Ecevit'ten AB'ye uyarı

Ecevit'ten AB'ye uyarı


       Avrupa Birliği'nin genişlemeden sorumlu temsilcisi Verheugen'in ziyaretinden sonra gündeme gelen Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Ankara'nın tutumunda bir değişiklik yok.
       Başbakan Ecevit, bu konudaki sorularımızı yanıtlarken, Avrupa Birliği'ni, "araya girmemesi" hususunda uyardı.
       Ecevit, "aslında Kıbrıs'ta Türk tarafı açısından bir çözüme ulaşılmıştır. 26 yıldır bir anlamda sorun yoktur" anımsatmasını yaptıktan sonra, Avrupa Birliği'ne şu mesajı verdi:
       - Biz, Helsinki görüşmeleri sırasında Kıbrıs konusundaki duyarlılığımızı belirttik. Bu konuda ödün vermeyeceğimizi vurguladık. Dolayısıyla, Helsinki belgesi, bizim bu görüşlerimiz bilinerek düzenlendi. Kararlılığımız dikkate alınarak belirlendi. Avrupa Birliği, Türkiye'yi aday ülke statüsüne alarak bizim yolumuzu açarken, Kıbrıs'ta iki devlet olduğunu biliyordu. Şimdi, Türkiye'nin bu görüşünü değiştirmesini beklemesi sözkonusu olamaz.
       Başbakan Ecevit, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yle ilişkilerinde Kıbrıs sorununu öne çıkarması halinde, çözümü daha da zorlaştıracağı görüşünde.
       Başbakan'ın bu konuda, Avrupa Birliği'ne uyarısı şu:
       - Eğer Avrupa Birliği, Kıbrıs'a ağırlığını koyarsa çözümü engeller. Araya girmemeli. Her zaman ifade ettiğim gibi Kıbrıs'ta ve Ege'de sorunların taraflar arasında görüşülmesi çözümü kolaylaştırır. Ben, Sayın Verheugen'e de Kıbrıs konusunu açtım ve bu görüşümü söyledim. Avrupa Birliği'nin böyle bir politikaya yönelmesi, hem Ege'de, hem Kıbrıs'ta engelleyici bir etki yaratır.
       * * *
       BAŞBAKAN Ecevit, uluslararası sorunlarda ABD yönetiminin Türkiye'den yana bir çizgi izlediğini ve bundan da Ankara'nın büyük memnuniyet duyduğunu ifade ediyor.
       Özellikle ABD Başkanı Clinton'ın Türkiye'ye silah ve teknoloji satışını engellemeye çalışan Ermeni lobisine karşı tavrını takdirle karşıladıklarını vurguluyor. Clinton'ın Ermeni lobisine gönderdiği mektupla Türkiye'ye yapılacak helikopter satışını engellemeye çalışmalarının doğru olmadığını açık bir dille ifade ettiğini anımsatıyor.
       Başbakan Ecevit'teki genel kanı, ABD'nin Türkiye'yi Avrupa'dan çok daha iyi anladığı ve Türkiye'nin önemini daha doğru okuduğu yönünde.


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr