Ecevit - Yılmaz görüşmesi

Ecevit - Yılmaz görüşmesi


       SEKA komisyonunda MHP'lilerin oylarıyla ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın Yüce Divan'a gönderilmesi yönünde karar alınmasından hemen sonra Başbakan Bülent Ecevit harekete geçiyor.
       Meclis Genel Kurulu'nda Mavi Akım projesi için "gizli oturum" yapılırken Başbakan Ecevit, ANAP lideri Mesut Yılmaz'la, Başkanlık kürsüsünün arkasındaki odada yüz yüze özel bir görüşme yapıyor.
       Ecevit, soruşturma komisyonunun aldığı karardan duyduğu üzüntüyü ve hükümetin temelini oluşturan güven unsurunun zedelenmesine dönük endişesini dile getirdikten sonra Mesut Bey'e ısrar ediyor:
       - Bu kararın siyasi olduğunu göstermek bakımından şimdi hükümete girmeniz isabetli olur. Böylece suçlamaların ciddiye alınacak nitelikte olmadığını da göstermiş olursunuz. Ben sizin yerinizde olsam bu aşamada hükümete girerdim.
       Ecevit'in bu ısrarlı davetine teşekkür eden ANAP lideri Yılmaz, hükümete girmesinin yanlış olacağı yanıtını veriyor:
       - Yaklaşımınıza ve önerinize teşekkür ederim. Ancak benim kamuoyuna taahhüdüm var. Soruşturmalar sonuçlanmadan hükümete girmeyeceğimi söylemiştim. Bu nedenle kabineye girmem bu aşamada yanlış olur.
       Başbakan, öteden beri ANAP lideri Yılmaz'a yöneltilen ve soruşturma konusu olan iddiaları ciddiye almadığını her fırsatta söylüyor. Hükümete girmesini istediği Yılmaz'ın bu öneriyi geri çevirmesi üzerine de, koalisyon ortakları arasındaki güvenin sarsılması ve bir hükümet krizine dönüşmesini önlemek için bir açıklama yapma gereği duyuyor. MHP lideri Bahçeli'ye dönük açıklamasında "güven" unsurunu işliyor ve hükümette olduğu gibi Meclis çalışmalarında da bu unsurun özenle korunması gerektiği üzerinde duruyor.
       Ecevit, MHP'li komisyon üyelerinin tavrı karşısında Yılmaz'a sahip çıkıyor.
       * * *
       ECEVİT'in en yakın kurmaylarından Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, dünkü görüşmemizde bir "vatandaş" olarak konuştuğunu vurguluyor ve şöyle diyor:
       - Koalisyonun uyumlu ve verimli çalışmasından iç kamuoyu da, dış kamuoyu da çok memnun. Çok önemli sorunları bu uyum sayesinde aşabildik, çok önemli mesafeler aldık. Bu nedenle koalisyon ortaklarının bu verimli ve uyumlu çalışmamızın temel kaynağını oluşturan "güven" zeminini çok özenle korumaları gerekir. Adım atılmadan önce bunun koalisyondaki güven ortamını nasıl etkileyeceğini mutlaka düşünmek gerekir.
       Özkan, Başbakan Ecevit'in yukarıda özetlediğimiz "hükümete girin" önerisiyle Yılmaz hakkında gündeme getirilen iddiaların ciddi olmadığı mesajını verdiğine dikkat çekiyor.
       Özkan, bu koşullarda koalisyon ortakları arasına "güvensizliğin" girmesi halinde hükümetin ve ülkenin büyük zarar göreceğine işaret ederek, koalisyon ortaklarını sağduyulu davranmaya davet ediyor.
       Sonucu büyük ölçüde MHP'nin tavrı belirleyecek...
       MHP'li üyelerin SEKA komisyonundaki tavırlarının parti politikası olmadığı anlaşılırsa sorun yok. Genel Kurul aşamasında MHP çoğunluğu Yılmaz'dan yana oy kullanabilir.
       Ancak, komisyondaki tavır bir parti politikasının sonucuysa, koalisyonda açılacak yara kolaylıkla kapanmayacaktır.


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr