Yuvacık Yürüyüş Parkuru

21 Ekim 2020

Yuvacık son yıllarda adından sıkça söz ettiren; özellikle hafta sonunu keyifle geçirmek isteyenler hem çocuklu ailelerin hem de günübirlikçilerin tercih ettiği destinasyonların başında geliyor. İstanbul’a yakın olmasının yanında çevre illerden ulaşımın kolay sağlanması bölgenin cazibesini arttırıyor.

Elbette en önemli etken Yuvacık barajının eşsiz manzarası. Baraj etrafında işletmeler de kurulmaya başlandı. Kocaeli ‘de 7 yıldır ailemle birlikte yaşıyoruz bu canlılığını hissetmemek imkansız hale geldi. Velhasıl kelam bu yazımda sizlere çok fazla ismi duyulmayan ama hem baraj manzarasını hem de hafta sonu sakinliğini hissedebileceğiniz bir noktadan bahsedeceğim. Bölgenin tam adı Yuvacık Barajı Yürüyüş yolu olarak geçiyor. Buraya ulaşmak için İzmit- Bursa(41 avm tarafı) yolunu takip ediyoruz. Yuvacık tabelasını görene kadar yola devam. Yuvacık tabelasından devam ettikten sonra Yuvacık Barajı tabelalarını takip ederek baraja ulaşıyoruz. Temiz havayı hemen hissedeceksiniz. Baraja vardığımızda resimde gördüğünüz gibi solunuzda kalan barajın üstünden giden bir yol göreceksiniz. Sola dönüp bu yolu takip ettiğinizde sağ tarafı gösteren “Baraj yürüyüş yoluna gider” levhasını karşınıza çıkacaktır.

Sağ dönüp yolu takip edin. Yolu takip ederken sağ tarafı gösteren “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yürüyüş Yolu Parkuru ve Spor Alanı “ yazılı tahta bir tabela göreceksiniz.

Yol aşağıya doğru gidiyor. Buradan devam ettiğinizde otopark karşınıza çıkacak. Eğer yer varsa arabanızı sol taraftaki ağaçların altına doğru park etmenizi öneririm. Bu parkurda trekking , hiking , bisiklet turu , kahvaltı yapabilirsiniz.

Yazının devamı...

Finike'nin Eşsiz Koyu : Mağaralı KOY

26 Temmuz 2020

Eşsiz güzellikteki şeyler bazen gözünüzün önünde olur ama siz göremezsiniz. Döner dolaşır defalarca etrafından geçmenize rağmen fark edemezsiniz. Bir gün başkasında görür değerini anlarsınız. Mağaralı koy işte tam da bu durumu yaşadığım bir yer oldu. Finike-Demre yolu üzerinde bulunan , defalarca yanından yöresinden geçtiğim halde bir türlü fark edemediğim saklı bir cennet Mağaralı koy. Suyunun berraklığı , sunduğu eşsiz manzarası , içinde barındırdığı ilgi çekici mağarası ile oldukça huzur dolu bir yer.

Son zamanlarda artan popülerliği ile koya çok fazla tekne ve insan ulaşmaktadır. Bazı günlerde koya demir atan tekneler yüzünden koyun sunduğu eşsiz manzara maalesef bozulmaktadır. Suyun rengi turkuaz, kumsalı beyaz olan  olan bu koyda manzara eşliğinde huzurlu bir şekilde yüzmek istiyorsanız kesinlikle sabah erken saatlerde gitmelisiniz. İnsan ve tekne kalabalığını atlatmış olacaksınız. Hele ki seçtiğiniz zaman hafta içi ise tadından yenilmez. Mağaraya giriş ücretsizdir. Herhangi bir tesis bulunmadığından suyunuzu ve şemsiyenizi yanınıza almalısınız. Wc ve duş bulunmamaktadır. Koya anayoldan aşağıya doğru yürüyerek rahat bir şekilde 5 dk içinde ulaşabilirsiniz.

Şöyle bir hayal edelim: Sabahın erken saatlerinde koya varmışsınız. Tekne ve insan yok.Oraya kadar gitmişken eşsiz manzara eşliğinde koya kadar yüzemem demeyeceksiniz herhalde. Gözünüz kesinlikle korkmasın. Mağaraya 10 dakikada çok rahat bir şekilde yüzerek ulaşabilirsiniz. Mağara koyun doğu açıklarına doğru 100 metre uzaklıkta. Eee o kadar gitmişken fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

NASIL GİDİLİR :

Yazının devamı...