PENALTILAR DOĞRU, KIRMIZI YANLIŞ

16 Mayıs 2011

Trabzonspor-Gaziantep maçındaki kararları nedeniyle tartışılan Cüneyt Çakır maça baskı altında başladı. Faullerde titiz davranarak maçın tansiyonunun yükselmesine izin vermedi.
Daha önce uyardığı Kağan'a Stoch'a yaptığı faulden sonra sarı kartını doğru çıkardı. Sestak'ın Santos'a yaptığı hareketten sonra da kartını göstermeliydi. Alex ceza alanında topu Rajnoch'tan kurtardığı anda rakibinin müdahalesi ile yerde kaldı. Penaltı kararı doğruydu.
Niang, ceza alanına girdiği sırada topu Senecky'den kurtardı ve rakibinin çelmesi ile yerde kaldı. Penaltı doğruydu. Ancak Senecky'ye bariz gol şansını engellediği gerekçesi ile çıkardığı kırmızı kartta yorum hatası yaptı. Niang kaleciyi geçtiği anda top Aydın'ın kontrolündeydi. Bu pozisyonda sarı kart yeterliydi. İkinci devrenin başında Topuz'a oyun durduktan sonra Sestak'ı iteklemesi nedeniyle sarı kartını doğru kullandı. Niang ceza alanında Özden'den önce davranarak topu çeldiği anda Özden elleri ile rakibini engelledi. Penaltı ve sarı kart doğruydu. Topun yönü nedeniyle bariz gol şansı yoktu. Gollerden sonra rahatlayan karşılaşma Çakır'ın işini de kolaylaştırdı. İlk devre Alex'in serbest vuruşunda topun önünde durması, ikinci yarıda da aynı oyuncunun koşu yolunu kapatması ile oyuna müdahalesi Çakır'ın deneyimine yakışmadı. Tedirgin çıktığı karşılaşmada haklılık payı yüksek kararları ile kartlarında hatalar yapmasına rağmen Çakır'ın genel yönetimi iyiydi.


Kuddusi Müftüoğlu başarılıydı
Kuddusi Müftüoğlu, erken gelen gollerle rahatlayan karşılaşmada maçı devamlı kontrolünde tuttu. Şüpheli pozisyonlarda oyunu devam ettirerek maça tempo kazandırmak istedi.

Yazının devamı...

Sabancı şansını kullanamadı

10 Mayıs 2011

Hüseyin Sabancı genç ve deneyimsiz bir hakem. MHK ligde hiçbir iddiası olmayan Galatasaray'ın maçında görevlendirerek kendisine şans tanımak istedi.
İlk yarı Sabri'nin kayarak Korhan'a yaptığı faulden sonra oyunun bozulmasına izin vermeyeceğini futbolculara gösterdi. Serbest vuruşta ceza alanına ortalanan top yerden sekerek topun çarpmasından kaçınan Robredo'nun eline çarptı. Devam yorumunda bence haklıydı. Kazım'ın vuruşunda kaleci Fırat'tan dönen top kale alanı içindeki Stancu'nun göğsünden sekti ve kale çizgisini geçti. Sabancı topun Stancu'nun kolundan mı yoksa göğsüne çarparak mı gittiği konusunda kararsız kaldı. Yardımcı ile iletişimi sonrası golü vermesi doğruydu.
Kazım ceza alanı içinde kaleci Fırat'tan topu kurtardığı anda bir temas olmadan dengesini kaybederek yerde kaldı. Boşta kalan topu Stancu kaleye vurdu ve gol oldu. Hüseyin Sabancı futbolda en büyük avantajın gol olduğunu unutarak golü iptal etti, penaltı kararı verdi. Penaltının gol olması tartışılmasını önlese de Süper Lig kadrosunda olan bir hakem için kabul edilmesi zor bir hataydı.
Luis Henrique sarı kart gördükten sonra hakemin kararı alkışlayarak protesto edince kırmızı kartını kullanması da doğruydu. Avantajları doğru yorumlamayan Sabancı ikinci yarıdaki faul ve kartlarındaki tutarsızlıkla kolay maçtaki genel yönetimi ile vasatı aşamayarak MHK'yi yanılttı.

Yazının devamı...

KIRMIZIYI ATLADI

9 Mayıs 2011

Bülent Yıldırım'ın motivasyonu üst düzeydeydi. Köşe vuruşu öncesi, birbirini iten ve tutan Muhammet-Lugano ikilisi ile verdiği kararlara sözle itiraz eden Emre Belözoğlu'nu herkesin göreceği şekilde uyararak otoritesini gösterdi. Lugano'nun, Angelov'a arkadan kayarak yaptığı faulde oyunu avantaja bırakması olumlu yönüydü. Ancak oyun durduğunda Lugano'ya sarı çıkarmalıydı.
İlk devrenin en kritik pozisyonunda ceza alanı dışında Angelov arkadan Selçuk'un sol kolunu çekmesiyle yerde kaldı. Yıldırım pozisyonu göremedi. İki oyuncunun yan yana olduğunu sandı, yanıldı. Faulu verip, bariz gol şansını engellediği için Selçuk'a kırmızı göstermeliydi.
Benzer hareketi ceza alanı dışında Stoch, Kerim'e yaptı. Sarı kartını doğru kullandı. Niang, Muhammet'in elini vücudunda hissettiği anda kendini yere bıraktı. Pozisyona yakındı. Devam kararında haklıydı. Aldatmadan sarı gösterebilirdi.
İkinci devrede Seriç-Niang ikili mücadelesindeki devam kararı yerindeydi. Muhammet'e Niang'a yaptığı faulden sonra sarı kartını kural gereği çıkardı. Cernat'ın kontrolsüz hareketi sonrası Stoch'un bileğine basmasında çıkardığı sarı kartta haklıydı.
Bülent Yıldırım maça tempo kazandıran yönetim tarzı ile faullerde iki takım için de tutarlı karar vererek iyi bir yönetim ortaya koydu. Selçuk'a göstermediği kırmızı kart tek ve en önemli hatasıydı.

Yıldırım hata yapmadı
Yunus Yıldırım, maçı devamlı kontrolünde tutarak, faullerde iki takım için de verdiği objektif kararlarla otoritesini oyunculara hissettirdi. Kartlarını da doğru bir şekilde kullanan Yıldırım, zorlu maçı skoru etkileyecek bir hata yapmadan tamamladı.

Yazının devamı...