Çağrı Kaptan’ın denizcilik tutkusu

Türk yöneticilerin başarıları, onları iş dünyasında küresel ölçekte tercih edilen kişiler konumuna yükseltiyor. Bu kervanın kıdemli bir yolcusu olan Çağrı Alkaya’yı farklı kılan özellikleri arasında iyi bir denizci olması da geliyor.

Cahit Külebi’nin dediği gibi İzmir’in denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokar; geçen 40 yılda önemli oranda betonlaşsa bile günümüzde Akdeniz çanağının en güzel kentleri arasında ilk sıralarda gelir. Bugün tanıtacağım denizci dostum Çağrı Alkaya da İzmir doğumlu olmasının yanı sıra uluslararası başarılara imza atan üst düzey bir yönetici. Kendi ifadesiyle en önemli özelliği “Defne Delfin’in babası” olması. İş ve eğitim yoğunluklarından ötürü son yıllarda eskisi kadar sık yelken açamasa bile Defne’nin çocukluğu tekne üstünde geçti denilebilir.

Çağrı kaptan da denizcilikle çocukluk yaşlarında tanıştı. Dayısının teknesiyle denize çıktıkları yıllarda kuzeni zıpkınla balık avlarken kendisi şnorkelle pina çıkararak yakınlarına eşlik etti. Mavi sevda bu, hiçbir şeye benzemez! Ömür boyu o tutkunun gönüllü neferi olunur.

Stanton Chase ise küresel bir dev. Türkiye’de de oldukça etkin ve güçlü. 42 ülkede, 57 ofisle hizmet veriyor. Bu saygın aileye 2006 yılında Türkiye ofisi kurucu ortağı olarak katılan Çağrı Alkaya, yönetim takımında önemli görevlere sahip. Halen, Londra ofisinde yönetici ortağı ve EMEA (Avrupa-Orta Doğu-Afrika) Bölgesi lideri.

Çağrı Kaptan’ın denizcilik tutkusu

Ege kıyıları favorisi

Çağrı Alkaya, temel yelken eğitimini uzun yıllar önce Haluk Işındağ’dan aldı. Bunu her zaman memnuniyet duyarak ifade ediyor. Eğitmeniyle gerçekleştirdiği yedi günlük Çeşme-Kos seyahati ise onun için âdeta dönüm noktası. 2008’de katıldığı koçluk eğitiminde denizde olma duygusunun kendisi için ne kadar önem taşıdığını bir kez daha gördü.

Aynı coşkuyu paylaştığı Özlem Berber, Tülin-Yakup İçgören ve Fidel Berber de her zaman sitayişle söz ettiği denizci dostları arasında yer alıyor. Ayvalık’tan Fethiye’ye uzanan gerdanlık, Türkiye’deki gözdesi. Bir de komşu adalar var. Özellikle Leros ve Marathi. Dimitri ve oğlu Kostas’ın hayat verdiği Leros’ta bulunan “To Steki” fırsat buldukça gittiği yerlerin başında geliyor. İngiltere’de ise ülkenin güneydoğusunda yer alan “Isle of Wight” sevdiği bir durak. Deniz tutkusu hayat biçimi olan mavi yürekli dosta ülkemizdeki amatör denizciliği sormamak olur mu? Yorumu aynen şöyle: “Denize erişim, maliyeti yüksek ve külfetli. Marina kültürümüz alışveriş merkezi kültürü ile iç içe. Ekonomik açıdan konaklama amaçlı marinalarımızın sayısı ise az. Denize verilen değer de olması gerektiği düzeyde değil. Cennet kıyılarımızı maalesef koruyamıyoruz.”

Çağrı Kaptan’ın denizcilik tutkusu

Değerli okurlar, Çağrı Alkaya’nın görüşlerine gelecek aylarda tekrar değineceğim. Zira alçakgönüllülük ederek, kendisini “çırak” diye tanımlasa bile aslında iyi bir denizci. Ayrıca, yurttaşlarımızın iş dünyasının küresel zirvelerinde ne kadar başarılı olduklarını gösteren seçkin bir örnek. Gelecek hafta Erden Eruç’tan alacağım havadisleri paylaşacağım. 13 Şubat günü yeniden buluşmak dileğiyle pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun. Esen kalın.

Çağrı Kaptan’ın denizcilik tutkusu

Eğitim: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca güzel bir uygulama başlatıldı. Denizcilik eğitimi veren ortaöğretim kurumlarına yönelik anlaşma gereğince atölye ve laboratuvarlara sağlanan teknik ekipman ve malzemeler okullara ulaştırılmaya başlandı. Her iki bakanlığı da kutluyorum.

Çağrı Kaptan’ın denizcilik tutkusu

Yarış: Transquadra’da ülkemizi temsil eden Tolga Pamir ve Sinan Sümer, zorlu yarışın son etabı için Atlantik Okyanusu’na açıldı. “OMM Alize Ocean Racing”e başarılar diliyorum. Hava koşulları Tolga ve Sinan’ın kolayına olsun. Yarış 19 Şubat’ta Martinik’te sona erecek.

Çağrı Kaptan’ın denizcilik tutkusu

Lezzet: İzmir veya Bursa çevresinde yelken açmak isteyen deniz tutkunlarının mola yeri genellikle Akhisar olur. Manisa’nın güzel ilçesi, köfteleri ve diğer lezzetleriyle mavi seyahatleri daha da keyifli kılar. Geçtiğimiz günlerde yapılan Akhisar Lokantacı, Köfteci ve Tatlıcılar Odası Başkanlığı seçimini Pınar Gören yeniden kazandı. Bildiğim kadarıyla bu alanda Türkiye’nin ilk ve tek kadın başkanı. Kendisine ve yönetimine başarılar diliyorum.