Her gün sil baştan

Bir psikolojik gerilim filmi olan “Uyuyana Kadar”, her sabah uyandığında hafızasını boş bulan bir kadını anlatıyor

ngiliz yazar S. J. Watson’ın çok satan romanından uyarlanan “Uyuyana Kadar/ Before I Go To Sleep”, “Akıl Defteri” ve “50 İlk Öpücük”ün ana karakterleri gibi hafıza kaybı yaşayan sinema kahramanlarına bir yenisini ekliyor: Christine.

Her sabah anılarını tamamen yitirmiş olarak uyanan Christine, güne kocası Ben’in açıklamalarıyla ve hafızasını yenilemek için yapıştırdığı notlarla başlar. Ama Ben işe gittikten sonra kocasından habersiz Doktor Nasch tarafından hafızası konusunda tedavi edilip video günlükle o gün öğrendiklerini kaydetmektedir. Bu seanslar ve video günlükler ilerledikçe bu hafızası kayıp kadın, geçmişiyle ilgili birçok sırrı keşfeder.

İddialı bir oyuncu kadrosuna sahip ama...

“Brighton Rock” adlı filmde hatırlanabilecek yönetmen Rowan Joffe, elindeki hikayeye psikolojik gerilim türünün kalıpları içinde yaklaşıyor. Ama hızlı kurgu, tekrarlanan görüntüler gerilim veya gizem duygusunu ayakta tutmak için yeterli değil. Christine’in Ben’le ilişkisinin yenilenmesinin “50 İlk Öpücük” gibi romantik bir yanı yok. Filmin olay örgüsü “Memento” gibi sorgulatmayan bir heyecan fırtınası içinde de ilerlemiyor. Ortaya çıkan sürekli hikayedeki boşlukları düşündüğünüz ortalama bir televizyon filminden çok farklı bir sinemasal dil veya ustalık içermeyen bir yapım.

Filmin oyuncu kadrosu iddialı olsa da Nicole Kidman, daha önce pek çok kez izlediğimiz mesafeli ve gerilim içindeki rollerine yakın duran, şaşırtmayan bir karakter çiziyor. Geçen sezonki “The Railway Man”den sonra ikinci kez Kidman’ın eşini canlandıran Colin Firth, kendi sinema personasıdan farklı yerlere gitse de filme bir katkıda bulunamıyor. Hakkı asla yeterince bilinmeyen müthiş aktör Mark Strong, kendisine ayrılan sınırlı sürede filme bir canlılık getiriyor ama bu da ilgiyi ayakta tutmak için yeterli değil.

“Uyuyana Kadar / Before I Go To Sleep”

Yön.: Rowan Joffe

Oyn.: Nicole Kidman (Christine), Colin Firth (Ben), Mark Strong (Dr. Nasch), Anne-Marie Duff (Claire)

Sen.: Rowan Joffe (S.J. Watson’ın romanından uyarlama)

Gör.: Ben Davis

Müz.: Ed Shearmur

Üç yerli film

- Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği dördüncü uzun metrajlı filmi “Mucize”, 1960’lar Türkiye’sinde geçiyor ve Egeli bir öğretmenin Anadolu’nun bir köşesine sürgün edilmesi üzerinden eğitim bekleyen çocukları ve öğretmenleri konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Talat Bulut, Erol Demiröz’ün yanı sıra Mahsun Kırmızıgül de var. Kırmızıgül en son 2010’da “New York’ta Beş Minare”yi yönetmişti.

- Oğuz Çelik’in yönettiği komedi “Tut Sözünü”nün başrollerinde Kemal Uçar, Demet Özdemir ve Giray Altınok var. Film ölen arkadaşının hayaletiyle karşılaşan bir adamın hikayesini anlatıyor.

- Wilma Elles, Hakan Eratik ve Ali Pınar’ın rol aldığı “Bir Gece”, İstanbul’da bir gecede olan olaylara odaklanıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Ulaş Yiğit Ülker var.

Egoyan’dan Egoyan’a selam

Kanadalıyönetmen Atom Egoyan’ın Cannes’da yarışan ancak haklı olarak kötü eleştiriler alan filmi “Kayıp Çocuk / The Captive”, kaybolan bir çocuğun ailesi ve çocuklarla ilgili polis birimi üzerinden ilerliyor. Başrolde Ryan Reynolds ve Rosario Dawson var. Egoyan’ın “The Sweet Hereafter” gibi ilk dönem filmlerini hatırlatan temalarla dolu film, dağınıklığı ve kafa karışıklığıyla Egoyan’ın en zayıf işlerinden biri. Egoyan son döneminde onu başından beri takip eden sinemaseverleri memnun edemese de sinemasına duyulan merak ve daha iyi çalışmalar yapacağıyla ilgili his kolay kolay kaybolmayacak.

Müzede son gece

ShawnLevy’nin yönettiği, başrolünü Ben Stiller’ın üstlendiği aile komedisi serisi “Müzede Bir Gece”, üçüncü film “Müzede Bir Gece: Lahitteki Sır / Night at the Museum: Secret of the Tomb”la sonlanıyor. Müze bekçisi Larry’nin geceleri canlanan müze eserleriyle maceralarına odaklanan serinin son filminde Larry’nin müzeyi kurtarma çalışmalarını izleyeceğiz. Filmin oyuncu kadrosunda dikkat çeken isim zamansız ölümüyle sinema dünyasını yasa boğan Robin Williams... Film Williams’a ve filmin gösterime çıkmasını göremeden hayatını kaybeden efsane oyuncu Mickey Rooney’e adanmış.

Sakın kaçırmayın!

GeorgeOvashvili’nin yönettiği, başrolünde ise İlyas Salman’ı izlediğimiz Gürcistan yapımı “Mısır Adası / Corn Island”ismini ilk kez Karlovy Vary Film Festivali’nin büyük ödülünü alınca duyurdu. Şimdi ise Yabancı Dilde Film dalında Oscar’ın uzun listesindeki dokuz filmden biri. Gürcistan ile Abhazya arasında suda oluşan geçici ve çok verimli adalarda mısır eken bir çiftçi (Salman) ve torununun (Mariam Buturishvili) gerilimli bölgedeki askerlerle yaşadıklarını anlatan film, dünya sinemasının bu yılki en büyük sürprizlerinden. Salman’ın performansı ise çok etkileyici.

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“WOODY ALLEN COLLECTION”

Woody Allen hayranları aralarında “Deconstructing Harry”, “Sweet And Lowdown” ve “Small Time Crooks”unda olduğu 13 Allen filmine bu setle kavuşabilirler.