Bir oy, bir oydur

Politik görüşünüz ne olursa olsun oy verin çünkü bir oy, bir oydur

Benim oyum mu kurtaracak memleketi? Bir oyla mı değişecek her şey? Herkes oy verdi, bir ben mi kaldım?”
Sevgili hemcinsim, sana desem ki Beylikdüzü’nde inanılmaz bir falcı varmış, oraya koşa koşa gidersin. Hoşlandığın çocuğun Nişantaşı’nda olduğu haberini uçursa arkadaşların, Kartal’daki evinden uçarak soluğu Nişantaşı’nda alırsın. Sevgili karşı cinsim, parayı zar zor denkleştirip tuttuğun takımın yurt dışındaki maçına gitmişliğin vardır, değil mi? Hoşlandığın kıza ilk zamanlarda yaranmak için “Ben seni iş çıkışında Maslak’taki ofisinden alırım” diye hava attıktan sonra saatlerini kilitlenmiş bir trafik yumağının içinde küfrederek geçirmişliğin de vardır. Peki yerinden kalkıp bir oy vermek mi zor geliyor?
Bir vatandaş olarak en doğal hak olan oy kullanmayı teşvik etmek üzere, geçtiğimiz hafta sosyal medyada bir video paylaşıldı ve ışık hızıyla yayıldı. Mehmet Günsür, Deniz Çakır, Buğra Gülsoy gibi isimlerin “Bir oy, bir oydur. Lütfen oy ver” diye seslendiği video, kullanıcıların Facebook ve Twitter sayfalarında yerini aldı.

Projenin fikir annesi yurt dışında görmüş
Projenin fikir annesi, model ve oyuncu Burcu Kutluk, bu tarz bir videonun seçim dönemlerinde yurt dışında da yapıldığını görmüş ve aynı fikri Türkiye’ye uyarlamak istemiş. Çekimleri de Bora Tarhan yapmış.
Rica edeceğim, inandığınız politik görüş her ne olursa olsun, oyunuzu verin. Çünkü gerçekten bir oy, bir oydur.
Oy vermek toplumsal bir sorumluluktur, sizi bu toplumda meşrulaştıran yegane gerçektir.

Bir oy, bir oydur

“Aşk/Her” filminde başrol oynayan Joaquin Phoenix'in minik versiyonu.

Oscar’lık minikler

Yarın gerçekleşecek Oscar gecesi için “Yılın en iyi filmi” kategorisi özelinde CineFix tarafından çekilen mini filmi (“Kids Reenact”) internetten izleme fırsatınız oldu mu? “American Hustle / Düzenbaz”, “Gravity / Yerçekimi”, “Her / Aşk” gibi aday filmlerden belirli sahneleri çocuklar canlandırmış. Özellikle “Her” -ya da bir türlü anlam veremediğim çevirisiyle “Aşk”- filminde oynayan ufaklık, adeta filmin orijinalinde başrolü oynayan Joaquin Phoenix’in kopyası olmuş.