Öymen: DSP kardeşimiz

Öymen: DSP kardeşimiz


       Başbakan Ecevit'in CHP Genel Başkanı Altan Öymen'i CHP ile HADEP arasındaki işbirliği hazırlığı konusunda bilgiler geldiği yönünde uyarmasından sonra, dikkatler iki parti arasındaki ilişkiye çevrildi.
       Ecevit'in dün bu köşeden duyurduğumuz görüşlerine karşılık, CHP lideri Altan Öymen de, HADEP'le partisinin arasında işbirliğinin söz konusu olmadığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:
       - Bizim herhangi bir parti ile işbirliği veya seçim ittifakı arayışımız yok. HADEP'le de bir ilişkimiz yok. 81 ilde bölge toplantıları yaptık. `halkla birlikte çözüm' kampanyamız çerçevesinde ülke sorunlarını tartıştık, çözüm aradık. Bu toplantılarımız sırasında bütün illerde başka partilere mensup olsa da nezaket ve protokol gereği belediye başkanlarını, il başkanlarını ziyaret ettik, onlar da bizi ziyaret ettiler. HADEP'le ilişki denilen de budur. Nezaket ve protokolün gereğini aşan bir işbirliği veya ittifak ilişkimiz ve düşüncemiz yoktur.
       CHP Genel Başkanı Öymen, Başbakan Ecevit'in ortak bir dostları vasıtasıyla bu konularda bazı duyumlar alındığına dönük kendisine bilgi ilettiğini kaydetti ve şöyle devam etti:
       - Biz ilk seçimlerde iktidar adayı bir partiyiz. Barajı aşmak gibi bir sorunumuz ve kaygımız yok. Bu amaçla HADEP'e dönük bir işbirliği ve ittifak arayışımız da olamaz. Bizim kendimize yakın hissettiğimiz parti DSP'dir. DSP, bizim için kardeş partidir. Biz CHP olarak bütün partilerle iyi ilişkiler içinde ve diyalog arayışında bir partiyiz. Bu konuda DSP, çok daha fazla özen gösterdiğimiz bir partidir. Benim talimatım ve arkadaşlarımdan ricam, kardeş parti saydığımız DSP ile özellikle polemiğe ve tartışmaya girilmemeli yönündedir. CHP'nin ülke bütünlüğüne ve laik Cumhuriyet'e zarar verecek bir düşünce ve konum içinde bulunması asla düşünülemez.
       CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Başbakan Ecevit'in ülke bütünlüğü ve laik Cumhuriyet açısından HADEP'le ilişkiler konusunda yaptığı uyarıya verdiği yanıt, bu yönde.
       Öymen'e göre, CHP'nin ilişkilerinde endişe verecek bir durum söz konusu değil.
       * * *
       BAŞBAKAN Ecevit'in gündeme getirdiği uyarılar, aslında bütün partiler için dikkate alınması gereken niteliktedir.
       HADEP'in Güneydoğu bölgesinde bir siyasal coğrafya çizmeye çalıştığı ve temsil olayına böyle yaklaştığı söylenebilir. Yerel iktidarlardaki tutumu bu açıdan dikkate değer durumdadır. Diğer partilerin Güneydoğu'dan oy alabilmek için kendi çizgilerinden ödün veren politikalara yönelmeleri kayda değer bir oy artışı getirmediği gibi tabanlarında çatlaklara ve tepkilere yol açmaktadır. HADEP, bölgesel ve etnik esaslı politik çizgisinden uzaklaşmadıkça, ortaya çıkacak tablo bundan farklı olmayacaktır.
       Başbakan Ecevit'in yaklaşımı bu açıdan önem taşımaktadır.Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr