Mehmet Tez

Mehmet Tez

mehmet.tez@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Burak Güven heyecanlı. “Bu kadar yıl sonra benim tecrübeli biri olarak sakin olmam gerekir ama bu başka bir şeymiş” diyor, Moda’daki Kolektif House’un Marmara Denizi’ne bakan terasında küçük bir kalabalığa konuşurken. mor ve ötesi’nin basçısı, yılların müzisyeni Burak Güven’in Muganni adı altında yayınladığı “18” adlı albümünün lansman gecesine bir grup müzik gazetecisi, müzisyenler, eski dostlar ve aile davet edilmiş. mor ve ötesi üyeleri destek için orada. Harun Tekin bir ev sahibi gibi herkesle ilgileniyor. Albümde yer alan müzisyenlerden Koray Candemir’i, Özge Fışkın’ı görüyorum. mor ve ötesi gitaristi, grup arkadaşı Kerem Özyeğen albüme gitar çalarak destek veren isimler arasında. Burak teşekkürlerini sıralarken emeği geçenleri tek isim unutmadan sayıyor ve inanın bu uzun bir liste. Yoğun ve sıkışık bir takvime uyup kayıtlara geldikleri için herkese teşekkür ediyor. 

Haberin Devamı

Burak Güven’in solo projesi Muganni

20 yıllık fikir 

Muganni, şarkıcı anlamına geliyor. Şarkı söyleyen kimse. Burak Güven kendini en yalın hâliyle bu şekilde tanımlıyor olmalı. Ancak yıllar içinde bir şarkıcıdan öteye geçip bir stüdyo insanı, prodüktör, enstrümancı gibi farklı yönlerde kendini geliştirdiğini, Türkiye’de yayınlanan albümleri ve bunlarda emeği geçen insanları dikkatle takip ettiğini, kayıtlar yaptığını ve bugünün alternatif müzik sahnesinde sadece sanatçı/muganni olarak değil bir teknik adam olarak da önemli insanlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Burak’ın anlattıklarından öğreniyoruz ki albüm aslında 20 yıldan beri bir fikir olarak mevcut olan ancak son bir yılda hayata geçen bir proje. mor ve ötesi’nin yoğun takvimi, şarkı yazım süreçleri, kayıtlar bu albümü belli ki ötelemiş, bugünlere kadar getirmiş. Anladığımız kadarıyla Burak Güven’in dünyasına odaklanan bir tür kişisel retrospektif. Burak’ın kendi hayatına şarkılar üzerinden kişisel bir bakış. Duygusal açıdan yoğun, aşk, ilişkiler, çatışmalar, doğum, ölüm gibi temel meselelere odaklanan 12 şarkı için hazırlanan mini klipleri izlerken hayatın farklı evreleri üzerinden gelişen bir süreç ve buna uygun üretilmiş şarkılara tanık oluyoruz. Burak kısa kliplerin arka arkaya eklemlendiği bu videoyu geliştirip şarkılara ayrı klipler çekeceklerini söyledi. 

Haberin Devamı

Videolarda Theo Kaya ve Şevval Balaban oynamış. Yönetmen Begüm Koç. 

Albüme gelirsek Özge Fışkın, Kerem Özyeğen, Koray Candemir, Ozan Musluoğlu, Mert Topel, Harun Tekin gözüme ilk çarpan katkıda bulunan isimler. Burak Güven vokaller dışında aynı zamanda söz, müzik ve aranjmanlara imza atıyor. 

Uzun yıllar mor ve ötesi çatısı altında zevkle izlediğimiz Burak Güven şimdi çok benzer bir kitleye bu defa solo projesiyle, kendi dünyasını anlatıyor. 

Pearl Jam’in yeni albümüne dair ilk izlenim

Burak Güven’in solo projesi Muganni

1990’ların başından bu yana devam eden kariyerleri boyunca yaptıkları 12 albümün ardından artık Pearl Jam hayranları için yeni bir albümde nelerle karşılaşacaklarını tahmin etmek çok zor değil. Bu öngörülebilirliğe rağmen Pearl Jam yine de şaşırtabiliyor. Pearl Jam’in Dark Matter’ı Pearl Jam diskogfarisi içinde ilk izlenimlere göre özel bir yer hak eden, çok başarılı bir albüm. Yakında başlayacak ve muhtemelen yılın en büyük turnelerinden biri olarak kayda geçecek turnenin de bilet satışını güçlendirecek bir albüm aynı zamanda. Ayrıntılı değerlendirme, albümü biraz daha dinledikten sonra yolda.