Hoş bulduk UN Women!

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına destek olmak için küresel medya birliği Media Compact’a Milliyet’i dahil eden Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’ne teşekkür ediyoruz. Türkiye medyasında daima ilklere imza atmış bir gazete olarak kadın ve kız çocuklarının güçlenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda gerçekleşen bu iş birliğinin haklı gururunu yaşıyoruz

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadınların ve kız çocuklarının insan haklarını güçlendirmek için taahhütlerin yenilenmesi, eylemlerin güçlendirilmesi ve kaynakların çoğaltılması konularında çalışıyor. Hükümetleri, uluslararası standartlarla uyumlu yasal reformları benimseme ve yürürlüğe koyma konusunda destekliyor. Şiddetin sona erdirilmesini savunmak, şiddetin nedenleri ve sonuçlarına ilişkin farkındalığı artırmak ve ortakların şiddeti önleme ve şiddete tepki verme kapasitelerini geliştirmek için hükümetler, BM kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumlarla ortaklık yapıyor. Ayrıca erkeklerin ve erkek çocuklarının değişen norm ve davranışlarına duyulan ihtiyacı teşvik ediyor. UN Women, 2015 yılından beri de medya ve iletişim sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmaları destekliyor ve teşvik ediyor. Toplumsal cinsiyet sorunlarının gündeme getirilmesinde medya kuruluşlarının bir ittifakı olarak işlev gören UN Women Media Compact, küreselde 80’i aşkın medya kuruluşunu bünyesinde barındırıyor.

Milliyet, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına destek olmak için UN Women küresel medya birliği Media Compact’in üyesi oldu. UN Women, dün sosyal medya hesaplarından bir mesaj paylaşarak, “Kadınların güçlenmesini, haber medyası aracılığıyla ilerletmeyi amaçlayan bir ortaklık olan Media Compact’de Milliyet’i ağırlamaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Biz de Milliyet ailesi olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak amacıyla Media Compact’e dahil edildiğimiz için teşekkür ediyoruz. Ayrıca Türkiye medyasında bu birliğe katılan ilk gazete olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

ONUR DUYUYORUZ

Elbette ki üzerimize düşeni yapacağız. Kadın ve kız çocuklarının güçlenmesi, eşit haklara sahip olması, kadınlar için eşit ekonomik fırsatlar yaratılması ve toplumsal cinsiyet temelli şiddetin sona erdirilmesi için bugüne kadar yaptığımız çalışmalara aynı kararlılıkla devam edeceğiz, toplumsal cinsiyet eşitliğinden taraf olacağız.

Kurumların, kadın örgütlerinin ve en önemlisi de medyanın desteği ile kadınların direnerek, üreterek, başarıya doğru yol alan öykülerine tanıklık etmeye devam edeceğiz.

Yayınlarımızda bugüne kadar cinsiyetçi dil konusunda gösterdiğimiz özeni, maksimum dikkatle devam ettireceğiz. Yol kazaları yaşayabiliriz. Ancak yaşasak bile çabamızdan, niyetimizden hiç kuşkunuz olmasın.  Bu noktada iyi niyetli her eleştiri yol gösterici, her katkı değerli olacaktır.

Yolumuz uzun. Bu sürece Milliyet olarak katkı sağlamaktan onur duyuyoruz ve diyoruz ki, “Hoş bulduk!”