Z kuşağı mı dediniz?

Mustafa Kemal Ulusu / kulusu@hotmail.com

Son zamanlarda bir Z kuşağı konusu çok gündemde, ki esasında gerçekten gündemde olması gereken çok önemli bir konu.

Daha evvelki yazılarımda da belirtmiştim, bu Kovid - 19  belası yüzünden 2 yıla yakındır Bodrum Gündoğan beldesinde yaşıyorum.

İstanbul’un o büyük karmaşık yapısı ve yaşamından,  nisbeten daha iyi şartlarda burada hayatiyetimizi devam ettirmeye çalışıyoruz ,hiç olmazsa temiz havası, yürüme ve spor imkanı, bu yaşlardaki bizlere yetiyor, ama burada yaşayan Z kuşağı tabir ettiğimiz genç neslin öyle büyük sıkıntı ve dertleri var ki! Anlatılacak gibi değil, ama ben yine de sizlere ve tabii bilhassa Gündoğan, Bodrum, Muğla halkıyla  devletimizin yetkili görevlilerine anlatmaya çalışacağım.

Heyecan yaşanırdı

Bundan 20 yıl evvel Gündoğan’da, nizami olmasa da bir futbol sahası vardı ve de bu sahada o zaman Bodrum amatör liginde hem A, hem de genç takımlar kategorisinde yarışan bir Gündoğan spor futbol takımı vardı. Deplasmanlı bu ligde belde içinde Mumcular, Gölköy, Yalıkavak ve diğer beldelerle maçlar yapılır ve büyük heyecanlar yaşanırdı.

Bu takımların haftada birkaç gün de antrenmanları olurdu.

Sahilimizde voleybol sahası vardı gençler oradan faydalanırdı.

Kapalı 500 kişilik spor salonumuzda basket, voleybol, masa tenisi ve diğer spor branşlarında çalışmalarla, söyleşi, konser ve tiyatro vb. kültürel etkinlikler yapılırdı.

Hele o dönemler başkanı olduğum Gündoğan Derneği’yle yaptığımız ve bir hafta süren bir kitap fuarı ve imza günleri vardı ki! Onbinlerce kişinin takip ettiği bu fuar görülmeye değerdi.

Yıllar geçti, teknoloji vs gelişmesine rağmen Gündoğan’ımız adeta terk edilmiş bir beldeye döndü.

Çığ gibi arta inşaatların bitirdiği yeşil alanlar ve alt yapı rezaleti yanında, bu artan yoğunluğa rağmen çözülmeyen trafik sıkıntısı, çöp ve görüntü kirlilikleri say say bitmez.

Tüm bu sıkıntılardan en önemlisi bence Z kuşağı gençlerimizin içler acısı durumudur!

Gündoğan futbol sahası kapatıldı ve inşaatların moloz dökme yeri oldu, evet yanlış duymadınız moloz yeri oldu ve yıllardır artık gençler futbolu unuttu. Bunun yanında basketbol, voleybol, masa tenisi, tenis yüzme, deniz spor dallarının hiçbiri artık Gündoğan’da yok, evet yok. Ne mi var? Büyük sitelerde durumu çok iyi aileler ve çocukları için tenis kortları ve golf külüpleri, gidebilirsen git!

Sporu bıraktık, gelelim kültür ve sanata; Donanımlı bir kütüphane yok, zamanında bir tane varmış şimdi adı ve sanı yok.

Sanat ve müzik etkinlikleri mi? Yıllardır Gündoğan’a hiç uğramıyor. Müzik ve dans mı? Konusu dahi mevzu bahis değil.

Gündoğan’ı devamlı gezer ve sorgularım, çoğu zaman da gençlerle sohbet eder ve dertlerini dinlerim.

İnanın aldığım cevaplar içler acısı. Çoğunun pandemi dolayısıyla eğitim, iş ve para sıkıntıları had safhada. Gençler bu sıkıntılarından dolayı zaten ne spor! ne müzik! ne de kültür ve sanat faaliyetlerini  düşünecek halleri hiç yok, gariplerin akıllarına dahi gelmiyor, düşündükleri sadece nasıl okuyacağız, iş bulacağız ve de nasıl geçineceğiz?

Ne mi yapıyorlar? Akşamları deniz kenarında, tabii ki alabildikleri takdirde önce birayla onu alamazlarsa, ki çoğu zamanda alamıyorlar, o zaman kola şişe veya kutularıyla sohbet ve sonra da uyumak.

Z kuşağı mı dediniz

Ne bekliyorsunuz ki?

Özetle önce sadece karınlarını doyurabilmek, sonra da bulabililerse iş ve eğitim imkanları için uğraşmak ve mücadele etmek, ki çoğu zamanda bunlardan maalesef mahrum kalıyorlar!

Şimdi iktidar ve muhalefetin ağzında bir Z kuşağı, tamam doğrudur, çünkü ülkemizin geleceği onlardadır, bunun yanında yapılacak ilk seçimde büyük bir oy potansiyeline de sahiplerdir.

Şimdi yetkililere soruyorum? Bu Z kuşağına ne verdiniz de? Ne bekliyorsunuz?

Geleceğimizin büyük ümidi olan bu Z kuşağı gençleri, her geçen sene daha kötüye gidiyor, bu da ülkemizin geleceği açısından üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken çok önemli bir konu olarak çok net görülmekte.

Şimdi tüm Türkiye’deki belde, ilçe ve illerde yaşayanlara soruyorum? Ben sadece küçük bir belde olan Gündoğan’ımızı anlattım, sizinkiler farklı mı? Z kuşağınız mutlu mu? Mesut mu?

Sağlıklı ve mutlu gün dileklerimle.