Bodrum’da “rant” korkusu

19 Kasım 2012

“Dünyaca ünlü Bodrum koyları Mavi Yolculuk macerasının başladığı yerler. Bugün o güzelim koylar rant hırsıyla karşı karşıya. Ormanlar yanıyor, özel izinlerle devasa oteller, yazlıklar yapılıyor ve adım adım Türkiye’nin turizm cenneti yok oluyor” diye başlayan haberleri çok okuduk.
Daha geçen ay “Bodrum’da rant sesleri” başlıklı bir haberle “Bodrum’a bağlı Ortakentyahşi beldesindeki yaklaşık 754 dönümlük doğal ve arkeolojik sit alanının Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na tahsis edilmek istenmesini” duyduk.
“Bodrum’u bir de benden dinleyin” diyen Nazlı Ilıcak’ın şu satırları aklımızda:
“Bodrum hayatımızın en güzel parçalarından biri, dememize rağmen, alt yapısı yetersiz. Betonlaşma sürüyor. Rant yüzünden her adım başı katledilen bir yeşile rastlıyorsunuz. Galiba şimdi sıra Güvercinlik’e geldi. Mesut Yılmaz zamanında tahsis edilen Pina bölgesindeki ormanlarda otel inşaatı hazırlıkları başladı... Bir tane olsa neyse; arkası da gelecek diyorlar.”
Veya...
“Bodrum beş, on yıl içinde sizlere ömür” diyen Yalçın Doğan’ın yazdıkları kayıtlarda: Bitmek bilmeyen rant kapısı. Bodrum’da dağ, taş bina. Evlerin satış fiyatı dolar ve euro üzerinden. 250, 300, 350 bin dolar ve eurolar havada uçuşuyor.
Mandalina bahçeleri birer birer tarihe karışıyor. Her bahçe beton yığınına dönüşüyor.”

Yazının devamı...