İdamın kaldırılması

İdamın kaldırılması


       İdam cezasının kaldırılması devletin üst düzeyinde tartışılıyor.
       Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu cezanın kaldırılmasından yana. Sezer ayrıca bu konuda Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'nin vereceği kararın beklenmesinin de yanlış olacağı düşüncesinde. Mahkeme, karar vermeden Türkiye'nin kendi kararıyla idam cezasını mevzuatından çıkartması gerektiğini savunuyor. Bu görüşünü birkaç kez kamuoyuna duyurduğu gibi Başbakan Ecevit'e de iletmiş oldu.
       * * *
       BAŞBAKAN Bülent Ecevit de idam cezasının kaldırılmasını istiyor. Bu konuyu Meclis'e getirmek için ortamın uygun hale gelmesini bekliyor. Ecevit, hem kişisel olarak idam cezasına karşı olduğu için hem de Avrupa Birliği'ne girişin neredeyse önkoşullarından biri haline geldiği için bu cezanın kaldırılmasını gündeme getirmek istiyor.
       Ecevit, Genelkurmay Başkanı Org. Kıvrıkoğlu'nun idam cezasının kaldırılmasına karşı olmadıklarını açıklamasını da bu açıdan önemsemişti. Genelkurmay'ın bu yaklaşımının cezanın kaldırılması için elverişli bir ortam yaratacağı kanaatinde.
       * * *
       TÜRKİYE 15 yıldır fiilen idam cezası uygulamıyor. Buna karşın idamın kaldırılması konusunda önemli bir zorluğu var. O da idam cezasına çarptırılmış olan Öcalan. Türkiye kamuoyu bu konuda çok duyarlı. Bu duyarlılık elbette hükümete de yansıyor.
       Koalisyonda cezasının kaldırılması konusunda bir görüş birliği mevcut. Ancak, özellikle MHP kanadı, Öcalan'ın idam cezasını kaldıracak bir yasal düzenlemeye kesinlikle karşı. Bu nedenle de MHP lideri Bahçeli, Öcalan'ın idam cezasına çarptırıldığı Türk Ceza Yasası'nın 125. maddesinin korunmasını, diğer maddelerdeki idam cezalarının kaldırılabileceğini savunuyor.
       Eğer, koalisyonun diğer iki ortağı 125. madde dahil idam cezasını tümüyle kaldırmak istiyorlarsa, bunu MHP'in desteği olmadan gerçekleştirmek zorundalar ki, bu çoğunluğa da muhalefetin desteği olmadan Meclis'te ulaşmaları oldukça zor.
       Bu konuda Bahçeli'nin ikna edilmesi olanaksız görünüyor.


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr