Gericiliğe karşı!

En çok ihtiyaç duyulan alanda dün yeni bir hareket başlatıldı:
“Gericiliğe karşı aydınlanma hareketi”
Türkiye’nin dini kurallarla yönetilen bir ülke haline getirilmek istenmesine karşı başlatılan hareketin yayımladığı ilk deklarasyonun altında şu imzalar göze çarpıyor:
Enver Aysever, Hüseyin Aygün, Kemal Okuyan, Barış Terkoğlu, Orhan Gökdemir ve Özlem Şen Abay... Deklarasyonda “Türkiye’nin bir İslam Devleti olarak ilan edilmesine ramak kalmıştır” vurgusunun ardından şu sözler okunuyor:
Türkiye’de aydınlanma için gericiliğe karşı bir mücadele başlatıyoruz. Bu mücadelede kararlıyız, bu süreci durduracağız. Türkiye’yi bir İslam Devletine çevirmek doğrultusunda atılan her adımı, başlatılan her uygulamayı, hazırlanan her yasayı, çıkartılan her kararnameyi takip edeceğiz. Bunları halkımıza anlatacağız.
İşyerlerimizde, okullarımızda, mahallemizde ve sokağımızda gericiliğe karşı bir direnç öreceğiz. AKP’nin attığı her adıma hem hukuki, hem siyasi yollarla örgütlü bir biçimde cevap vereceğiz.
Laikliği keskin biçimde savunurken; milliyetçi, piyasacı savrulmalara asla izin vermeyeceğiz. Irkçı, dinci, mezhepçi kışkırtmalara karşı yaşamı savunacağız.”
Hareket tüm aydınlık insanları yanına çağırıyor...
Türkiye’nin insan yapısını değiştirerek hızla geri kalmış bir Ortadoğu toplumuna dönüştüren iktidara karşı böyle bir demokrat harekete çok ihtiyaç vardır...

Parabas tüneli!
Türkiye’de karayolları üzerinde bulunan tünel sayısı 172. Bunlardan sadece biri, Muğla - Antalya yolu üzerinde bulunan Göçek 1 Tüneli paralı. Geçenlerde yapılan yüzde 30’luk zam ile tek yön geçiş fiyatı binek araçlarında 4.5, orta sınıf araçlarda 9, büyük araçlarda 13 liraya çıktı. Muğla milletvekili olması nedeniyle bu geçidi sık sık kullanan CHP milletvekili Ömer Süha Aldan anlattı:
“Geçit, yap - işlet - devret modeliyle iktidara yakın bir işadamına yaptırıldı. O da aklına estikçe zam yapıp duruyor. Bıçak kemiğe dayandığı için geçenlerde bir grup yurttaşımız geçit önünde protesto eylemi düzenledi. Geçidin sahibi, sadece kimi üst düzey bürokratlar ile milletvekillerinin araçlarından para almıyor. Ben her geçişte ödeme yaptığım için rahatlıkla konuşabiliyorum.”
Ömer Süha Aldan asıl çarpıcı bilgiyi sonda veriyor.
“Göçek 1 ihtiyacı karşılamakta giderek yetersiz kaldığı için Karayolları aynı yere Göçek 2 adıyla bir başka geçit daha yaptı. Ama bir yıl önce bitmesine rağmen bu geçit her nedense bir türlü trafiğe açılmıyor. Bilgi Edinme Yasası’na dayanarak birkaç kez bunun nedenini sordum, tatmin edici yanıt alamadım. Bir iddiaya göre Göçek 2’nin işletme hakkı da Göçek 1’in sahibine verilecekmiş. İddia doğruysa vatandaşın mağduriyeti giderilmeyecek ama Göçek 1’in sahibi biraz daha zenginleştirilmiş olacak.”

KURS
Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bağlı okullara gönderdiği yazı ile öğrencileri anasınıfı yerine Kuran kurslarına yönlendiriyor. Okul müdürlerine bu yönde talimat veriliyor.
Yazıda ilçedeki Kuran kurslarının isimleri de belirtiliyor.
Bu konuda okullara gönderilen antetsiz kâğıda yazılmış imzasız ve tarihsiz bir yazı var.
Bu yazı gerçekten Milli Eğitim Müdürlüğü’nden mi gönderilmiş?
Olayın açığa çıkmasının ardından 48 saat geçtiği halde Milli Eğitim Müdürlüğü bir açıklama yapmış değil.
Bu konulara CHP’nin de biraz eğilmesini tavsiye ederiz.
Partinin 6 ilkesinden biri “laiklik” idi öyle değil mi?

Tecavüz olayı “Okulun adı kirlenmesin” diye kapatılmış.
Oysa okulun adı ancak “suçlu zamanında yargıya teslim edilmiş olsa” korunmuş olacaktı!

* * *
İnsan kaçakçıları 2015 yılında “6 milyar” euro kazanmış!
Bu kadar çok paranın döndüğü bir piyasada devlet görevlilerinin olmaması düşünülemez.
* * *
Davutoğlu: “Suriye’deki ateşkes bizim için bağlayıcı değil.” diyor.
Suriye’den gelen sığınmacıların tiryakisi oldular demek…
* * *
İktidar “CHP parlamenter sistem dayatması yapıyor!” diyor.
Buna şükretsinler!
Ya demokrasi ve laikliği de dayatsaydı…
Akif Kökçe

TOP
Yusuf Ziya Cömert, Trabzonspor’la ilgili bir olay anlatıyor...
Tipik Karadenizli Ahmet Suat hoca, hızlı bir açık olan İskender’e maç öncesi taktik veriyor:
- İskender, sen dop sana gelince dobi rakibe ver.
İskender rahatsız:
- Ne demek bu hocam? Niye vereyim topu rakibe?
- Dobi rakipten almak, senden almaktan daha kolay. Çok çalim yapayisun...