Kış güzelleri

16 Ocak 2021

İnsanların mutlaka kışın gitmek istedikleri yerler vardır; nerede olurlarsa olsunlar hiç de uzak değillerdir; işte bu mevsimin güzelliklerinden bir seçki

Kış aylarında soğuklarda gezmeyi sever misiniz? Aslında gezmek ve keşfetmek için en güzel zamandır. Zorlukları olsa da başka mevsimlerde yakalayamayacağınız görüntüler, yaşayamayacağınız keyifli anlar unutulmaz anılara dönüşür.

Kars’ta tarih ve doğa

Öyle yerler vardır ki insanlar oraya mutlaka kışın gitmek ister. Bu yerlerin başında hiç kuşkusuz Kars ilk sıradadır. Serhat kenti diye de anılan Kars, kışın üzerini kaplayan kar örtüsüyle adeta bir masal diyarına dönüşür. Hava belki de hiç alışmadığınız derecelere düşer, ama Anadolu’nun en doğusunda, karasal iklimin kuru soğuğu nedeniyle çok da rahatsız olmazsınız. Izgara planlı caddelerindeki kesme bazalt taştan oluşan Baltık mimarisinin en güzel örnekleri olan binalar, Kars Arkeoloji Müzesi, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Çıldır Gölü ve tabii 1001 Kilise kenti diye anılan kışın en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz Ani Antik Kenti’ni mutlaka görmek gerekir.

Erzurum’da kayak

Türkiye’nin en yüksek şehirlerinden biri olan Erzurum da bu kategoriye girenlerden bir diğeri. Kar tatillerinin ve kayakçıların gözde kayak merkezlerinden Palandöken’e sırtını dayamış olan Dadaşlar şehri Erzurum, kayak merkezine olan yakınlığı nedeniyle de gezip zaman geçirmek için çok uygun bir konumda. Yakutiye Medresesi, Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi, Erzurum Kongre Binası, Taş Han Bedesteni mutlaka görülmeli.

Gölü ve Ahtamar’ıyla Van

Yazının devamı...

2021’de nasıl bir seyahat?

2 Ocak 2021

Ev kiralama şirketleri altyapılarını geliştiriyor; otellerde temassız konaklama ve temizliği öne çıkarıyor; glampervan ve karavan kiralamalarında büyük artış görülüyor. Anlaşılan; 2020-2025 arası bu tarz seyahat büyük rağbet görecek

Gezemediğimiz, seyahat edemediğimiz zorlu bir yılı geride bırakırken tüm turizm sistemleri de altüst oldu. Uzmanlar arasında dünyada turizm açısından gerçek anlamda hareketlenmenin sonbahardan önce olmayacağı, hatta bazı ülkelerde bunun daha da uzayabileceği görüşü hâkim.

Gelecek yılın turizm beklentileri, olası değişiklikler, yeni trendler Amadeus ve Censuswide gibi dünya çapında kamuoyu araştırması yapan şirketlerin çalışmaları da göz önünde bulundurularak masaya yatırıldı. Turizm eski hareketliliğine uzunca bir süre dönemeyecek gibi duruyor. Havacılık sektöründeki belirsizlik nedeniyle tur operatörleri plan program yapamıyor. Sürekli yaşanan ani değişiklikler, ülkelerin açılıp kapanması, hava yolları firmalarının sağlıklı uçuş planları yapmalarına engel oluşturuyor.

Yeni kurallar devreye girecek

Tüm seyahat acenteleri ve ulaşım ağları esnekliğe dayanan politikalar geliştirmek durumunda kalacak çünkü bu dönemde iptallerle son dakika kayıtları öne çıkacak ve anlaşılan yeni düzenlemeler, yeni kurallar gelecek. Hava yolları ve oteller bilet tarihi ya da bilet değiştirme, otel rezervasyonlarının iptali ya da değiştirilmesi işlemlerini kolaylaştırma kararı almaya başladı.

Tatilcilerin karantina kuralları ve engellere çarpmaması için yolculuk öncesi PCR testi ve belki varışta yapılacak kapsamlı bir test, sağlık sertifikaları, hava yolları ve havaalanlarının uygulayacağı hızlı testler gibi yeni gelişmeler devreye girecek.

Dünya çapında yapılan anketler, insanların daha az uçuş ve daha uzun süre konaklama arzusunda olduğunu ve gittikleri yerden işlerini de yapabilmeyi arzuladıklarını gösteriyor. Bu nedenle pek çok ülkede Airbnb ve ev kiralama şirketleri altyapılarını geliştirirken, oteller de temassız konaklama ve temizlik taahhüdü gibi konuları öne çıkarmaya başladı.

Yazının devamı...

Bir kış mutluluğudur dağ evleri

19 Aralık 2020

Bizde de rağbet görmeye başlayan dağ evleri, Avrupa’da çok sevilen bir tatil tarzı. Şehrin gürültüsünden uzak, tertemiz havası ve ormanlık alanlarda bulunmaları, size doğanın güzelliklerini sunarSonbaharın ardından kış kendini gösterip soğuklar kapıyı çalmaya başlayınca; siz de şömine karşısında rahat kıyafetler, battaniye ve sıcak bir içecekle keyif yapmanın hayalini kurar mısınız? Kalabalıklardan kaçtığımız, kendimizi dinlediğimiz, her şeyden biraz da olsa uzaklaşabildiğimiz bu süreç neleri atladığımızı, unuttuğumuzu da hatırlattı sanırım herkese. Belki biraz da yavaşlamaya, hatta kimi zaman durmaya ihtiyacımız olduğunu… Eğer tam da buna ihtiyacım var, diyorsanız size çok seveceğiniz, gerçekleştirmesi o kadar da zor olmayan bir önerim olacak: “Chalet” (şale) tabir edilen dağ evlerinde muhteşem bir tatil programlayabilirsiniz kendinize.

Keyifli öneriler

Bizde de yavaş yavaş rağbet görmeye başlayan dağ evleri, Avrupa’da çok sevilen bir tatil tarzı. Şehrin gürültüsünden uzakta, tertemiz havasıyla ormanlık alanlarda bulunmaları nedeniyle dağ evlerinde geçireceğiniz tatillerde keyifli doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Kayak beldelerinden birinde bulunan bir dağ evindeyseniz ve kar varsa kayak yapma imkânını da değerlendirebilirsiniz. Dağ evinde izole bir doğa tatili hayali kuruyorsanız rezervasyonsuz gitmemenizi ve tercih ettiğiniz yerle görüşerek neler sunduklarını detaylı şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim. Dağ evine giderken nasıl hazırlanmanız, yanınıza neler almanız ya da almamanız gerektiği konusunu da önceden planlamanızda fayda olacaktır. Bu yıl ne kadar ve ne zaman kar göreceğimiz belli değil! Ama kış öyle ya da böyle geldi artık. Yaylalarda, Doğu’da yüksek rakımlı bölgelerde soğuklar ve kar ihtimali de yüksek. Ama her durumda ve yılın her zamanı dağ evinde tatil çok keyiflidir.İşte o seçenekler

Yazının devamı...

Mevlânâ ile buluşmak

12 Aralık 2020

Aralık ayı tüm gözleri Konya’ya çevirir. Çünkü Şeb-i Arûs zamanıdır. Her yıl bu tarihte Mevlânâ ile buluşmak, onun vuslatına şahit olmak, onu anlamak,  hissetmek için sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan insanlar akar Konya’ya UNESCO, 2007 senesini Mevlânâ’nın doğumunun 800’üncü yılı dolayısıyla Rumî yılı ilan etmiş, bu kararı Mevlânâ’nın sevgi yoluyla hoşgörü, akıl ve bilgiye erişimi savunmasından ötürü aldığını açıklamıştı. Her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde yapılan törenlere bu yıl pandemi nedeniyle kimse katılamıyor. 747. Vuslat yılı dolayısıyla yapılacak törenler ve her türlü etkinlik mecburen iptal edildi. Yalnızca 7 Aralık’ta Mevlânâ Kültür Merkezi’nde izleyicisiz gerçekleşen tören, TRT’den canlı yayınlandı. 17 Aralık’ta yine izleyicisiz yapılacak tören de TRT’den yayınlanacak. Şeb-i Arûs, düğün gecesi anlamına gelir. Hayatını, varlığını eşi benzeri olmayan bir şekilde “Hamdım, piştim, yandım” diye özetleyen Mevlânâ, ölüm gününü hep “Hakk’a vuslat” yani Yaradan’a kavuşma olarak görür, ölüm gününü de düğün günü sayardı. “Herkes ayrılıktan bahsetti, ben ise vuslattan” diyen Mevlânâ, ölümü ilahi kaynağa, yani Allah’a dönüş olarak yorumlamıştır.Konya’da yapılacak güzel şeyler

Elbet bu süreç de geçecek, bir gün her şey normale dönecek ve herkes gene bu törenleri izlemeye Konya’ya akın akın gidecek ama olur ya eğer şu sıralar oralardaysanız ya da yolunuz Konya’ya düşerse mutlaka ziyaret edilmesi gereken ilk yer elbette Mevlânâ Türbesi’dir. Bu türbeye mutlaka çok zaman ayırmak gerekir. Tüm detayları incelerken, Mevlânâ’nın “Gel, gel, kim olursan ol gene gel” sözünü iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Selçuklu mimarisinin en güzel eserleri arasında sayılan İnce Minareli Medrese ve Karatay Medresesi birer müze olarak hizmet veriyor ve mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde olmalı. Alâeddin Tepesi ve buradaki Alâeddin Camii, Mevlânâ Türbesi’nin hemen yanı başında yer alan Mimar Sinan’ın zarif eserlerinden Selimiye Camii’ne hayran kalacaksınız. 

Yaz kış demeden, hava nasıl olursa olsun Meram Bağları’na gidin. Konya’nın nefesidir Meram Bağları. İnsanlık tarihi için en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük, eski bir Rum köyü olan Sille köyü, vaktiniz varsa Kilistra Antik Kenti ve kaya mezarları da görülmeye değerdir.

Yazının devamı...

Patara’nın zenginlikleri

5 Aralık 2020

Pandemi olmasaydı Patara bu yılı kesinlikle büyük bir ziyaretçi yoğunluğuyla kapatacaktı, çünkü 6 Aralık hem Patara hem de Demre antik kentleri için büyük anlam ifade eden tarihlerden. Demre Piskoposu olarak görev yapan Aziz Nikolaos’un doğum yeridir Patara2020 “Patara Yılı” ilan edilmişti. 1988 yılından itibaren Prof. Dr. Fahri Işık’ın, 2009 yılından bu yana da Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın kazı başkanlığını yürüttükleri Akdeniz Üniversitesi’nin himayesindeki Patara kazılarının 32’nci yılı için çok sevindirici bir haberdi bu. Devletin büyük yatırımlar yaptığı Patara, Türkiye’den ve dünyanın her köşesinden misafirlerini bekliyordu.Fakat ne yazık ki tüm bu beklentiler pandeminin gölgesinde kaldı. Oysaki kültür, doğa ve inanç turizmi için önemli bir köşeydi Lykia Birliği’nin başkenti. Bölgedeki diğer antik kentlerden çok daha iyi korunmuştu. Yıllardır en çağdaş kazı yöntemleriyle kazılıyor, tüm restorasyonlar uzman bilim heyetlerinin danışmanlığında yapılıyordu. Pandemi olmasaydı Patara bu yılı kesinlikle büyük bir ziyaretçi yoğunluğuyla kapatacaktı, çünkü 6 Aralık hem Patara hem de Demre antik kentleri için büyük anlam ifade eden tarihlerden biridir. Demre Piskoposu olarak görev yapan Aziz Nikolaos’un doğum yeridir Patara.

“Uyuyan Güzel”

Eskiden olduğu gibi her yıl akın akın Demre’de Aziz Nikolaos’un mezarının olduğu kiliseyi ziyarete giden yerli yabancı misafirlerin bu yıl Patara’ya da büyük ilgi göstermesi bekleniyordu. Hatta pek çok acente burayı tüm seneye yayılan yeni tur programlarına almıştı. Kazılar başlamadan önce muhteşem bir coğrafyada yer alan antik kentin büyüleyici kumsalı iyice bozulmuş, kaçak yapılaşmaya kurban gitmeye başlamıştı.

Yazının devamı...

Karia Yolu’nda macera ve gizem

28 Kasım 2020

Tarihiyle, doğasıyla tarifi imkânsız bir gizeme sahip Karia Yolu, National Geographic’in belirlediği dünyada gezilebilecek en iyi 35 yer listesinde; “Macera” kategorisinde 3’üncü sırada yer aldı.National Geographic, geçtiğimiz günlerde dünyada gezilebilecek en iyi 35 yerin listesini yayımladı. Elbette şu süreçte listedeki yerlerin çoğuna gitmek henüz mümkün değilse de, önümüzdeki zaman diliminde gezmek için liste yapmak isterseniz bu çalışmaya mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

National Geographic’in listesi beş kategoriden oluşuyor: Sürdürülebilirlik, Doğa ve Vahşi Yaşam, Macera, Kültür ve Tarih, Aile Seyahati. Türkiye de “Macera” kategorisinde 3’üncü sırada çok bilinmeyen muhteşem bir destinasyonla girdi listeye: Karia Yolu.Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası

2013 yılında tamamlanan bu rota 850 kilometre uzunluğunda ve dört ana bölümden oluşuyor. Bunlar Bozburun ve Datça yarımadaları, Gökova Körfezi ve İç Karia. Muğla ve çevresi de ek bölüm olarak yer alıyor bu destinasyonda. Karia bölgesi tarihiyle, doğasıyla tarifi imkânsız bir gizeme sahiptir. Karia Yolu’nu yürümenin en doğru ve iyi zamanı doğanın en güzel renklerine büründüğü ilkbahar ve sonbahar ayları. Yazın ben zaten oralarda oluyorum, o zaman yürürüm derseniz, çok sıcak olduğu için tavsiye etmem. Bu yolu bir kerede yürümek zaten mümkün değil. Oldukça uzun ve günlere bölünerek tamamlanabilecek 46 etaptan oluşan bir yollar ağı.

Yazının devamı...