70 yaşında deneyimli stajyer aranıyor

Hollywood’un başarılı komedilerinde imzası olan Nancy Meyers’ın yeni filmi “Stajyer”,
70 yaşında stajyer olan bir adamın hikayesi

İlişki Durumu: Karmaşık”, “Tatil” ve “Kadınlar Ne İster?”in yönetmeni Nancy Meyers’ın yeni filmi “Stajyer / The Intern”, komedi türünde ve alışıldık Hollywood mesajlarını vermemesiyle takdiri hak ediyor.

Eğlenceli bir seyirlik
Yakın dönemini komedi ağırlıklı rollerle geçiren Robert De Niro’nun canlandırdığı ana karakter Ben, yıllarca yönetici olduktan sonra emekli olmuş, eşini kaybetmiş, sıkılan 70 yaşında bir adam. Bir gün, hızla büyüyen ve internet üzerinden giysi satış yapan bir firmada olgun stajyer ilanına başvuruyor ve kabul ediliyor. Şirketin sahibi, zor bir kadın olan Jules, başta kendisine atanan stajyer Ben’e mesafeli davranıyor. Jules’un üzerinde de kurduğu işi bir CEO’ya devretmesi gibi bir baskı var. Küçük kızı ve kocasına zaman ayırmakla işi arasında kalan Jules, Ben’in tecrübesinden öğrenecek çok şeyi olduğunu yavaş yavaş keşfediyor.
Çoğu sahnede izleyiciyi kendisine bağlayan, başrollerdeki Anne Hathaway ve özellikle de De Niro’nun performanslarından güç alan film, eğlenceli bir seyirlik. Ama Meyers’ın asıl takdir edilmesi gereken yönü, ana akım bir komediyi izlenir kılmak gibi birçoklarının başardığı bir şeyi yapabilmesi değil, filmin söyledikleri.

Sürekli gençliği yücelten
filmlerin arasında, emeklilikle toplumun kenarına itilen yaşlı insanların deneyimlerinin önemini hatırlatması, ana akım bir komedi için yeterince değerli.
Kalburüstü oyunculuklar
Bunun yanı sıra ana akım komedilerin çalışan, kariyerli kadınlara yönelik “Evlilik, yuva her zaman kariyerden mühim” mesajına hiç yüz vermemesi ve kadın yöneticisine işini ön planda tutturması da diğer önemli bir nokta. İşte bu nüanslar “Stajyer”i düzgün çekilmiş, yapım şartları yerinde ve kalburüstü oyunculuklara sahip Hollywood ana akım komedilerinden bir adım öne geçiriyor.

“Stajyer / The Intern”
Yön.: Nancy Meyers Oyn.: Robert De Niro (Ben), Anne Hathaway (Jules), Rene Russo (Fiona), Anders Holm (Matt) Sen.: Nancy Meyers Gör.: Stephen Goldblatt Müz.: Thedore Shapio

Zarafetin sinema hali
takip edilmeyi en çok hak eden sinemacılardan İngiliz yönetmen Andrew Haigh, yeni filmi “45 Yıl / 45 Years” ile hayranlarına yenilerini katmayı sürdürüyor. Bir önceki filmi 2011 tarihli “Hafta Sonu” ile yeni tanışan iki erkeğin bir hafta sonunda kurduğu yakınlığı konu edinen Haigh, “45 Yıl”da ise 45 yıllık bir evlilikte yakınlığın çöküşünü anlatıyor.
Kate ve Geoff mutlu ve sağlıklı bir evliliğe sahip görünen bir çift. Geoff’un 20’li yaşlarındaki sevgilisi Katya, Geoff’la tatildeyken hazin bir kazada hayatını kaybetmiştir. Cesedinin yaklaşık yarım asır sonra bulunması, Geoff ve Kate’in evliliğini yavaş yavaş yıkmaya başlayacaktır. Filmin başrollerindeki Charlotte Rampling ve Tom Courtenay’e Berlin Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandıran “45 Yıl”da Haigh, çiftin mahremiyetini detaylarda sunuyor ve hassas ve ekonomik bir anlatımla sergiliyor. Bu zarif karakter dramı, yılın en iyi filmlerinden biri.

Haftanın diğerleri

DÖRT YERLİ FİLM
l Gösterime giren dört yerli filmden biri Ulaş Bahadır’ın yönettiği ve Sivas Katliamı’nı ele alan “Madımak: Carina’nın Günlüğü”. Denise Ankel, Füsun Demirel ve Rıza Akın’ın rol aldığı film Madımak’ta yaşananları, akademik çalışmaları için Türkiye’ye gelen ve katliamda hayatını kaybeden Hollandalı Carina Cuanna’nın hikayesine odaklanarak anlatıyor. Diğer yerli filmler komedi türünde: Semra Dündar’ın yönettiği “Aşk Nerede?”, Ali Adnan Özgür’ün imzasını taşıyan “Adana İşi” ve Caner Özyurtlu’nun yönettiği, iddialı oyuncu kadrosuna sahip “Yok Artık”.

“KÜÇÜK PRENS” ANİMASYON OLDU
l Mark Osborne’un yönettiği animasyon “Küçük Prens / The Little Prince” çocuklara hitap eden bir film. Türkçe seslendirme kadrosunda Ahmet Taşar, Elif Acehan, Hakan Vanlı ile Özden Ayyıldız’ın yer aldığı film, Antoine de Saint-Exupery’nin 1943 tarihli klasik eseri “Küçük Prens”in hikayesinin tek başına yer aldığı bir yapım değil. Osborne ve ekibi, büyüme sancıları çeken küçük bir kızın yaşlı bir pilotla tanışıp Küçük Prens’in dünyasını keşfettiği ana öyküyü yerleştiriyor.

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“ÇILGIN KALABALIKTAN UZAK / FAR FROM MADDING CROWD”
Thomas Hardy’nin klasik romanının geçen sezon çıkan Thomas Vinterberg imzalı yeni uyarlaması, bilindik hikayeyi anlatıyor. Bu klasiği yeni bir çevrimle hatırlamak isteyenlere duyurulur.