Akdeniz’de devlere rakip olabiliriz

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılan yasal düzenlemeyle uluslararası yat turizmine yönelik önemli bir adım atıldı. Söz konusu düzenlemeyle Türkiye’nin gelecek yıllarda İspanya, Fransa, İtalya gibi sektörün lider ülkeleri arasına girme olanağı doğdu

Uzunluğu 70-80 metrelik yatların maliyeti yaklaşık 50-60 milyon euro. Bunların bakım, onarım, marina ve diğer giderleri düşünüldüğünde ortaya büyük bir pazar çıkıyor. Günümüzde Akdeniz’de mega ve süper yatların yarattığı gelir büyük oranda İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan arasında bölüşülüyor, Türkiye’nin aldığı pay ise oldukça sınırlı kalıyor. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir süre önce 2634 sayılı kanunda düzenleme yaparak uluslararası yat turizmine yönelik önemli bir kapı araladı. Gelişmeleri yaklaşık 31 yıldır bu alanda görev yapan Begüm Doğulu ile konuştum. Kendisi, Karl Lagerfeld, Valentino, Versace, Naomi Campell, Michael Douglas, Nicholas Cage, Russell Crowe, Jodie Foster, Ben Affleck başta olmak üzere dünyaca ünlü kişilerin yat tatillerini organize etmiş deneyimli bir iş kadını. Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Begüm Yatching’in imzaladığı gizlilik sözleşmeleri gereği 2022 için isim veremiyor. Ancak küresel şöhrete sahip konuklara hizmet sunmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Önemli adım

Begüm Yatching, İstanbul, Bodrum, Marmaris, Göcek, Malta, İspanya ve Küba’daki ofisleriyle uluslararası ölçekte faaliyet gösteriyor. 2017 yılında bu zincire Arnavutluk’ta Albania Yatch Services eklendi. Türkiye’nin geçmiş yıllarda mega ve süper yatların ağırlanmasında önemli problemler yaşadığına işaret eden Begüm Doğulu, 2634 sayılı yasada yapılan düzenlemenin önemine değiniyor. 2022 ve devamında hızlı bir yükseliş bekleyen deneyimli isim şunları vurguluyor: “Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan ilgili düzenlemeyle mega ve süper yatların ülkemizde ticari olarak çalışma şartları devletimiz tarafından belirlenen tarife karşılığı kanuna dayandırıldı. Akdeniz çanağında yabancı bayraklı teknelerin ziyaret edilen ülke sularında ticari faaliyet göstermesi İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Adriyatik ülkelerinde belirli şartlara ve yasal izne tabi idi. Ülkemizde yürürlüğe giren konuyla ilgili yasal düzenlemeden önce rakip ülkeler sektörde üstünlüğe sahipti. Mevcut yasal düzenleme sayesinde artık Türkiye de pazarlamada öne çıkan memleketler arasına girecek.        Sektörün bir diğer önemli ihtiyacı mega-süper yatlara ev sahipliği yapabilecek marinaların inşa edilmesidir. İspanya, Fransa, İtalya bu alanda 12 ay kazanç elde ediyor. Uzun yaz sezonlarımız, sahil şeridimiz, koylarımız ve tüm seyir destinasyonlarında her gün ziyaret edilebilecek tarihi doku zenginliğimiz ülkemizi de giderek ön plana çıkaracaktır.”

Sorunlar ve çözümler

İspanya, Fransa, İtalya ile rekabet edebilmek için çözülmesi gereken başka sorunlar olduğunu da belirten Doğulu, şunların altını çiziyor: “Kışlama esnasında gemi adamları için oturma izin başvurularında da sıkıntılar yaşanıyor. Çalışma kontratı olan ve teknenin yat limanında konaklayacağı belgeyi sunan gemiciler için özel bir düzenleme yapılmalıdır. Örneğin bir mega yatın yıllık bakım, onarım, bağlama harcaması 1 milyon 500 bin euro dolayındadır. Bu nedenle mega-süper yatlara yönelik tesisler ve tekne sayısı yükseldiği oranda ülkemizde elde edilecek gelir artacaktır.

Haftaya pazar yeniden buluşmak dileğiyle pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun. Esen kalın.

Akdeniz’de devlere rakip olabiliriz

Gurur:

Optimist Asya ve Okyanusya Şampiyonası Tayland’da tamamlandı. Milli yelkencimiz Medine Havva Tatlıcan (Göztepe Yelken) 10 yarış sonunda 128 net puanla birinci oldu. Genel Kategori’de Ege Erdemli (Galatasaray Yelken ) 54 net puanla ikincilik kürsüsüne çıktı. Bir başka güzel haber de Bulgaristan’dan: GS Yelken sporcusu milli yelkencimiz Umut Eyriparmak, önemli başarılara imza attı. 2021 Laser Senior Avrupa Şampiyonası’nda U 21’de ikinci, Laser Radial’de ise üçüncü oldu. Sporcularımızı, ailelerini, kulüplerini, antrenörlerini ve TYF yönetimini kutluyorum.

Akdeniz’de devlere rakip olabiliriz

Başarı:

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) kentte denizciliğin ekonomi ve teknoloji alanlarında da gelişmesi için önemli çalışmalara imza atıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başta olmak üzere tüm İZKA ekibini tebrik ediyorum. Yakında gelişmeleri yazacağım.

Kitap:

“Meltemle Esen Deniz Damlaları”, denizciliğe gönül vermiş usta bir kaptan olan Dr. Yalçın İsmail Gürkan’a ait seyir notlarından oluşuyor. Tavsiye ediyorum. Denizler Kitabevi Yayınları’ndan bulabilirsiniz.