DAK...

DAK...


       Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma Taburu'nun kısaltılmış adı, DAK...
       17 Ağustos ve 12 Kasım deprem felaketlerinden sonra Genelkurmay Başkanı'nın talimatıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bünyesinde yüksek teknoloji kullanabilen, hareketli bir kurtarma taburu oluşturulmuş.
       Tabur, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başbakanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Hüsamettin Özkan, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve kuvvet komutanlarının katıldığı bir törenle basına tanıtıldı.
       Üç uçak, özel dizayn edilmiş helikopterler, Zodiac botlar, ambulanslar, enkaz kaldırma hava yastıkları, termal kameralar, dinleme cihazları, beton, demir, ağaç delme ve kesme makineleri, ilkyardım araçları, felaket bölgesine yayın yapacak bir radyo ile donatılan tabur, 3 saat içinde Türkiye ve dünyada her afet bölgesine müdahaleye hazır hale getirilebiliyor.
       Taburun yaptığı kurtarma gösterileri, izleyenlerin büyük beğeni ve takdirini topladı. Ocak - 2000'de oluşturulmaya başlanan ve eğitimleri dahil bütün hazırlıklarını 3 - 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlayan birliğin, dünya standartlarının üzerinde bir yapıya ve donanıma sahip olduğu, birlik komutanlarınca vurgulandı.
       Yüzde 98'i deprem bölgesi olan Türkiye'nin böyle bir birliğe duyduğu ihtiyaç çok açık. Bu birlik, hem Türkiye, hem dünyada bundan sonra olabilecek afetlerde çok can kurtaracaktır. Bir güvence olacaktır.
       * * *
       BİRLİĞİN gerekliliğini konuşurken Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. İlhami Erdil, 17 Ağustos gecesi Gölcük'te yaşadığı deprem anını ve sonrasını anımsatıyor:
       - Biz ellerimizle toprağı kazıp arkadaşlarımızı kurtarmaya çalıştık. 400'den fazla kayıp verdik. Depremden gerekli dersleri çıkardık ve zaman yitirmeden bu birliğin oluşmasını sağladık. Dünyada bu teknoloji ve gelişmişlikte, bu eğitim düzeyinde başka birlik yok. İsrail'dekileri örnek aldık ama o örnekleri daha da geliştirdik.
       Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı da birliği takdir ederken şöyle diyor:
       - Türk Silahlı Kuvvetleri'nden bir yıl ayrı kaldığınız zaman bile tanıyamıyorsunuz. Yabancı kalıyorsunuz. O kadar hızlı gelişiyor ki... Bütün yenilikleri, teknolojik gelişmeleri hemen bünyesine alabiliyor. DAK bunun somut örneklerinden biri. Dünyada ABD, Fransa, İsrail gibi birçok ülkenin ordularını gördüm, inceledim. Sanıyorum son yıllarda Türk ordusu kadar eğitim ve teknolojisi yüksek başka ordu olmadığını söyleyebilirim.
       * * *
       DAK'ın sürati ve kurtarma gösterileri izleyenlere güven ve gurur verdi.
       Ankara'da konuşlanan birlik, Türkiye'nin her yerinde, karada, havada ve denizde, her türlü hava koşulunda çalışma yapabiliyor.
       DAK'ın dünyada örnek bir birlik olacağı şimdiden belli...Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr