Cenevre’de şov zamanı

26 Şubat 2024

Dört yıl aradan sonra yeniden düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupalı ve Çinli markaların hayli önemli modelleri sergileniyor.

Avrupa’nın en önemli ve eski otomobil fuarları arasında yer alan, ancak dört yıldır yapılamayan Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, bu kez basın günüyle kapılarını açtı. 26 Şubat-3 Mart tarihleri arasında açık kalacak fuar, ne yazık ki ciddi şekilde küçülmüş olarak karşımıza çıkıyor. Zira pek çok üretici, elektrikli modellerin tanıtımı için geleneksel otomobil fuarları yerine, teknoloji etkinlikleri ve fuarlarını tercih etmeye başladı.

Her yıl, hemen her markanın katıldığı ve yüzlerce yeniliğin sergilendiği fuara, bu yıl yaklaşık 40’a yakın firma katılıyor. Bunların arasında otomobil markaları ise hayli az sayıda. Örneğin bu yıl Alman markaları Mercedes, BMW, Audi ve Volkswagen yer almıyor. Onlar modellerini test sürüşleriyle ve toplantılarla tanıtmayı yeğledi. Toyota ve Hyundai gibi Asyalı üreticiler de benzer şekilde fuarı “boş geçmeyi” tercih etmiş.

‘Butik’ler de var

Toplamda

Yazının Devamı

Yatırım kapma yarışı hızlandı

19 Şubat 2024

Bir dönem hız kesen otomotiv yatırımları, elektrikli araç dönüşümüyle birlikte yeniden artış eğilimine girerken, Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve Macaristan da bu yatırımları çekme yarışına yeniden dahil oldu...

Ekonomik durgunluk ve kapasite fazlalığı nedeniyle uzunca bir süredir durgunluk yaşayan otomotiv yatırımları, elektrikli araç dönüşümünün hızlanması ve bu dönüşümde Çinli markaların Avrupa’da var olma istekleri, yatırım çekme yarışını yeniden başlattı.

Togg dışında uzun süredir “sıfırdan” ve yeni bir otomotiv yatırımı konusunda bekleyişini sürdüren Türkiye, bu konuda özellikle Çinli markalar nezdinde girişimlerde bulunurken, rakipler de harekete geçmiş durumda. Nitekim yeni yatırımlar konusunda Fas, Tunus, Cezayir’in yanı sıra son dönemin gözdesi Macaristan olurken, İtalya’nın da bu konuda harekete geçtiği yönünde haberler geliyor. Nitekim İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso, hükümetle mevcut üreticiler arasında üretim hedeflerine ilişkin yaşanan

Yazının Devamı

‘Sonuna kadar uğraşacağız’

12 Şubat 2024

MG markasının Türkiye’de bir üretim tesisi kurması amacıyla yaklaşık iki yıldır uğraştıklarını belirten Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, rakipleri olduğunu hatırlatırken “Sonuna kadar uğraşacağız” dedi.

Özellikle Çin’den gelen elektrikli araçlara yönelik tebliğ sonrası Türkiye’de elektrikli otomobillerin satışına ilişkin sosyal medyada farklı sesler yükselirken, bunun, marka istilasının önüne geçmenin yanı sıra bir miktar da üretimin teşviki için yapıldığı yönünde yorumlar dikkati çekiyor. Ancak sosyal medyada ortaya çıkan asılsız paylaşımlar, karmaşa yaratıyor.

Türkiye’de tam elektrikli otomobil satışının öncülerinden Doğan Trend Otomotiv’in CEO’su Kağan Dağtekin, diğer markalar gibi kendilerinin de tebliğle ilgili hazırlıkları sürdürdüklerini belirterek, “Özellikle 20 bölgede kendimize ait servis kurulumuna ilişkin diğer markaların ve bizim de halen netleştiremediğimiz bazı teknik detaylar var. Netleştiğinde, gereken neyse yapacağız” dedi. Sosyal medyada

Yazının Devamı

Yarış kızışıyor!

5 Şubat 2024

Avrupa pazarında ucuz elektrikli otomobil satmak için başlayan yarış, giderek kızışıyor. Nitekim Koreli Hyundai de, yeni modeli “Casper”ın elektrikli versiyonuyla yarışa dahil olacak.

Bir dönem Avrupa pazarında Dacia Logan ile rekabet etmek amacıyla yürütülen ancak pek çok üreticinin daha sonra vazgeçtiği “ucuz sedan” yarışının bir benzeri, “ucuz elektrikli otomobil” konusunda yaşanıyor. Giderek daha çok Çinli markanın Avrupa pazarına “elektrikli ve makul” modellerle girmesi, bu pazarda uzun süredir varlığını sürdüren üreticileri de harekete geçirirken, yarış, yeni modellerle daha da kızışıyor.

Satışa sunulan ya da sunulması planlanan tamamen elektrikli Dacia Spring, Renault’nun yeniden üreteceği Twingo, Citroen e-Ce3 gibi modellerin ardından Hyundai de, “Casper” modeliyle bu kervana katılma kararı aldığını açıkladı. Kore’de 1.0 lt benzinli motorla satışa çıkan Casper’ın, Türkiye’de üretilen “i10” ile aynı platformu paylaştığı belirtiliyor. Avrupa’da

Yazının Devamı

‘Hibrit’le devam edecek

29 Ocak 2024

Elektrikli araç üretici BYD, elektrikli araçların ithaline ilişkin yeni tebliğe hazırlanırken yoluna ‘şarj edilebilir hibrit’le devam edecek.

Dünyanın lider elektrikli araç üreticisi BYD (Build Your Dreams), Türkiye’de yeni yürürlüğe giren ve elektrikli araçları kapsayan yeni tebliğe yönelik hazırlıklarını sürdürürken, bu süreçte yoluna şarj edilebilir hibrit (plug-in hibrid) SEAL U DM-i SUV modeliyle devam edecek. Haziran ayına kadar Türkiye’de satışa sunulması planlanan hibrit SEAL U, bu süreçte markanın itici gücü olacak.

Özellikle Çin, Japonya, ABD ve Meksika gibi ülkelerden elektrikli otomobil getiren marka veya distribütörlere, 7 bölgede “kendilerine ait” 20 servis açma şartı getiren tebliğ, ithalatçı pek çok firmanın planlarını değiştirdi. BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, tebliğ sonrası farklı bir süreç yönetmeye başladıklarını kaydederek, “Ürün stratejimizde değişiklikler yapmak durumunda kaldık ve bazı

Yazının Devamı

Hatlara robot işçiler geliyor!

22 Ocak 2024

Otomotiv üreticileri, üretim hatlarında bu kez yapay zekaya sahip “insansı robotları” da kullanmak üzere harekete geçti. Tesla kendi insansı robotunu tanıtırken, BMW de, ABD’deki tesisine yerleştirmek üzere robot üreticisiyle ortaklık kurdu.

Otomotiv üreticileri, belirli alanlarda kullandıkları endüstriyel robotların da ilerisine geçerek, kendi açıklamalarına göre “özellikle tehlikeli işlerde” insansı ve “yapay zekaya” sahip akıllı robotların kullanımı konusunda harekete geçti. Honda, Boston Dynamics ile ittifak kuran Hyundai, kendi robotunu tanıtan Tesla’nın ardından BMW de, robot üreticisi bir startup şirketi olan “Figure” ile ortaklık anlaşması imzaladı. BMW’nin, bu ortaklıkla birlikte, yakın gelecekte ABD’deki Spartanburg fabrikasına insansı robotlar “işe almayı” hedeflediği belirtiliyor.

Figure adlı şirketten yapılan açıklamada, BMW’nin 11 bin kişinin çalıştığı tesiste, özellikle belirli alanlarda ne kadar robot çalıştıracağı konusuna değinilmezken, ortaklık kapsamında

Yazının Devamı

‘Çinle rekabete hazır olmalıyız’

15 Ocak 2024

Türkiye’de üretim yapan firmaların, Çinli markalarla sadece yurt içinde değil Avrupa’da da rekabet edecek duruma gelmesi gerektiğini belirten OSD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, “Rekabete hazır olmamız gerek” dedi.

Otomotiv sektörü, 2023’te özellikle satış ve ihracatta rekorlarla birlikte iyi bir dönem geçirirken, 2024 yılına üzerinde çalışması gereken konularla dolu bir gündemle girdi. Uzun zamandan bu yana ilk kez dış ticaret açığı veren otomotiv endüstrisi, bunun nedenleri üzerinde yoğunlaşırken, 2024’te önem verilmesi gereken konular arasına almış durumda. Çinli markalarla rekabet ise bir başka önemli unsur niteliğinde.

‘Bizi de geliştirir’

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, Çinli üreticilerin, Avrupa ve Türkiye’ye olan ihracatlarının yaklaşık yüzde 70’ini içten yanmalı motorlarla gerçekleştirdiğini kaydederken, bu rekabete karşı olmadıklarını ancak Çinli üreticilerin de Türkiye’de yatırım yapmaları gerektiğini

Yazının Devamı

Togg sürpriz yaptı

11 Ocak 2024

Togg, bir süredir beklenen yeni modelini önceki gün Las Vegas’taki CES 2024 Fuarı’nda tanıttı. Sedan beklentilerinin aksine bir fastback modelle ortaya çıkan Togg, bu aracı 2025’te satışa sunacak.

Türkiye’nin yerli otomobil markası Togg’un yeni modeli, “T10F” adıyla ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2024) görücüye çıktı. Beklenti ve söylentilerin aksine sedan değil de “fastback” olarak tanımlanan gövde tipiyle karşımıza çıkan T10F’in, 2025 yılı içerisinde önce Türkiye’de sonra da Avrupa pazarında satışa sunulacağı belirtiliyor.

Daha önce 2022 yılında yine aynı fuarda, bir sedan araç konsepti paylaşan Togg, hayli beğeni toplamıştı. İlk etapta açıkladığı C-Hatchback modelden vazgeçtiğini ve bunun yerine “C-X Coupe”nin devreye alınacağı açıklanmış, bunun da müşteri eğilimleri doğrultusunda alınmış bir karar olduğuna vurgu yapılmıştı.

Ancak görülen o ki, elektrikli otomobillerde sürekli değişen pazar dinamikleri,

Yazının Devamı