Popçularımıza yaz müziği önerim

Her yaz aynı şeyi dinlemekten sıkıldık. Bu yaz değişiklik olsun. Sevgili popçularımıza şöyle bir şeylerle bize gelmelerini öneriyorum...

Geçenlerde bir tanıdık Bollywood partisi yapacağını, bana bir playlist önerip öneremeyeceğimi sordu. Bollywood modası bize sonunda ulaştı. Televizyonu açıyorum, ha bire Bollywood filmlerinden esinlenme reklamlar, filmler, klipler.

Arap müziği merakı bitti. Üstü açık araba, Rus mankenli klip Allah’a şükür azaldı. Sıra Hindistan’a geldi. 60’lardan bu yana bu alanda ne varsa ortaya dökülmesi yakındır. Popçularımız yıllarca Balkanlar, Mısır, Fas, İran ve Orta Asya cumhuriyetlerinden şarkı uyarladılar (buna bazen beste de deniyor).

Ahmet Davutoğlu’nun selam yolladığı yerlerden gelen melodilerle yapılan özgün besteli şarkılarımızın bir tıkanıklık yaşadığı dönemdeyiz. Devşire devşire şarkı kalmadı. Ama Hindistan pek zengin, keşfedilmemiş topraklar vâdediyor.

Bollywood’a bak ve ne çıkarsa esinlen

Sevgili besteci ve şarkıcı popçularımız yaşadı. Aç interneti, Google’a gir, Bollywood yaz, ne çıkarsa esinlen. Ben bunu içtenlikle öneriyorum. Aynı sıkıcı şarkılar yüzünden millet yazdan soğudu. En azından halkımızın güzide beach club’larımızda, berberde sıra beklerken ya da takside dinlediği bu yaz şarkıları arasında Bollywood’vari değişik bir şeyler duysun. Azıcık entersan bir şeylere kulak versin. Bunu borçlusunuz bize.

Sevgili popçuların “Dance Basanti”, “Detective Byomkesh Bakshi”, “Dum Laga Ke Haisha”, “Hawaizaada”, “Dharam Sanket Mein”, “Bombay Velvet” isimli filmlerin soundtrack’lerine bir bakması ricasıyla, saygılarımla.

Siyasi partilerin internet siteleri

Geçen hafta siyasi partilerin şarkılarını analiz etmiştim. Bu sırada internet siteleriyle haşır neşir olduğumdan bu konudaki notlarımı paylaşmak isterim.

MHP’nin sitesi güncel değil. Açılışta üç gün önceki mitinge çağrı ana sayfada duruyordu. CHP’ninki şık ama karışık. Kampanya şarkısını doğrudan bulamadım, kampanya görselleri başlığının altına konmuş. Aramam gerekti. Öte yandan site açılır açılmaz “yaşanabilir Türkiye” isimli mikro siteye yönlendirme var. Bu site çok net ve iyi hazırlanmış.

AKP’ninki anlaşılır bir tasarımı olan, navigasyonu ve menüleri kolay bir site. Ancak çok fazla Ahmet Davutoğlu resmi var. Bu yorum garip gelebilir ama siteler içinde en “partizan” site bu.

HDP’nin sade ancak içinde daha fazla haber olan bir sitesi var. Bana kalırsa en iyi internet hazırlığı ödülü az farkla CHP’ye gider.

PAZAR ALBÜMÜ

California Nights - Best Coast

Sahildedinlenmek üzere yapmış Best Coast bu albümünü. Bethany Cosentino’nun kişisel tarzı elbette ön planda. Kolej rock, saykodelik elektro gitarlar, biraz 90’lar tarzı garaj sound’u. Yani bizim buraların sahillerinden ziyade Kaliforniya gençliğine hitap eder. Kaykay, bisiklet, sörf, üstü açık araba, güneş gözlükleri ve ufaktan 60’lara yolculuk.

Ah! Kosmos’la tanışın!

Başak Günak, namıdiğer Ah! Kosmos, hayalindeki stüdyoyu deniz manzarası, iki tane synthesizer ve kahve kokusu olarak tanımlamış (kaynak: Zülal Kalkandelen’in redbull.com.tr için yaptığı röportaj). Böyle ortamlarda muhtelif efektler, sesler, konuşmalar, loop’lar ve ritimlerle inşa ettiği dünyayı ilk kez uzunçalar bir albüm formatına getirdi. Bu dünyayı oluştururken Tezer Özlü, Rene Magritte, Jacques Derrida, Pınar Selek, Aphex Twin, The Doors, Lale Müldür, Nuri Bilge Ceylan gibi isimlerden ve yaptıklarından beslendiğini ifade ediyor. Denovali Records’tan yayımlanan “Bastards” albümünü müsait zamanda yayıla yayıla dinlemek için not edin bir kenara.