Kutan ve Erbakan

Kutan ve Erbakan


       Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği kahvaltıda pazar günü yapılacak kongreye ilişkin görüşlerini açıkladı.
       Kutan'ın kongre ve diğer genel başkan adayı Apdullah Gül'le ilgili görüşlerine geçmeden önce, yeni Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le ilgili bir değerlendirmesini sunalım.
       Kutan, Sezer'in, "demokratik hukuk devleti ve demokratikleşme" konularındaki görüşlerini aynen paylaştığını vurguluyor.
       Ancak, Sezer'in Cumhurbaşkanı seçildiği gün yaptığı açıklamadaki "laiklik vurgusu"nu, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak yaptığı önceki iki konuşmasına göre bir "farklılık" olarak değerlendiriyor.
       Kutan, Sezer'in "laiklik vurgusu"nu bir çeşit "baskı" altında yaptığı inancında.
       Şöyle diyor:
       - Sayın Sezer'in seçilmeden önceki konuşmalarıyla, seçildikten sonraki konuşmasında laiklik vurgusu bakımından farklar var. Zannediyorum bazı çevrelerin veya kamuoyunun bir kısmının etkisi altında kaldı.
       Cumhurbaşkanı Sezer'in bir baskı sonucu laiklik anlayışı veya vurgusuyla ilgili görüş değiştirdiği söylenebilir mi?
       Daha önceki açıklamaları, Anayasa Mahkemesi'nin Refah Partisi'nin kapatılması, türban konularındaki kararları ve bu kararlarda Sezer'in yaklaşımı dikkate alınırsa, görüşlerinde bir değişiklik olduğu söylenemez. Sezer, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra aynı laiklik anlayışını dile getirdi.
       Ancak kamuoyu etkisi konu edilecekse, belki, kamuoyunun bir kısmı tarafından seçim süreci boyunca girilen "beklenti"nin Kutan'ı böyle bir yoruma yönelttiği söylenebilir. Yoksa Sezer'in söyleminde bir farklılık yok.
       * * *
       KUTAN, kahvaltı sohbetinde sorulara verdiği yanıtlarla Erbakan Hoca'nın desteğine sahip olduğunu dolaylı biçimde de olsa hissettirdi. Örneğin, Apdullah Gül'ün Hoca'yı ziyaret ettiğini, ancak adaylığı konusunda destek alamadığını, aksine Erbakan'ın, Gül'e "adaylığının zamanı değil" mesajı verdiğini, bunun da çeşitli kanallardan kendisine ulaştırıldığını belirtti.
       Kutan, Gül'e karşı çok dikkatli ve saygılı ifadeler kullandı.
       Gül'ün eskiden beri bu hareketin içinde yer almış biri olduğunu vurguladı.
     "Hatta" dedi, "Ben l975'te Kayseri'den Senato adayıydım. O zaman oluşturduğum çalışma grubunda Sayın Gül de bir genç olarak vardı. O yıllarda henüz talebeydi."
       Kutan, Gül ve arkadaşlarıyla, mevcut yönetim arasında dünyaya bakış, temel siyasi yaklaşım açılarından bir farklılık olmadığını vurguladı. "Olsa olsa" dedi, "yönetim anlayışında ve yönteminde farklılık bulunabilir. Bunun dışında fark yoktur."
       Kutan ifade etmese de 14 Mayıs'ta yapılacak kongreyi kazanacağından emin görünüyor. Erbakan'ın desteğinin arkasında olduğunu, ona danışarak karar aldığını sık sık hissettiriyor.
       Sonuç ne olursa olsun Apdullah Gül'ün adaylığı Fazilet'in temsil ettiği siyasi akım açısından önemli bir yenilik ve aşama...


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr