İki yıl sonra yeniden

Yeni tip koronavirüs pandemisi sonrası Avrupa’nın ilk yüz yüze otomobil fuarı Almanya’nın Münih kentinde açılıyor. “IAA Mobility 2021 Fuarı”nda 100’den fazla dünya lansmanı yer alacak

Tüm dünyayı sarsan Kovid-19 salgını, tüm dünyada neredeyse her şeyi bir anda durdururken, otomobil fuarları da ardı ardına iptal edilmişti. Tam da kapanmaların başladığı bir döneme denk gelen Cenevre Fuarı iptal edilmiş, daha sonra fuarda yapılacak dünya lansmanları ise “sanal ortama” taşınmıştı.

Salgının üzerinden bir hayli zaman geçmesine rağmen, Avrupa’da yüz yüze yani fiziki ortamda bir otomobil fuarı düzenlenmezken, daha önceleri Paris ile dönüşümlü olarak iki yılda bir yapılan Frankfurt Otomobil Fuarı da Münih’e alınmıştı. İşte “IAA Mobility 2021”, hem Avrupa’nın fiziki ortamda gerçekleşecek ilk büyük otomobil etkinliği olarak yerini alırken hem de Münih ilk kez bu fuara ev sahipliği yapıyor. Bugün basın günüyle kapılarını açan, tüketicileri de 7-12 Eylül tarihleri arasında kabul etmeye hazırlanan fuar, sadece otomobil değil, bir “mobilite” yani “ulaşım” etkinliği olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden fuarda ağırlıklı olarak otomobiller yer alırken, alternatif yakıtlı otobüsler ve bisikletler de sevenleriyle buluşacak.

Temiz çözüm atağı

7 Eylül’de resmi açılışını Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yapması beklenen fuarda otomobil, ticari araç ve bisiklet üreticilerinin yanı sıra pek çok branşta 1000’den fazla firma yer alacak. 100’den fazla yeniliğin dünya tanıtımının yapılacağı fuarın, özellikle pandemi döneminde artan ulaşım gereksinimlerine “temiz çözüm” alternatifleri sunması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekiliyor.

Bu çerçevede IAA Mobility, ilk kez ziyaretçilerine 15 farklı markanın 38 modelinden oluşan 250 adetlik bir test filosu sunacak. Fuar, bu sayede dileyenlere bu tip araçları, Bavyera Eyaleti ile birlikte oluşturulan özel bir yol olan “Mavi Şerit”te test etme imkanı verecek.

Toyota, Stellantis (Peugeot, Citroen, DS, Opel, Fiat vs.) ve Nissan’ın yer almayacağı fuarda sergilenecek yeniliklere bir göz atalım...

İki yıl sonra yeniden

Bataryaları bavulda taşınıyor

Münih’teki fuarda otomotiv devlerinin yanı sıra yeni marka ve girişimler de kendini gösteriyor. Tıpkı “ACM City One” gibi. Pratik ve satın alınabilir fiyatta bir araç olarak geliştirilen City One, tamamen elektrikli. Aracın iki farklı batarya paketi var. Sabit lityum-ion batarya paketine sahip araçta menzili artırmak için bavul taşınıp değiştirilebilen ek bataryalar da bulunuyor. Böylece tek şarjla 240 km gidebiliyor.

İki yıl sonra yeniden

Elektrikli, benzinli ya da hidrojenli!

Alman BMW, ev sahibi olduğu bu fuarda adeta döktürüyor. Yeni benzinli ve tamamen elektrikli yeniliklerinin yanına bir de hidrojenli yeni model ekleyen BMW, yetinmeyip elektrikli scooter da tanıtıyor. Söz konusu “CE 04 e-scooter”, tek şarjla 130 kilometre yol alabilecek şekilde tasarlanmış. Markanın sürprizi ise, yüzde 100 geri dönüştürülebilecek bir araç konsepti.

İki yıl sonra yeniden

Görüntüsüyle bile hayli ‘asi’

VW Grubu çatısı altındaki Seat’ın elektrikli ve performanslı araçlarının markası olarak ön plana çıkan “Cupra”, fuara ele avuca sığmayacak bir konsept getirmiş. Adı “asi şehirli” olarak tercüme edilebilecek “UrbanRebel” konsepti, markanın tasarım anlayışının boyutlarını göstermenin yanı sıra, küçük ancak çekici araçlar üretebileceğini de kanıtlamak istemiş anlaşılan. Bu araç, yeni küçük elektrikli “Cupra EV” SUV ile birlikte yerini alacak. Asi minik, 335 beygir gücünde. Ancak gücü kısa bir süreliğine 429 beygire çıkabiliyor. Üretime geçtiğinde ise sadece 200 beygirlik bir versiyon planlanıyormuş.

İki yıl sonra yeniden

Avrupa için özel tasarım

Koreli üretici Kia, Türkiye’de de çok beğenilen Sportage modelinin Avrupa versiyonunu tanıtıyor. Dışarıdan şarj edilebilir hibrit versiyonu da olacak yeni nesil Sportage, ilk kez tamamen Avrupa için ayrıca geliştirilmiş. Kısaltılan aracın motor seçenekleri de fuarda açıklanacak.

İki yıl sonra yeniden

Yerli elektrikli otobüsler de orada

Temsa, 7-12 Eylül tarihlerinden düzenlenecek “IAA Mobility 2021 Fuarı”nda, Adana’da geliştirdiği tamamen elektrikli “Avenue Electron” ve “MD9 electriCİTY” modellerinin yanı sıra, batarya paketlerini sergileyecek. Avenue Electron ve MD9 electriCİTY araçları, aynı zamanda fuarda servis aracı (shuttle) hizmeti de verecek.

İki yıl sonra yeniden

101 yaşında ilk kez elektrikliyi denedi

Ömrü boyunca hep aynı markanın otomobillerini satın alan 1920 doğumlu Harold Baggott, aynı markanın ilk elektrikli otomobilini denedi. İlk kez otomobil kullanmaya Model T ile başlayan Baggott, ilk otomobilini 1937’de almış. Bugüne kadar ailesiyle birlikte farklı modellerde 20’den fazla Ford otomobil kullanan, 140’tan fazla Ford ticari aracı da midibüslere dönüştüren Baggott, markanın en son üyelerinden olan tamamen elektrikli Mustang Mach-E’nin de direksiyonuna geçti. Aracın sessizliğine hayran olduğunu belirten Baggott, torunlarının da elektrikli araçlar kullanacağına inandığını kaydetti.

İki yıl sonra yeniden

9 Eylül’de sanal ortamda yarış var!

ABB Türkiye, ülkemizde e-mobilitenin yaygınlaşması ve elektrikli araç alt yapı çözümleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla “eRacing Academy” tarafından düzenlenecek Türkiye’nin ilk ABB Formula E Dijital Şampiyonası’na sponsor oldu.  Şampiyona, 9 Eylül’de start alacak. E-spor kategorisindeki bu sanal yarışlar, ABB Formula E Dünya Şampiyonası’nda yer alan pistleri, araçları ve elektrikli yarış aracı sürüş deneyimini bire bir simüle eden platform üzerinden online gerçekleşecek.

Dünya Elektrikli Araç günü olan 9 Eylül saat 21.00’de başlayacak canlı yayın, “youtube.com/eracingacademy” kanalından yayınlanacak. Şampiyona elemesi 13 Eylül’de başlayıp 23 Eylül’de sona erecek. Pilotlar arasına adını yazdırmak isteyenlerin https://new.abb.com/tr/abb-formula-e linkinden kayıt yaptırması gerekiyor.

İki yıl sonra yeniden

Michelin’den dört mevsim lastiği

Michelin, yeni dört mevsim lastiği olan “CrossClimate 2”yi satışa sundu. Michelin’in yeni nesil 4 mevsim lastiği; kuru ve ıslak zeminde frenleme performansı, enerji verimliliği ve uzun ömürlülük açısından yaz lastiğinin faydaları ile kış lastiğinin, karlı zeminde ve düşük sıcaklıklarda yol tutuşu ve frenleme performansını birlikte sunuyor.

CrossClimate 2, yuvarlanma direncini düşüren ve lastik ömrünü uzatan bileşenleri  sayesinde lastikler daha seyrek değiştiriliyor.

CrossClimate 2, 15 ila 20 inç jantlar için 105 ebatta temin edilmekte olup, bu üretim bakımından zorlu bir görev anlamına geliyor.

İki yıl sonra yeniden