Atatürk camileri

Genç ve titiz tarih araştırmacısı Sinan Meydan, son yazısında:
“Bu ülkede birileri sürekli İsmet İnönü’nün cami kapattırdığını söylerken (ki bu kocaman bir yalandır) nedense hiç kimse Atatürk’ün cami yaptırdığını söylemez” diyor...
Mesela...
“Fransa’daki Paris Camii (la MosquÈe de Paris) Atatürk’ün yardımlarıyla tamamlanmış; Japonya’daki Tokyo Camii (Tokyo Jamii Mosque) ise bizzat Atatürk tarafından yaptırılmıştır...”
Mustafa Kemal, 1919- 1938 arasında her yıl Paris Camii’nin yapımı için “Bizim de çorbada tuzumuz bulunsun” diyerek onar bin frank para göndermiştir. Atatürk’ün ölümünden sonra bu yardım kesilmiştir.
Bilgiyi veren; Paris Camii ve Enstitüsü rektörü Abbas Bencheikh El Hocine’dir.
Caminin şeref defterinde II. Abdülhamit ve M. Kemal Atatürk’ün Paris Camii’nin inşasına maddi ve manevi katkıları olduğu belirtilmektedir.
Öte yandan... 1931 yılında Türkiye’ye gelip Atatürk’ü ziyaret eden Japon Elçisi Torijori Yamada, yaptığı görüşmede Atatürk’e Tokyo’ya bir cami yaptırmasını teklif etmiştir.
Atatürk’e daha önce kısa süre Japonca dersleri verdiği için O’nun “Hocam” diye karşıladığı Torijori Yamada, Ankara’yı ziyaretinden bir yıl sonra 1932 yılında vefat etmiş ama Atatürk verdiği sözü tutmuş ve Tokyo Camii’ni yaptırmıştır. Cami 1938 yılında tamamlanmıştır.
Sunay Akın’ın dediği gibi:
“Bu millet şunu biliyor mu! Bu gezegenin en doğusundaki (ve batısındaki) sabah ezanının ilk okunduğu camiyi Mustafa Kemal Atatürk yaptırmıştır.”
(www.ilk - kursun.com)

Batı basını Türkiye’yle Suriye’yi savaştırmak için elinden geleni yapadursun, bizim yandaş basın hâlâ tutuklanacak albay ve general peşinde...
H. Ertem

NATO’nun Libya’ya yaptığı hava saldırısında “33’ü çocuk 85 sivil ölmüş”.
Bu operasyonu NATO değil de Suriye ordusu yapsaydı bu haber
“33’ü çocuk 85 sivil katledildi” diye yazılacaktı...
Gülhan Elmas

Renkli coğrafya...
“Cinnet vatanımız”ın sadece insanları mı bir tuhaf, bir gariptir? Mezra, köy, kasaba vs. Yerleşim yerlerinin adları çok mu normaldir? Okurumuz Ercan Düz’ün harita üzerinde yaptığı şöyle bir incelemeden sonra gördüğü kimi adları aktaralım, bakalım siz ne diyeceksiniz?
Hacımahmutuşağı, Hacıibrahimuşağı, İmamuşağı, Duraliuşağı, Çelenuşağı, Değirmenciuşağı, Hıdıruşağı, Osmanuşağı, Fatmauşağı, Seksenuşağı, Tutuşağı.
Ganiefendiçiftliği, Delihasanyurdu, Dümrekhüseyinpaşa, Hüseyinler, Hasanaliler, Altınhüseyin.
Hamamkarahisar, Bolacalıkoyuncu, Yerebakan, Ayakkıf, Ekecikköseler, Ekecikşeyhler, Ekecikfal, Eynehankuzviran, Hacıahmetlitepeköy, Karaalikaçağı, Sıdıklıkızağıl, Evrenleryavşı, Göksügüzel.
Tırılar, Gilmanlar, Çekirdeksiz, Boğuntu, Gömmece, Giden, Çamurlu, Susadı, Yağmurbaba, Kuşbaba.
Saçıkara, Kolukısa.
Bebek, Çocuklar, Dayılar, Kadıncık, Bacanak.
Gevrek, Gevrekler, Sütlaç, Çöreğibüyük, Güveç, Sorguntatlısı, Doydum.

Şairlerin Can’ı...
Can Yücel ölümünün 12. yılında yani dün Datça’daki mezarı başında anıldı...
Eşi Güler Yücel’in kaleme aldığı “Can’ın vasiyeti” adlı yazının son bölümünü birlikte okuyalım:
“Son zamanlarda onu gerçekte hiç tanımayan insanlar, birilerine söylemeye cesaret edemedikleri şeyleri Can’a mal ederek söylüyorlar. Bugünlerde bazı insanların böyle bir cesarete ihtiyaçları olsa gerek! Hâlâ hiç tanımadığım insanların bana telefon açıp ‘Bu durum karşısında Can Bey ne düşünürdü?’ diye sordukları oluyor. Ben de onlara ‘Ya siz ne düşünüyorsunuz?’ diye soruyorum, ‘Siz de düşündüğünüzü yüksek sesle söyleyin’ diyorum.
Son zamanlarda dikkatimi çeken bir diğer husus da şu: Hangi kesimden olursa olsun insanlar her türlü herzeyi yedikten sonra bir şairin mısralarına sığınıyorlar kendilerini aklamak için. Kolaysa eğer, şairler gibi yaşayın. Korkusuz, akıllı, dolanbaçsız ve kıvırtmasız!”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye’yi örnek almadıkları için ABD ve Avrupa’da sorun yaşanıyor” demiş.
Örnek alsalar sorun değil bunalım yaşarlardı.
F.Fidan
* * *
Mısır’da , Libya’da, Suriye’de ayaklanma olunca halk haklı... Yönetim çekilsin...
İngiltere’de ayaklanma çıkınca yönetim haklı... Bu nasıl standart...
E. Berki

Bizimkiler 20. kitap...
“Anadolu Merkezli Dünya Tarihi” adlı internet sitesi çok değerli bir aydınlanma hizmeti veriyor, “Bizimkiler” adıyla Dünya ve Türkiye tarihini ücretsiz olarak okura ulaştırıyor.
Bizimkiler’in 20. kitabı da tamamlandı ve internet sitesine yerleştirildi.
Anadolu Merkezli Dünya Tarihi’ni emeklilik yıllarını tarih araştırmasına adamış iki emekli elektrik mühendisi yazıyor; Evin ve Arda Kısakürek... Diyorlar ki:
“Bu sitedeki e-kitapları okuyucu kendi bilgisayarına ücretsiz indirebilir, alıntı yapabilir.
Sunduğumuz bu e-kitaplar öncelikle tarihe meraklı ama zamanı az olanlar için genel bir görüş kazandırmak amacı ile hazırlanmıştır.
Bizimkiler dizisi yaklaşık 30’dan fazla e - kitaptan oluşacaktır. Kitaplar siteye peyder pey konmaktadır.”
Bizimkilerin 20. kitabı 1640 - 1675 yılları arasındaki 35 yılı anlatıyor...
http://www.dunya-tarihi.com/