Geceyarısından sonra çöp toplamak!

Geceyarısından sonra çöp toplamak!


     İstanbul'un diğer ilçelerinde geceleri sadece ana arterlerde çöp toplanırken Kadıköy'de çöp arabaları, geceyarısı ara sokaklara girebiliyor

       "Sayın Tamer,
       Şu anda saat gecenin 2'sini geçiyor ve ben Kadıköy Belediyesi'nin gece 00.30'da beni uykumdan uyandıran ve hala devam eden çöp toplama kamyonlarının gürültüsünden uyayamadığım için sinir içinde bu mesajı yazıyorum. Bu gürültüyü özel bir şahıs ya da kuruluş yapsa polise telefon ederdim ve eminim gürültüyü sona erdirirlerdi.
       Ama maalesef kamu kuruluşlarının her türlü ayrıcalığı var. Aslında sorup soruşturuyorum, değil dünyanın başka bir yerinde İstanbul'un başka bir semtinde böyle kepazelik yok. Bunu da dost başkanımız Selami Öztürk'e borçluyuz herhalde. Kamu kuruluşlarına karşı vatandaş olarak çaresiz olduğumuz için sizlerden yardım diliyorum.
       Sabah zinde bir şekilde işimde olmam lazım. Komşunun bebeği de uyandı. Kimsenin bütün bir semt halkını böylesine futursuzca telef etmeye hakkı yok. Belediyeler düzeni sağlamakla görevli iken kendileri deyim yerinde ise terör estiriyorlar."
       Okurlarımızdan Sibel Ertekin'in e - posta mesajını Kadıköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Hasan Tapan'a ilettik. Tapan'ın verdiği bilgiye göre İl Trafik Komisyonu'nun aldığı karar gereğince çöp kamyonu türü araçlar kent içi ulaşımın yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkamıyor. Bu yüzden çöp toplama işlemine saat 20.00'den sonra başlanıyor. Yeterli sayıda çöp kamyonları olmadığı için de çöp toplama işlemi gece geç saatlere kadar sürüyor.
       Kamyonların çıkarttığı gürültünün yanı sıra bir de temizlik işçilerinin bağırıp - çağırarak çalışma alışkanlıkları var. Tapan, personelin gürültü yapmadan çalışmaları konusunda eğitildiğini belirtiyor, ancak bölge sakinlerinin şikayetlerine bakılırsa, bu eğitimin pek de başarılı olduğu söylenemez!
       Pekiyi İstanbul'un diğer ilçelerinde nasıl bir uygulama söz konusu? Tapan'ın açıklamalarından çıkardığımız kadarıyla çöp kamyonları Kadıköy'de gece geç saatlerde hemen her sokağa girebiliyorlar. Arkadaşımız Ceyda Karaarslan'ın yaptığı küçük bir araştırmaya göreyse diğer ilçelerde ara sokaklara genelde sadece gündüz saatlerinde giriliyor. Kadıköylülerin çöp kamyonlarından diğer İstanbullulara göre biraz daha fazla şikayetçi olmalarının nedeni bu.

Bazı ilçelerde çöp toplama saatleri

       İstanbul'un bazı ilçelerde çöp toplama saatleri şöyle:
       * Bakırköy Belediyesi, her mahallede haftada 2 gün çöp toplanıyor. Hem mahallelerde hem de ana arterlerde saat 18.00'de başlayan toplama işlemi kimi yerlerde geceyarısına kadar devam ediyor. Yoklama araçları sabah 06.00'dan trafiğin yoğun olduğu saatlere kadar zamansız bırakılan çöpleri toplamaya devam ediyor.
       * Şişli Belediyesi, gündüz ve gece 2 vardiya olarak çalışıyor. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde saat 20.00'de başlayan toplama işlemi, sabah saat 2.00 hatta 4.00'e kadar sürüyor. Ana arterlerde mutlaka gece çalışılıyor. Diğer bölgelerde ise gündüz ekibi 06.00 - 12.00 arası çalışıyor. Acil durumlar içinse 2 - 3 araba devamlı dolaşmakta.
       * Beykoz Belediyesi, gündüz ve gece olarak 2 vardiyalı çöp topluyor. Ana halterlerde 20.00 - 04.00 arası, ara sokaklarda ise 06.30 - 15.30 arası çöp toplama yapılıyor.
       * Sarıyer Belediyesi ise kentin 24 saat çalışan tek belediyesiymiş. Gündüz arabaları 06.30 - 16.00, gece arabaları ise 17.00 - 06.00 arası çalışıyor. Tabii gece çalışan araçlar ana halterler, büyük caddeler ve işyerleri çevrelerinde çöp topluyor. Bütün ilçede çöp toplama işleminin geceye kaydırılması için pilot bölgede uygulama başlatılmış. Halk sonuçtan memnun kalırsa uygulama yaygınlaştırılacakmış.
       * Beşiktaş Belediyesi'nde çöp arabaları 3 vardiyalı çalışıyor. Bir grup sabah 06.00 - 11.00 saatlerinde, bir grup da 16.00 - 24.00 arası göreve çıkıyor. Ana arterler içinse 24.00 - 6.00 arası çalışan araçlar var.

Kapıcısının adını DHL'den öğrendi!

       İstanbullu okurumuz Behiç Gençoğlu'nun internet şirketi Amazon.com'a verdiği sipariş, epey komik bir biçimde mutlu sona ulaştı.
       Gençoğlu 4 ay önce Türkiye'de bulunmayan bir CD (The London Suede) ısmarladı. Bir ay sonra gelen kredi kartı ekstresinde Amazon.com adına 13 dolar çekildiği görülüyordu ama CD henüz eline ulaşmamıştı. Sitede CD'nin en geç 21 gün içinde elinde olacağı belirtiliyordu. Hemen bir e - posta gönderdi. Amazon yanıt vermekte gecikmedi. Ismarladığı CD 31 Ekim'de Amerika'dan DHL'e verilmişti. Kayıtlara göre paket 3 Kasım'da İstanbul - DHL'e gelmiş ve aynı gün Yücel Şaşmaz adında birine teslim edilmişti.
       Behiç Gençoğlu düşündü - taşındı, Yücel Şaşmaz'ın kim olduğunu çıkaramadı. Amazon'dan aldığı bu bilgiler ışığında İstanbul - DHL'i aradı. Ancak onlar da Yücel beyin kimliği hakkında bilgi veremediler.
       Arkadaşımız Sinem Kütük'ün devreye girmesi üzerine DHL konuyu yeniden araştırdı ve okurumuzu evde bulamayan kuryenin paketi kapıcıya bıraktığı ortaya çıktı.
       İstanbul'daki apartman yaşamının yol açtığı yabancılaşmayı bu olaydan daha iyi anlatan bir örnek herhalde bulunamaz. 36 dairelik bir apartmanda oturan okurumuz, kapıcısının adını bilmediği için Yücel Şaşmaz'ın kim olduğunu çıkaramamıştı.
       Konunun bir de DHL'i ilgilendiren boyutu var tabii. Kargonun mutlaka ilgili kişiye teslim edilmesi gerekiyor. DHL yetkilileri, okurumuzun cep telefonuna pek çok defa not bıraktıkları halde kendisine bir türlü ulaşamadıklarını söylüyorlar. Bu durumda yapılması gereken, kapısına bir ihbarname bırakmak olmalıydı.
       Tabii kapıcının CD'yi sahibine neden teslim etmediği de ayrı bir soru.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr