Yılmaz ve hükümet

Yılmaz ve hükümet


       Soruşturma komisyonlarının "Yüce Divan" kararları, Meclis Genel Kurulu'nda reddedildi. ANAP lideri Mesut Yılmaz, DYP lideri Tansu Çiller ve bazı bakanlar, TBMM tarafından aklanmış oldu.
       Ancak bu süreç şu yargıyı güçlendirdi ki; Meclis'teki soruşturma komisyonları birer siyasi organ gibi çalışıyorlar. Hukuki yaklaşımdan çok siyasi yaklaşımlarla karar veriyorlar. Bu bakımdan komisyonların ve Genel Kurul'un kararı, suçlanan siyasiler için ne mahkum olma, ne de aklanma anlamı taşıyor.
       Bu gerçekten yola çıkarak, siyasilerle ilgili iddiaların soruşturulması ve yargı kararına bağlanması sürecinin Meclis dışına çıkarılması konusunda bütün liderler görüş birliği içindeler. Beklenti, bu görüş birliğinin bir Anayasa değişikliğine dönüşmesi ve siyasilerle ilgili suçlamaların doğrudan yargı erki tarafından karara bağlanması.
       İşin hukuki boyutu böyle...
       * * *
       SİYASİ boyutuna gelince...
       ANAP lideri Mesut Yılmaz hakkındaki dosyaların hepsi Meclis Genel Kurul'unca Yüce Divan'a gönderilecek nitelikte bulunmadı. Bu karar, Yılmaz'ın hükümete girmesini etkileyecek bir sonuç olarak değerlendiriliyor. Nedeni, Yılmaz'ın daha önce soruşturma komisyonlarındaki dosyalar sonuçlanmadan hükümete girmeyeceğini açıklaması.
       Nitekim Başbakan Ecevit de, dün davetini yineleyerek, Yılmaz'ın kendi önüne koyduğu engelin kalktığını vurguladı. Hükümete girmesi gerektiğini yeniden belirtti.
       Ecevit'e göre Yılmaz'ın hükümete girmesi iki yönden yararlı:
       1- Hükümetin işlevi artar,
       2- Koalisyon uyumu güçlenir.
       Bu iki gerekçe, ANAP kurmaylarınca da dile getiriliyor.
       Yılmaz bu konuda bir değerlendirme yapacak.
       Büyük olasılıkla ANAP örgütünün ve halkın nabzını tutacak ve kararını ona göre verecek. Belki bir - iki yurt gezisine çıkacak.
       Başbakan Ecevit kamuoyuna açık yaptığı çağrıyı, ANAP lideri Mesut Yılmaz'a telefon görüşmelerinde de tekrarlıyor. Hükümete girmesini istiyor.
       Bu ısrar ve ANAP'ın tabanındaki talep, önümüzdeki dönemde Yılmaz'ı hükümete taşıyabilir.
       Böyle bir karara koalisyonun diğer ortağı MHP ve lideri Bahçeli'nin de bir itirazı yok.
       Koalisyonun üç liderinin de hükümette bulunmasının güven ve uyumu artıracağı beklentisi var.Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr