirmeyi bir yaşam vazifesi olarak gördüğünü söyledi.