Konduk'tan tele - yazarlara trafikte buluşma çağrısı

Konduk'tan tele - yazarlara trafikte buluşma çağrısı


Ülkenin kangren olmuş sorunu trafiği ATV'nin sevilen dizisi Mahallenin Muhtarları'nda işleme kararı alan Konduk, "reytingimizi düşürmeden, toplumun reytingini yükseltmemiz mümkün" diyor

Televizyonlarımızın reytingi yüksek programlarından Mahallenin Muhtarları dizisinin yazarı Kandemir Konduk, Milliyet Tüketici Köşesi olarak Sabancı Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucu oluşan Trafikte Ortak Akıl Platformu'nun da üyesi.
Konduk, yılda PKK terörünün 2 katı can alan, ancak kangren olmuş gözüyle bakıldığı için de kanıksanan trafik intihar ve cinayetlerinin katlanarak artmasına seyirci kalmamaya karar verdi. Basit bazı trafik kurallarına uymanın bile kazaları azaltmada belirleyici rol oynayacağından emin. Ve Mahallenin Muhtarları'nda bu konuyu işleyecek.
"Tele - yazar" diye nitelediği diğer meslektaşlarını ve TV yapımcılarına da, köşemize yazdığı aşağıdaki mektup aracılığıyla çağrı yapıyor:

"Yıllardır gazetelerde yazım çıkmıyor. Ne ben yazmak istedim, ne de kimse "gel yaz" dedi.
Aslında bunun böyle olacağı belliydi. Yani, benim kötü yola düşeceğim ortadaydı. Neyse, sonunda olan oldu ve ben resmen Tele - Yazar oldum.
Bugün maalesef fişlenmiş bir televizyon yazarıyım. (Ahlak polisi değil, yeni vergi yasası yüzünden...)
Evet, konuya girelim... Bilindiği gibi bu ülkede televizyon yazarı olmak kimilerine göre gazete - dergi - kitap yazarı olmak, hatta film senaristi olmaktan daha da az önem taşır... Yine o "kimilerine göre" bütün iyi, doğru, yapıcı, çağdaş bildiriler, halka yararlı sanatsal - kültürel ya da sosyal yaşama ilişkin mesajlar yazılı basın yoluyla verilirse daha etkindir...
Oysa, bu düşünceye "Tele - Sanatçı" Mehmet Ali Erbil'in deyimiyle "Dobrovski" deyip geçmek gerekir.

Tele - yazarlar neden istemezler?

Çünkü tele - yazarlar isteseler (niye istemezler, zaten konumuz da bu ya...) Ülkemizde işlenmesi gereken tüm konuları gündeme (ekrana) getirebilir ve Türkiye'deki toplam gazete tirajının 15 katı bir kitleye, en çok işi yapan sinema filminin 45 katı bir seyirciye ulaşarak, nice ulusal görevleri büyük bir yaygınlık ve etkinlik üstünlüğü ile yerine getirebilirler...
Bunu yaparken ne asıl konuları etkilenir, ne de reytingleri düşer... (Biz bunu Mahallenin Muhtarları dizisinden çok iyi biliyoruz... Dizinin akışı içinde ülke yararına pek çok konuyu da işliyoruz, hiç reytingimiz düşmüyor...)

Ey TV yapımcıları! trafikte buluşalım

Şimdi TV'lere dışarıdan ve içeriden dizi yapan, program hazırlayan yapımcılara sesleniyorum:
Bu ülkenin insanına yararlı olacak şeyleri söyleme şansınız var!...
Senaryo yazıları asıl konuyu bozmadan seyirciye dolaylı mesaj verebilirler...
Örneğin trafik konusu...
Ülke savaştaymış gibi her yıl binlerce insanını yollarda yitiriyor...
Onbinlerce yaralanan, sakat kalan insanımızı bir düşünelim...
Trafik kazalarının pek çoğu, en basit trafik kurallarına uymamaktan oluyor...
Ekranlardaki bilimsel açıklamalar, didaktik anlatımlar, uyarılar ne yazık ki etkisiz kalıyor.
Gelin kendi yapımlarımız içinde, ister güldürürken, ister ağlatırken ya da eğlendirirken hatta spordan söz ederken bile şu trafik olayına yer verelim..
Sonra da insan hayatını kurtarmaya yönelik bu çabamızın olumlu sonuçlarını görüp bu mutluluğu hep birlikte paylaşalım.
Yapımlarımızla birlikte trafiğe kurban gitmeyen, hayatta kalan insanlarımızın reytingini de yükseltelim, var mısınız?

Bursalılar, trafiğe slogan ve çözüm bulmak için yarıştı

Özlü söz yarışmasında dereceye girenler:
* Sürücüde kusur yoksa, trafikte huzur vardır
* İlkesi hız olanın, ömrü az olur
* Bir elinde direksiyon, bir elinde telefon, bu gidişle hayatına verirsin son
* Trafik: T - utarlılık, R - iayet, A - kıllılık, F - arkedilmek, İ - ncelik, K - abiliyet demektir

Bursa Emniyet Müdürlüğü, trafikle ilgili çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu alandaki son faaliyetleri, ilin trafik sorununa çözüm önerileri ve sloganlar için para ödüllü yarışma.
Trafik kampanyamızın başından beri trafik polisi - meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle Bursa'da pek çok yeni uygulama yürürlüğe kondu. Bu çalışmaların bir tanesinde trafikle ilgili tüm oda ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan Trafik Hizmetleri Özel Çalışma Komisyonu kurulmuş ve bu komisyona bağlı 5 ayrı kameralı sivil denetleme ekibi oluşturulmuştu. Yine meslek odalarının ön ayak olmasıyla, taksi, minibüs, dolmuş gibi şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlara yolcular için şikayet telefonları asılmıştı.
Bursa Emniyet Müdür yardımcısı Celal Uzunkaya'nın imzasıyla gönderilen yazıdan öğrendiğimize göre Bursa Trafik Vakfı'nın öncülüğünde biri eğitici broşür basımı, diğeri trafikle ilgili slogan ve çözüm önerisi yarışması olmak üzere 2 ayrı etkinlik daha düzenlenmiş.
Bu yılın başından beri tam 1 milyon 200 bin adet uyarıcı ve eğitici nitelikte broşür, Bursalı sürücülere ulaştırılmış. Trafik polisi, denetim yaptığı noktalarda ve park alanlarında broşürleri düzenli olarak dağıtmış. Broşürlerde sevgi temasına özellikle yer verilmiş:
* Lütfen kontağımızı açmadan emniyet kemerimizi bağlayalım.
* Lütfen çocuklarımızın nafakasını, ceza olarak ödemeyi gerektirecek kural ihlalleri yapmayalım.
* Lütfen yayalara itina gösterelim.
* Lütfen kendimizi ve sevdiklerimizi felaketlerden koruyalım.
Uygulama bu yıl sonuna kadar sürecekmiş.
Trafikle ilgili özlü söz ve trafik çözüm önerileri konulu 2 ayrı kategoride düzenlenen para ödüllü yarışmaya ise hem Bursa halkı hem de polis memurları katılmış. Yarışmada ilk 4'e giren sloganlar, bundan sonraki çalışmalarda rahatlıkla kullanılabilecek düzeyde:
* Sürücüde kusur yoksa, trafikte huzur vardır
* İlkesi hız olanın, ömrü az olur
* Bir elinde direksiyon, bir elinde telefon, bu gidişle hayatına verirsin son
* Trafik: T - utarlılık, R - iayet, A - kıllılık, F - arkedilmek, İ - ncelik, K - abiliyet, demektir
Teşhis ve çözüm önerilerinde ise birinciliği Dr. Yalçın Kireççi'nin "bazı trafik sorunlarının nedenleri hakkında" başlıklı çalışması kazanmış. Polis memuru Hamit Saçar'ın, ehliyet sınavlarının sivil toplum örgütleri dahil, değişik kurum temsilcilerinden oluşan en az 5 kişilik bir komisyon tarafından yapılması önerisi ikinciliğe değer bulunmuş. Dr. Murat Kaçar, kara noktalara o bölgede meydana gelen kazalardaki ölü ve yaralı sayısını gösteren levhalar asılması önerisiyle 3'üncülüğe, emniyet amiri Müslüm Saylı ise trafik suçu işlemeyen ve kazaya karışmayan sürücülerin belli aralıklarla ödüllendirilmesi yönündeki önerisiyle mansiyona layık görülmüş.

Teşekkürler Mehmet Ali Erbil

Çarkıfelek'te ödül otomobilse, trafikle ilgili soru sorulacak. Eminim 10 - 15 gün içinde tüm Türkiye trafik kurallarını yutacak

27 şubat günkü Tüketici Köşesi'nden bir alıntı:

"Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Şevket Ayaz'ın parlak bir önerisi var: "Kanal D'de Mehmet Ali Erbil'in ve ATV'de Güner Ümit'in sunduğu yarışma pragramlarında, otomobil için yarışıldığı zamanlarda trafikle ilgili sorular sorulacak olsa, türk halkı 2 günde tüm trafik kurallarını su gibi ezberleyiverir!" diyor.
Ayaz bu öneriyi hem Kanal D, hem de ATV yetkililerine geçen hafta başında iletti. Şimdi hep birlikte heyecanla onlardan gelecek yanıtı bekliyoruz. Telefonları kilitleyerek İstanbulluların birbirleriyle haberleşmesini engelleyeck kadar ilgi gören bu 2 yarışma programının yöneticileri ve sunucuları, eminim trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak isteyeceklerdir.
Fazla değil. Can sıkıcı da değil. Sadece ödülün otomobil olduğu yarışmaya hak kazanmak için sorulacak tek bir soru, uymamız gereken trafik kurallarından biri olsa...
Ben de Ayaz kadar eminim. Halkımız trafik kurallarını birkaç günde yutuverir.
Haydi Erbil, haydi Ümit. İlginizi bekliyoruz."
Bu çağrımıza kulak veren Mehmet Ali Erbil oldu. Geçen akşam Çarkıfelek programı sırasında ekrandan çağrı yapmış ve "gazetelerden birinde gördüm. Benden trafik sorusu sormam isteniyor. Karayolları soruları ve trafik işaretleri gönderirse ben de sorarım" demiş.
Şevket Ayaz da trafik işaretlerini ve soruları hemen yollamış. Çarkıfelek nedeniyle uzun süredir ekran başından ayrılmayanlara önerimiz, şu günlerde trafik kurallarını öğreten bir kitap edinip ufak ufak kuralları öğrenmeye başlamaları...
Zira Erbil herhalde önümüzdeki günlerde trafikle ilgili sorulara başlayacak. Ve sayesinde halkımız 10 - 15 gün içinde tüm trafik kurallarını yutuverecek.
Trafikte Ortak Akıl Platformu'nun 52 üyesi adına Erbil'e teşekkür ediyorum.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr