Bonnie ve Clyde’dan ziyade Escobar olmuş

Murda ve Hadise, Latin bir şarkıyla ilk kez bir araya geldi bu hafta. Biri Belçikalı diğeri Hollandalı iki Türk’ten gelen düet “İmdat” her yönüyle Murda’nın etkisi altında ve onun yakın ekibinin eseri. Daha önce pek çok hit şarkıda çalıştığı Spanker beat’leri üstleniyor. Şarkı da zaten Murda World etiketiyle yayınlandı. Ama anlaşılan o ki bu defa drill, trap, reggaeton değil daha pop bir Latin müzik üzerinde karar kılınmış. Sanırım Hadise’nin etkisi bu da. Yani bir rap şarkısında renk olmak yerine Murda’yı da kolundan tutup pop alemlerine çekmiş Hadise. Bu zaten Murda için çok da alışılmadık bir hareket değil. Murda en iyi bildiği sokak hikâyeleri ve hip hop kültüründen başka pop dinleyicisine de ulaşmak ve tanınırlığını artırmak için düetlere girişmişti daha önce. Kariyeri hem Zeynep Bastık, Hadise gibi pop düetler, hem de Bartofso gibi rap/drill aleminden isimlerle gerçekleşen ortak işlerle iki yönlü olarak devam ediyor. Ben en çok Ezhel ile olan işlerini özlüyorum. Bakalım yeni iş birlikleri gelecek mi? Bir iki söz de video hakkında söylemem şart çünkü belli ki çok büyük emek ve para harcanmış. İspanya ve Hollanda’da çekimler yapılmış. Bonnie ve Clyde’dan esinlenilmiş, deniyor senaryo için bültende ama bence biraz “Scarface” biraz Escobar durumları var. Rapçilerin sevdiği toplar yani.

Dert tasa yok

Velet’in birkaç hafta önce yayınlanan “Aşk Sadece Anlayana” adlı duygusal rap şarkısı büyük bir hit’e dönüşmüştü (1 ayda 35 milyon YouTube izlenmesi dünya çapında bir başarı). Sanırım bu başarıdan hareketle ona çok benzeyen yeni bir şarkı geldi bu hafta. “Sazımı Duvara Astım” sosyal içerikli bir aşk şarkısı diyelim. Velet çok yönlü bir isim. Bugüne kadar çok şey denedi. Sesinde vokalinde halk müziği etkisi çok ağır ve bunu da rap’le güzel birleştiriyor. Yeni işlerini merakla takip ediyorum.

Mabel Matiz’in yeni şarkısının adı “Karakol”. Yakında yayınlanacak yeni albümden bir single bu. Geçtiğimiz dönemde elektronik ağırlıklı işler yapmıştı, şimdi alaturkaya girilmiş. Ağır aksak giden bir klasik Türk musikisi şarkısı tadında “Karakol”. Bir yaz şarkısı değil. Ama hit olur mu olur.

Calvin Harris bu yaz ne yapıyor diye merak ediyordum. Rapçi 21 Savage ile ortak bir şarkı geldi bu hafta. Orta tempolu bir party starter formunda. Elektronikten ziyade organik ve eski usul bir sound’u var şarkının. Caz, funk ve rap. Calvin Harris bu yazın trendini bu şekilde mi belirledi acaba?

Kygo şaşırtmadı. İskandinavya’dan gelen EDM’de formül bellidir, şaşmaz zaten. Bu haftaki yeni şarkı “Never Really Loved Me” de tam bir formül şarkısı. EDM hit’i olsun yazın her yerde çalsın diye ustaca birleştirilmiş bütün parçalar, biraz ondan biraz bundan. Öforik yaz temalı dans şarkılarını ne yalan söyleyeyim seviyorum. Dert tasa yok. Mutlu sonla biten çocuk filmi gibi. Bazen bütün ihtiyacı bu oluyor insanın.

Çok sevdiğim Bicep, “Isles Deluxe” albümünde yer alan ve drum kullanmadan kaydedilmiş “Meli” adlı parçayı yeniden düzenlemiş. Drumlarla daha vurucu olmuş. Uzun zamandır üzerinde çalıştıkları canlı performansta yer alacak bu şekliyle parça. Bu vesileyle İngiliz ikiliyi bir hatırlatayım dedim elektronik sevenlere.

Bonnie ve Clyde’dan ziyade Escobar olmuş

Keşfedin!

Gökşin Derin’in “Geceyarısı” adlı şarkısını,

Burak Bey ve Aga B’nin “Yeni İlahiler” adlı şarkısını,

Bahçe Bahar’ın “Biresyel Direniş” adlı şarkısını,

Holistik Tsunami ve Kum’un “YOK” adlı şarkısını,

Bostancı Dayı’nın “Sende Kalsın” adlı şarkısını,

Façanga’nın “Geri Sayım” adlı şarkısını,

Multitap’in “Arka Koltuk” adlı şarkısını,

Matmazel’in “Başka Bir Şey” adlı yorumunu,

Mentra’nın “Her Yol Uçurum” adlı şarkısını,

Can Koç’un “Senin Gibi” adlı şarkısını,

Bence’nin “Soruyorum Kendime” adlı şarkısını,

Nasıl Yani’nin “Bağlasan Durmaz” adlı şarkısını,

Eskitilmiş Yaz’ın “Gece Saklar Bizi” adlı şarkısını,

Neden keşfetmiyorsunuz bu hafta sonu?