Işıl ışıl yılbaşı

Aydınlatma ürünleri akıllanırken, yılbaşı için güzel bir ambiyans ve atmosfer yaratmak isteyenlerin de imdadına yetişiyorlar. Mobil uygulamayla uzaktan kontrol edilebilen bu ürünlerle her oda için farklı ışık ve renk seçmek mümkün.

Yılbaşında aydınlatma özel önem kazanıyor. Evlerde, restoranlarda, oteller ve diğer alanlarda yeni yıl atmosferi yaratmada aydınlatmaya büyük görev düşüyor. Artık aydınlatma ürünleri de akıllandı. Aydınlatma üreticileri de evlerde yeni yıl ruhunu yansıtabileceğiniz yeni akıllı ürünlerini tanıtıyor.

Işıl ışıl yılbaşı

Prizler de yeni yıla hazır

Yaşam alanları için kişileştirilebilir ve özgün ürünler geliştiren Günsan, RadiusApp uygulamasıyla yeni yıl coşkusunu dilediğiniz gibi yaşamınızı sağlamayı hedefliyor. Uygulamayla birlikte dilediğiniz yeni yıl konseptini anahtar ve priz tasarımlarına taşıyabilir, dekorasyon stilinizi yılbaşına hazırlayabilirsiniz. RadiusApp’le anahtar ve prizlerinizi kendiniz tasarlayabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak indirilen uygulama ile prizlerinizi ve anahtarlarınızı istediğiniz şekilde renklendirebilir, tasarlayabilir hatta dilediğiniz fotoğrafı ya da görseli ekleyebilirsiniz.

Işıl ışıl yılbaşı

Konsepte göre renk

Signify, WiZ akıllı aydınlatma ürünlerini tanıttı. Akıllı ampuller ve akıllı fişle evlerde aydınlatma da akıllanıyor.

Akıllı WiZ renkli LED şeridi, istenilen bir yüzeye yapıştırılarak, tavanda, televizyon ünitesinin etrafında, evin herhangi bir köşesinde kullanılabiliyor. Özelleştirilmiş uyum için kolayca kesilip kısaltılabilen veya 10 metreye kadar uzatılabilen bu şeritlerle ışığı istediğiniz yere taşıyabilme imkanı sağlanıyor. Wi-Fi bağlantılı, 16 milyon renk ve sıcak beyazdan gün ışığına ayarlanabilir özelliğiyle mobil uygulama ve sesle kontrol edilebiliyor. WiZ renkli LED ampulle 16 milyon rengin yanı sıra sıcaktan soğuğa beyaz ışıkla seçilen ambiyans yaratılabiliyor.

Günlük veya haftalık rutinlere göre ışıklar açıp kapatılabiliyor, akıllı telefon veya sesle kontrol edilerek uzaktayken bile ışıklara erişim sağlanabiliyor. WiZ ile ışıklar kısılabiliyor, konsepte göre renkler belirlenebiliyor.

Işıl ışıl yılbaşı

Her ortam için ayrı ışık ayarı

Evlerde aydınlatma kavramı değişiyor. Artık her odada ve her zaman aynı derece ve tonda ışık istenmiyor. Farklı etkinlikler için farklı ışık ayarları bekleniyor. TP-Link Tapo akıllı ampullerle bu beklentiye cevap veriyor. Tapo L530E ve L510E akıllı ampulleri, kullanılmak istenen duya takmak yeterli oluyor. Evin Wi-Fi ağına otomatik olarak bağlanan ampullerin tüm ayarları iOS ve Android destekli Tapo akıllı telefon uygulaması üzerinden yapılıyor. İster evde ister dışardayken ışığı açıp kapatmak, belli saatlerde açılması ya da kapanması için programlamak, farklı odalar için farklı ışık ayarları veya renkler belirlemek mümkün oluyor. Film izlerken, kitap okurken, evde parti yaparken farklı ışık ayarları seçebiliyorsunuz. Tapo’nun akıllı ışık şeridi de geliyor. 

16 milyondan fazla renk seçeneği bulunan ve doğrudan Wi-Fi’a bağlanabilen Tapo L900 ışık şeridi ile evler renklenecek.

Işıl ışıl yılbaşı

Oppo’dan katlanır ekranlı cep

Oppo, iki yeni ürününü Inno Day 2021’de tanıttı. Dört yıllık Ar-Ge ve altı nesil prototip çalışması sonucunda geliştirilen Find N, katlanabilir cep telefonu formuna yeni bir yaklaşım getirmeyi hedefliyor. Find N’de, 7.1 inç iç ekran ve 5.49 inç dış ekran yer alıyor. İç ekran 8.4:9 en boy oranına sahip ve doğrudan yatay modda açılıyor. Böylece kullanıcılar cihazı tekrar döndürmek zorunda kalmadan video izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor, kitap okuyabiliyor. Find N’deki esnek menteşe sorunsuz çalışıyor. Oppo Find N’deki FlexForm modu, kullanıcıların cihazı çok çeşitli kullanım senaryolarına uyarlanabilmesine imkan tanıyor. Müzik, notlar ve kamera uygulamaları gibi uyumlu uygulamaların daha iyi ve daha verimli çalışması için Oppo, kullanıcı arayüzünü de özelleştirdi. Find N, 50 MP Sony IMX 766 ana sensör, 16 MP ultra geniş lens ve 13 MP telefoto lensin yanı sıra hem iç hem de dış ekranda selfie kameralarına sahip. Find N, 12 GB’a kadar Ram, 512 GB depolama ve Qualcomm Snapdragon 888 mobil platformu ile donatıldı. Büyük 4.500 mAh pili, tüm günü geçiren pil ömrü sunarken, 33W Supervooc hızlı şarj özelliği var. Find N, daha gerçekçi ses sunmak için çift hoparlör sistemi ve Dolby Atmos desteği ile geliyor.

Akıllı gözlük de geldi

Oppo, Inno Day 2021’de kendi geliştirdiği spark mikro projektöre sahip Air Glass’ı da tanıttı. Artılmış gerçeklik ürünü Air Glass, dokunma ve sesin yanında el ve kafa hareketleri yoluyla dört farklı kullanıcı etkileşimini destekliyor ve kullanıcıların, ihtiyaç duyacağı bilgilere daha hızlı ve daha kolay erişmesini sağlıyor. Air Glass, hafif ve minimalist görünüm kazandıran serbest akışlı eğrilere sahip. Ağırlığı yaklaşık 30 gram.

Işıl ışıl yılbaşı

Oyun sektöründe büyüyor

Türkiye’de oyun sektörü büyümesini sürdürürken, 2022 yılı için de hedef büyüttü. Küresel oyun pazarının yılı 176 milyar dolarla kapatması bekleniyor. Gaming in Turkey kurucusu Ozan Aydemir, “Türk oyun sektörü 2020’de 36 milyon oyuncu sayısı ve 880 milyon dolar büyüklükle dünyada 18’inci sırada yer aldı. 2021’de 40 milyonun üstünde oyuncu sayısı ve 1 milyar doların üstünde pazar büyüklüğüne ulaşıldı. Bu büyüme 2022’de de sürecek” dedi.

Sektörün lokomotifinin mobil oyunlar olduğunu da dile getiren Aydemir, bilgisayar ve konsol satışlarında da artış beklendiğini aktardı.

Türkiye’de mobilde en çok oynanan oyunun şu anda PUBG Mobile olduğunu belirten Aydemir, “Türkiye platform bağımsız bir oyun ülkesi. Bilgisayar tarafında; League Of Legends, Valorant, Counter-Strike, Zula, PUBG PC, ibi oyunlar ön plana çıkıyor. Mobilde PUBG Mobile, Brawl Stars, Candy Crush Saga, Roblox, Clash of Clans, 101 Okey Plus, Kafa Topu 2 üst sıralardaki oyunlar oldu” diye konuştu.

Işıl ışıl yılbaşı