Bilimkurguda yeni iddia

Jeff Nichols’ın Berlin’de yarışan bilimkurgusu “Midnight Special”, aynı anda birçok farklı iddiayı gerçekleştirmeye çalışıyor. Başarısı ise tartışılır...

Bu yılki Berlin Film Festivali’nde yarışan “Midnight Special”, “Take Shelter” ve “Mud”la kendisine sağlam bir hayran kitlesi edinen Jeff Nichols’ın daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediği film. İşleri daha da büyüttüğü film bu yıl Cannes’da yarışan “Loving”di ama bu film, henüz Türkiye vizyonunun gündeminde değil. “Midnight Special” bilimkurgu öğelerinin öne çıktığı bir yol filmi. Özel güçleri olan Anton adlı bir çocuk, babası ve babasının bir arkadaşı tarafından güvenli bir yere götürülmeye çalışılır. Ancak peşlerinden FBI’dan tarikatlara çeşitli kişiler vardır.

Başrollerdeki iki önemli aktörün, Nichols’ın gözde oyuncusu Michael Shannon ve Joel Edgerton’ın performanslarını bir yana bırakırsak Nichols’ın çok iddialı filmi, aynı anda her şey olmaya çalışıyor. Saymaya çalışalım: Aileyle ilgili duygusal bir yol filmi. Kendisinin de belirttiği gibi Spielberg’in “E.T.” ve “Üçüncü Türden Yakınlaşmalar”ına saygı duruşu ki bu da unutulmaz bir bilimkurgu demek. Ayrıca kartlarını ağır ağır açan bir gizem öyküsü. Amerika hakkında yüzeyin altında yorumlar barındıran bir alegori. Ancak bütün bu iddianın sonucu oldukça iniş çıkışlı, bir türlü dengesini bulamayan bir karışıklığın ötesine geçemiyor. İzlerken çözmeye çalışılan gizemlerden geriye akılda, finalin zayıflığı dışında bir şey kalmıyor.

Bilimkurguda yeni iddia

“MIdnight Special”
Yön.: Jeff Nichols Oyn.: Michael Shannon (Roy), Joel Edgerton (Lucas), Kirsten Dunst (Sarah), Jaeden Lieberher (Alton), Adam Driver (Sevier) Sen.: Jeff Nichols Gör.: Adam Stone Müz.: David Wingo

Spielberg’den Dahl uyarlamasıBilimkurguda yeni iddia

Steven Spielberg sinemadaki Roald Dahl uyarlamalarına bir yenisini ekliyor: “The BFG”. Dahl’ın aynı adlı kitabından uyarlanan filmde kimsesiz küçük kız Sophie, arkadaş canlısı bir dev tarafından ülkesine götürülür. Diğer devlerin aksine çocuk yemeyi reddeden bu dev ve Sophie arasında bir dostluk doğar. Filmde devi canlandıran harika aktör Mark Rylance’ın performansı alkış topladı. Eleştirmenler arasında filmin seviyesi Spielberg imzalı olduğu için tartışma konusu değil. Ancak Spielberg’in hem çocuk hem de yetişkin dünyasına hitap etmesi beklenen filmiyle ilgili tam bir fikir birliği bulunmuyor.

Tarihi 13 dakikaBilimkurguda yeni iddia

Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel’i Hitler’in son günlerini konu alan “Çöküş / Der Untergang”la hatırlıyoruz. Yönetmen gösterime giren filmi “Hitler’e Suikast / Elser”le bir kez daha II. Dünya Savaşı Almanya’sına uzanıyor. Gerçek bir hikayeye dayanan filmde, 1939 yılında Hitler’e tek başına suikast düzenlemeye çalışan sıradan vatandaş Georg Elser’in hikayesi konu alınıyor. Elser’in planı Hitler’in bombanın yerleştirildiği mekandan 13 dakika önce ayrılmasıyla suya düşüyor. Onu suikaste iten sebepleri, gündelik hayatını ve bombanın öncesi ile sonrasını gördüğümüz film, dağınık bir akış izliyor. Film olanca Elser’i anlatma gayretine rağmen gerekli duygusal etkiye erişemiyor. Ancak Christian Friedel’in Elser rolündeki performansı ve hikayenin kendisinin ilginçliği ilgiyi ayakta tutabilen faktörler.

Haftanın diğerleri

- 2013 tarihli “The Purge” filmiyle başlayan serinin üçüncü filmi “Arınma Gecesi: Seçim Yılı / The Purge: Election Year”, James DeMonaco’nun imzasını taşıyor. Film, arınma gecesini kaldırma vaadi veren bir başkan adayı ve onu korumaya çalışan eski bir polis etrafında dönüyor.

- Bu hafta gösterime girecek yerli filmlerden biri Serkan Özarslan’ın yönettiği, başrollerini ise Meral Çetinkaya ve Mehmet Can Mincinozlu’nun paylaştığı dram “Babaannem”. Film zor zamanlar geçiren torununa bakmaya başlayan bir babaanne hakkında. Diğer yerli film ise Alper Mestçi’nin yönettiği korku “Üç Harfliler 3: Karabüyü”.

- Claude Lelouch’un yeni filmi “Bir Kadın + Bir Erkek / Un + une”, bir komedi. Başrollerinde Jean Dujardin ve Elsa Zylberstein bulunuyor.

- Almanya - Avusturya ortak yapımı animasyon “Küçük Şövalye Trenk”, çocuklara hitap ediyor.