Ecevit'ten iki mesaj

Ecevit'ten iki mesaj


       Başbakan Bülent Ecevit, dün yaptığımız görüşmede iki önemli mesaj veriyor. Biri memur maaşları, diğeri de idamın kaldırılması konusunda.
       Ecevit, kamu personelinden yükselen "gelir dengesizliği" yakınmalarına hak veriyor ve yaz aylarında yapacakları çalışmalarla, kamu kesimindeki bu dengesizliği gidereceklerini söylüyor.
       Başbakan, şu değerlendirmeyi yapıyor:
       - Ücret dengesizliğinden yakınan memurlarımız haklı. Kamu kesiminde çok büyük dengesizlikler var. Örneğin sendikalı işçi ücretleri ile sendikasız, diğer bir deyimle kayıt dışı işçi ücretleri arasında çok büyük farklar var. Ayrıca kamu kesimindeki sendikalı işçi ücretleri ile memur ücretleri arasında çok büyük farklar var. Öte yandan aynı meslekteki memurların aylıkları arasında da farklar var. Sonuç olarak kamu kesiminde gelir farklılıkları yükselmiş durumda.
       Başbakan Ecevit, dün köşeden duyurduğumuz, aylık farklılıklarından yakınan mühendislerin de haklı olduğunu belirttikten sonra şu bilgiyi veriyor:
       - Yetki yasasını, büyük ölçüde bu dengesizlikleri gidermek amacıyla çıkardık. Yazın yapılacak çalışmalarla personel rejimindeki bu dengesizlikleri düzeltmeyi amaçlıyoruz.
       Başbakan'ın açıklamalarından anlaşılıyor ki, hükümet yetki yasasına dayanarak yaz aylarında memur maaşları arasındaki farkları giderecek önlemler alacak.
       * * *
       BAŞBAKAN'ın verdiği ikinci önemli mesaj da idam cezasının kaldırılması konusunda.
       Ecevit, bu konuda MHP lideri Bahçeli'nin yaklaşımını "olumlu" bulduğunu belirterek, şöyle diyor:
       - Sayın Bahçeli, idam cezasının kaldırılması konusunda yasa değişikliğini, `biz olmadan diğer partiler çıkarabiliyorlarsa, çıkarsınlar' demişti. Bu bir bakıma olumlu bir durum. MHP'nin bu konudaki zorluğunu anlıyorum. Ben de MHP'nin desteği olmadan, yasa değişikliğini Meclis'ten geçirebileceğimizi sanıyorum. Çünkü bu Anayasa değişikliği gerektirmiyor.
       Başbakan, idam cezasının kaldırılması konusunda MHP'yi sıkıştırmayacak. Meclis'te diğer partilerin desteğiyle yasa değişikliğini yapmaya çalışacak.
       İdamın kaldırılması girişiminin, bir hükümet sorununa dönüşmesinin önüne de böylece geçilmiş olacak.


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr